Mūziķene

"Mūziķene". Čells

Mūziķene

Mūziķene. Ģitāra. Meistarklase ar Kasparu Zemīti

Mūziķene. Flauta

Kas jāzina, ja bērns vēlas spēlēt flautu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Flauta – teju katras mazas meitenes sapņu instruments. Kaut arī tik plaši izplatīts, to nemaz nav tik viegli apgūt, kā varbūt izskatās – dažiem jaunajiem flautistiem pirmās nedēļas mūzikas skolā paiet, cenšoties izvilināt no instrumenta kaut primitīvu skaņu. Lai gan flauta ir salīdzinoši mazs un smalks instruments, arī tai, tāpat kā pārējiem pūšaminstrumentiem, nepieciešams liels elpas atbalsts!

LSM.LV pēc katra LTV1 raidījuma “Mūziķene” publicēs detalizētu rakstu – atbildes uz iespējamiem vecāku jautājumiem par lietām, ar kurām var saskarties bērni, uzsākot mācīties kāda instrumenta spēli. Šajā rakstā piedāvājam informāciju, kas saistīta ar flautas spēles apguvi mūzikas skolā.

Kas ir flauta?

Flauta ir koka pūšamais instruments. Ļoti ilgi – līdz pat 19. gadsimtam, flautu izgatavoja no koka, tāpēc pēc tradīcijas arī šis instruments tiek pieskaitīts pie koka pūšamajiem instrumentiem kopā ar oboju, klarneti un fagotu. Tagad flautas izgatavo no metāla.

Kur spēlē flautu?

Flautu visbiežāk izmanto simfoniskajā mūzikā, kamermūzikā, kā arī solo, taču to var sastapt ļoti daudzos žanros – džezā, popmūzikā un citur. Mūsdienās pastāv arī vairāki flautas veidi: pikolo flauta (mazāka izmērā, spalgāka; pilnvērtīgs orķestra instruments), alta flauta (lielāka izmērā, skan samtaināk, zemāk) un basa flauta (vislielākā un vissmagākā, kā arī skan daudz zemāk) – taču mūzikas skolā apgūst parasto – koncertflautu.

Cik ilgi mūzikas skolā jāmācās flautas spēle?

Mūzikas skolā flautu, tāpat kā pārējos pūšaminstrumentus, apgūst sešu gadu laikā (septiņu, ja iet arī sagatavošanas klasē). Maziem bērniem, iespējams, sākumā dos spēlēt pikolo flautu vai flautu ar liektu galvu – šie instrumenti ir izmērā mazāki, īsāki un vieglāki, tāpēc bērniem tos ir vieglāk noturēt.

Kā tikt pie sava instrumenta, un kādas ir izmaksas?

Tā kā flauta ir diezgan pieprasīts mūzikas instruments mūzikas skolās, visticamāk, to būs iespējams izīrēt no skolas. Īres maksa mēnesī ir ap 5 eiro. Ja gadījumā instruments skolā vairs nebūs pieejams, skolotājs noteikti palīdzēs atrast risinājumu. Nepastāv tāds noteikums, ka, iestājoties mūzikas skolā, nepieciešams savs instruments – skola palīdz to nodrošināt.

Kas būtu jāzina par instrumenta uzturēšanu?

Pret instrumentu jāattiecas ļoti atbildīgi un rūpīgi, pēc katras spēlēšanas reizes to iztīrot no iekšpuses un nospodrinot no ārpuses. Regulāri (ideālā variantā – reizi gadā) jāveic tehniskā aprūpe pie meistara, kuru palīdzēs atrast vai ieteiks specialitātes skolotājs. Regulāra apkope ir ļoti svarīga, jo, ja instruments būs sliktā stāvoklī, tas radīs problēmas spēlēšanas procesā un skaņas kvalitātē.

Kam jāsagatavojas, uzsākot spēlēt flautu?

Sākot spēlēt šo instrumentu, jāapbruņojas ar pacietību: iespējams, ka pirmās nedēļas tiks aizvadītas, cenšoties no instrumenta izvilināt primitīvu skaņu – vispirms tikai no flautas galvas. Tā kā flauta ir pūšaminstruments, liela nozīme ir elpai, kuru arī būs nepieciešams trenēt, lai iemācītos kontrolēt instrumentā virzīto gaisa plūsmu un izturēt arvien garākas muzikālās frāzes. Tā kā šāds elpošanas paņēmiens būs kaut kas jauns, ļoti iespējams, ka sākumā sareibs galva no cītīgas spēlēšanas, tāpēc vēlams nepārpūlēties un trenēties pamazām.

Kāds ir mācību process mūzikas skolā?

Mūzikas skolas audzēkņiem katra semestra beigās jākārto eksāmens, kurā parasti atskaņo divus skaņdarbus. No 2. klases semestra vidū jākārto vēl viens pārbaudījums – tehniskā ieskaite, uz kuru tiek gatavotas gammas un etīdes (mazi skaņdarbiņi, kuri paredzēti instrumenta spēles izkopšanas tehnikai). Ja jaunajam mūziķim īpaši labi sokas instrumenta spēlē, skolotājs aicinās piedalīties arī mūzikas skolas rīkotajos koncertos, kuros varēs iegūt pirmo skatuves pieredzi. Papildus muzicēšanai duetā ar koncertmeistaru iespējams arī piedalīties dažādos ansambļos un kamersastāvos, piemēram, flautu ansamblī.

Kādas ir attīstības iespējas ārpus mūzikas skolas?

Vēl viens mērķis, kuram daudzi mūzikas skolas bērni regulāri gatavojas, ir mūzikas konkursi. Konkursu mērķis ir attīstīt un pilnveidot jauno mūziķu spēles prasmes, sekmēt interesi par mūziku, veicināt apmācības procesa kvalitāti. Mūzikas skolas audzēkņiem reizi četros gados jāpiedalās valsts konkursā mūzikā. Šim konkursam ir trīs kārtas, no kurām pirmā (obligātā) ir skolas ietvaros, otrā – reģiona līmenī un trešā – valsts. Gan Latvijā, gan ārzemēs tiek organizēti arī citi konkursi, kuros dalība nav obligāta, taču jaunā mūziķa izaugsmei vēlama – tos palīdzēs atrast un tiem sagatavoties instrumenta spēles skolotājs.

Kuri ir atpazīstamākie flautisti Latvijā un pasaulē?

Flauta ir ļoti populārs instruments. Latvijā vieni no izcilākajiem flautistiem, pedagogiem un orķestra mūziķiem mūsdienās ir Dita Krenberga, Ilona Meija, Ilze Urbāne. Pasaules mērogā atpazīstamākie ir tādi flautisti kā Emanuēls Paī (Emmanuel Pahud), Džeimss Galvejs (James Galway), Emīlija Beinona (Emily Beynon), Deniss Burjakovs (Denis Buriakov), Džasmīne Čoja (Jasmine Choi) un daudz, daudz citi.

Ja rodas vēl kādi specifiski jautājumi, aicinām rakstīt mums uz bernistaba.lsm.lv – mēs meklēsim atbildes!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti