Mūziķene

Mūziķene. Eifonijs. Jānis Pusplatais. Ieteikumi

Mūziķene

"Mūziķene". Klavieres

Mūziķene. Ukulele

Kas jāzina vecākiem, ja bērns vēlas apgūt ukuleles spēli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc vienas ukuleles nodarbības, kurā apgūti tikai daži akordi, iespējams nospēlēt pavadījumu teju katrai populārajai dziesmai. Kas ir šis mazais, ģitārveidīgais instruments, un vai tiešām to var apgūt ikviens?

LSM.LV pēc LTV1 raidījuma “Mūziķene” publicē detalizētu rakstu – atbildes uz iespējamiem vecāku jautājumiem par lietām, ar kurām var saskarties bērni, uzsākot mācīties instrumentu. Šajā rakstā piedāvājam informāciju, kas saistīta ar ukuleles spēles apguvi.

Kas ir ukulele, un kāda ir tās izcelsme?

Ukulele ir maza izmēra ģitāra, tikai ar četrām stīgām. Leģenda vēsta, ka, 1879. gadā Havaju salās ierodoties imigrantiem no Portugāles, viņi līdz atveduši nelielus ģitārveidīgus instrumentus – branguinha. Viens no kuģa pasažieriem, pēc garā ceļa beidzot sasniedzis galamērķi, sācis spēlēt un dziedāt pateicības dziesmas. Vietējie iedzīvotāji, apbrīnojot, kā muzikanta pirksti lēkā pa stīgām, instrumentu nosaukuši par “lēkājošo blusu”, kas ir viens no iespējamiem vārda “ukulele” tulkojumiem.

Trīs portugāļu instrumentu meistaru – Augusto Diaza (Augusto Dias, 1842–1915), Manuēls Nunezs (Manuel Nunes, 1843–1922) un Hosē do Espirito Santo (José do Espirito Santo, 1850–1915) – prasmīgajās rokās portugāļu instruments pārtapa par šobrīd jau labi zināmo ukuleli. Viņi to izgatavoja no vietējiem materiāliem un pārveidoja tās formu un izmēru, radot pavisam jaunu skanējumu.

Interesanti, ka ukuleles popularitāti cēla Havaju karaliskā ģimene. Karalis Dāvids Kalakaua (David Kalākaua, 1836–1891) tik ļoti iemīlēja ukuleli, ka kopā ar māsu rīkoja ukuleles dziesmu konkursus, iesakņojot ukuleles skanējumu Havaju salu mūzikas kultūrā.

Kāpēc spēlēt ukuleli?

Iemācīties spēlēt ukuleli ir salīdzinoši vieglāk nekā citus mūzikas instrumentus. Tā kā vairākus akordus var spēlēt, uz stīgām uzliekot tikai vienu vai divus pirkstus, tos apgūt un atcerēties var diezgan ātri. Salīdzinot ar ģitāru, kurai ir par divām stīgām vairāk, ukuleles stīgas ir vieglāk aizsniegt, nospiest un pārvaldīt. Kamēr jaunajiem ģitāristiem var paiet vairākas nodarbības, mācoties apgūt pirkstu pozīcijas un kā tās mainīt, pēc vienas 30 minūšu ukuleles nodarbības jau ir zināmi vismaz divi, trīs akordi. Līdz ar to pavisam drīz ir iespējams gan spēlēt mīļākās dziesmas, gan sacerēt pašam savu mūziku.

Ukulele ir mazs un viegls instruments, tāpēc bērniem tās spēlēšana nesagādā lielas grūtības, kā arī pavisam ērti to ir ņemt līdzi visur, kur dodies. Lieliski ir arī tas, ka kvalitatīvu instrumentu var iegādāties par diezgan mazu cenu – dažiem desmitiem eiro.

Spēlējot mūzikas instrumentu, ir daudz ieguvumi veselībai: šī nodarbe attīsta acu–roku koordināciju, mazina stresu, uzlabo smadzeņu darbību, lasīšanas izpratni, spēju koncentrēties. Citi ieguvumi ir arī sociālā mijiedarbība un sasnieguma izjūta.

Vai ukuleli var apgūt pašmācības ceļā?

Ukulele tiek uzskatīta par vienu no visvieglāk apgūstamajiem instrumentiem, un mūsdienās visu nepieciešamo informāciju var atrast internetā. Protams, ja ir kāds, kas var palīdzēt apgūt pamatus ukuleles spēlē, tas procesu tikai atvieglotu. Iespējams atrast gan sagatavotas video nodarbības, gan mācīties pie privātskolotāja klātienē vai tiešsaistē – pat neizejot no mājām.

Kā izvēlēties savu pirmo instrumentu?

Ļoti svarīgi ir ukuleli iegādāties mūzikas instrumentu vai specializētā ukuleļu veikalā. Pretējā gadījumā var gadīties nopirkt ukuleles izskata rotaļlietu, kuru nav iespējams noskaņot un spēlēt kā īstu instrumentu, un vēlme mācīties var ātri pazust.

Mūzikas veikalos pieejama ļoti plaša izvēle: iesācējiem derēs instruments, sākot no aptuveni 30 eiro, tomēr, ja ir iespēja, labāk pirkt mazliet dārgāku instrumentu – to būs ērtāk spēlēt, jo stīgas būs vieglāk nospiest. Ukulelēm ir vairāki izmēri, un vislabāk ir sākt mācīties uz soprāna – mazākās no ukulelēm.

Kas jāzina par instrumenta uzturēšanu?

Ukuleles bieži taisa no koka, taču tādi instrumenti, kuri nopērkami par pieejamāku cenu, gatavoti no laminēta koka. Taču, kaut arī laminētas ukuleles nav tik jūtīgas pret apkārtējo klimatu kā profesionālāka līmeņa instrumenti, tāpat ir vēlams izvairīties no karstiem saules stariem, liela aukstuma un mitruma.

Pirms katras spēlēšanas instruments ir jāuzskaņo, jo gan korpuss, gan stīgas tomēr reaģē gan uz temperatūras, gan mitruma maiņām. Tā kā ukuleles stīgas ir gatavotas no neilona, tās ir diezgan izturīgas un plīst ļoti reti. Tās nepieciešams mainīt apmēram reizi gadā vai brīdī, kad sāk zaudēt labskanību.

Sākot spēlēt ukuleli, nāksies iegādāties arī tās skaņotāju. Vislabākais variants ir uz instrumenta uzliekams skaņotājs, taču iespējams lejupielādēt arī bezmaksas skaņotāja aplikāciju.

Kuri ir atpazīstamākie un iedvesmojošākie ukuleles spēles meistari Latvijā un pasaulē?

Šobrīd slavenākās ukuleles spēlētājas Latvijā ir māsas Katrīna Dimanta un Laima Dimanta. Abas ir sarakstījušas neskaitāmas dziesmas un aktīvi koncertē Latvijā un pasaulē. 2018. gadā Laima piedalījās ''X faktorā'', izpildot pašas sacerētu dziesmu uz ukuleles, savukārt Katrīna 2020. gadā ar savu dziesmu ieguva 2. vietu LTV konkursā “Supernova”.

Pasaulē ļoti daudz mūziķi ir spēlējuši un spēlē ukuleli, un visu laiku slavenākā dziesma ir Izraēla Kamakavivo'ole (Israel Kamakawiwo'ole) “Somewhere over the rainbow”. Ukuleli spēlējis Elviss Preslijs, Merilina Monro, Džons Lenons, Pols Makartnijs un pat bijušais ASV prezidents Baraks Obama, kurš kādā konferencē uzdāvinājis ukuleli vienam no Kongresa locekļiem.

Slavenākie mūsdienu izpildītāji ir Teilora Svifta (Taylor Swift), Billija Ailiša (Billie Eilish), Greisa Vandervāla (Grace VanderWaal) un duets ''Twenty One Pilots''.

 

Ja rodas vēl kādi specifiski jautājumi, aicinām rakstīt mums uz bernistaba.lsm.lv – mēs meklēsim atbildes!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti