Mūziķene

"Mūziķene". Eifonijs

Mūziķene

Mūziķene. Oboja. Daumants Kalniņš. Ieteikumi

Mūziķene. Solo dziedāšana

Kas jāzina vecākiem, ja bērns vēlas mācīties dziedāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pasaulē ir tūkstošiem mūzikas instrumentu, taču ir tikai viens, kurš stāv pāri visiem! Cik lieliski, ka šis instruments tiek dāvāts katram cilvēkam piedzimstot – balss. Taču izrādās, ka šo instrumentu visdrošāk mācīties ir speciālista – vokālā pedagoga pavadībā.

LSM.LV pēc LTV1 raidījuma “Mūziķene” publicē detalizētu rakstu – atbildes uz iespējamiem vecāku jautājumiem par lietām, ar kurām var saskarties bērni, uzsākot mācīties instrumentu. Šajā rakstā piedāvājam informāciju, kas saistīta ar dziedāšanas apguvi.

Kāpēc bērniem dziedāt?

Dziedāšana ir veselīga nodarbošanās, jo iet roku rokā ar elpošanas vingrinājumiem – tas ne tikai “izvēdina plaušas”, bet arī mazina stresu. Tā sniedz arī prieku un aizrauj – tas savukārt uzlabo bērna garīgo veselību. Dziedāšana nozīme mācīties domāt trīs soļus uz priekšu, domāt ātrāk, loģiskāk un radošāk. Līdzīgi kā bungu spēlēšana, tā ir ļoti koordinējoša darbība, jo jāspēj domāt par vairākām lietām vienlaicīgi – un tas ir pamatīgs treniņš smadzeņu darbībai!

Kā pamanīt, ka bērnam ir muzikālais talants?

Nereti muzikālais talants iedzimst un jau ģimenē var novērot, ka bērns pastiprināti interesējas par mūziku. Taču vēl viens variants ir bērnu aizvest “atrādīties” pie kāda speciālista, kas ar mūziku nodarbojas profesionāli. Izejot cauri dažādiem ritma un dzirdes vingrinājumiem un pētot bērna uztveri, varēs iegūt priekšstatu par to, vai bērnam ir muzikālās dotības vai to nav.

Kad bērns var sākt apgūt dziedāšanu?

Līdzko bērns ir sācis runāt, var sākt dziedāt! Visbiežāk pirmā saskare ar dziedāšanu notiek bērnudārzā, un, ja tas interesē, padodas un sagādā prieku, vērts meklēt kādas papildu iespējas, kā šīs lietas attīstīt tālāk. Galvenais ir pamanīt bērna dotības un interesi, taču balss ir instruments, kuru mācīties var jebkurā vecumā, – neko nav iespējams nokavēt.

Kā virzīt bērnu, kuram padodas dziedāšana?

Bērna virzīšana simtprocentīgi notiek no vecāku puses – vecākiem noteikti jāatbalsta bērns, ja radusies vēlme mācīties dziedāt. Lai gan mācību procesā vecāku klātbūtne ir ļoti nepieciešama, svarīgi ir arī atcerēties, ka, līdzko bērns sāks just negatīvu spiedienu, interese var zust.

Vietas, kur mācīties dziedāšanu, ir ļoti daudz un dažādas, arī vokālie pedagogi un to metodes ir savstarpēji atšķirīgas. Vispirms jāsaprot, kāds mūzikas virziens un stils bērnu visvairāk aizrauj, kurā viņš jūtas visērtāk. Bērnam, kas klausās popmūziku, akadēmiskā mūzika liksies neizprotama – un otrādi.

Atrast pedagogu, ar kuru saskan un kura sacītais ir saprotams, ir tikpat grūti kā meklēt jebkuru citu speciālistu. Svarīgi ir jau no paša sākuma izveidot stipru komandu – “maģisko trijstūri” – bērns, vecāki, skolotājs, kurā visiem komandas dalībniekiem jāuzņemas vienāda lieluma atbildība.

Kā trenēties patstāvīgi?

Trenēšanos patstāvīgi varētu salīdzināt ar vingrošanu līdzi kādam fitnesa video. Ja treneris caur ekrānu parāda priekšā, kā nogulties plankā, to atkārtot ir diezgan viegli, taču bieži vien pašam grūti pamanīt, ka mugurai vajadzētu būt taisnākai un tuvāk grīdai. Līdzīgi ir ar dziedāšanu – ir bērni, kas vingrinājumus spēj pareizi izpildīt, darbojoties individuāli, bet no patstāvīgas trenēšanās vajadzētu atturēties gadījumā, ja vokālais vingrinājums nav līdz galam skaidrs.

Protams, ikdienā par labu nāk dziedāt elementārus vingrinājumus, kas nav saistīti ar, piemēram, lieliem un skaļiem lēcieniem. Šobrīd, kad praktiskās nodarbības notiek attālināti, lieliska iespēja ir nofilmēt video ar savu dziedāšanas progresu un sūtīt savam vokālajam pedagogam, kurš pamanīs, ja vingrināšanās nav veselīga vai var nodarīt pāri.

Diemžēl visu, ko bērns dara patstāvīgi, pedagogs nevar izkontrolēt. Visbiežāk bērni trenējas neapzināti, dziedot līdzi dziesmām. Tas sniedz prieku, taču tajā brīdī aizmirstas domāt par to, vai dziedāšanas process notiek pareizi. Apzināta trenēšanās, esot vienam pašam istabā, kur pretī stāv spogulis un fonā skan pavadījums, ir daudz drošāka vismaz posmā, kad regulāra dziedāšana tiek uzsākta pirmo reizi. Šī iemesla dēļ vingrināšanās pirmskolas un sākumskolas vecumā ir kā trausla stīga – ļoti jāseko līdzi, lai vingrinājumi tiek pildīti pareizi.

Kam jāsagatavojas, uzsākot regulāras dziedāšanas nodarbības?

Pirmkārt, jāapbruņojas ar milzu pacietību, jo uzskats par to, ka pēc vienas vai divām dziedāšanas nodarbībām bērns dziedās kā superzvaigzne, diemžēl nav patiess. Kaut arī pastāv gadījumi, kad bērnam ir tik liels potenciāls un talants, ka viss padodas ļoti ātri, pārsvarā dziedāšanas process ir ilgstošs un  pakāpenisks. Mācīšanās nekad netiek sākta ar kaut ko sarežģītu, bet pie vokālās slodzes pierodot lēnām.

Mācīšanās dziedāt ir individuāls process – katrs bērns ir unikāls, un katram ir savs domāšanas ātrums. Lai to arvien uzlabotu, noteikti jāpilda mājasdarbi – patstāvīgie vingrinājumi, ko uzdod vokālais pedagogs. Sākumā var trenēties kaut tikai desmit minūtes dienā, izpildot vienkāršus elpošanas un vokālos vingrinājumus, taču noteikti nedrīkst nedēļu “klusēt” un piecpadsmit minūtes pirms stundas mēģināt atcerēties, kas tika darīts iepriekšējā nodarbībā. Vēlreiz salīdzinot ar sportu: labus rezultātus var gūt tikai tad, ja regulāri trenējas, pieturas pie režīma un saglabā pacietību!

 

Ja rodas vēl kādi specifiski jautājumi, aicinām rakstīt mums uz bernistaba.lsm.lv – mēs meklēsim atbildes!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti