Kāpēc meitenes čurā sēdus, bet puikas stāvus? Kā atbildēt bērnam

Bērnu sēdēt uz podiņa māca agri, daži puikas "aizsēžas" uz podiņa diezgan ilgi. Bet satraukumam nav pamata – agri vai vēlu puikas iemācās čurāt stāvus un meitenes notupties. Vecākiem gan jābūt pacietīgiem, jo mācīšanās procesu pavadīs eksperimenti un nebeidzami jautājumi, kuri gaidīs atbildes.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējam padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Čurāt mācīšanās un eksperimentēšanas laiks

Bērns, mācoties čurāt stāvus vai pietupjoties, mācās pazīt un kontrolēt savu ķermeni un, protams, uzdod daudz jautājumu par šo procesu. Psihoterapeite Dace Vaišļa skaidro, ka katram bērnam pienāk tāds brīdis. Bērns apzinās, ka iemācās daudz ko jaunu, "ar šķērēm griež, ar dakšiņu ēd, protams, arī savu ķermeni ir jāmācās izzināt."

Interese par to, kāpēc puikas čurā stāvus, bet meitenes sēdus, un maziem puikām neizpratne – kāpēc lieli puiši un vīrieši čurā stāvus, bet viņam jāsēž uz podiņa –, ir veselīga sava ķermeņa apzināšanās. Vecākiem šajā procesā jābūt atbalstošiem un pacietīgiem, jo būs daudz jautājumu.

Bērnam viss, ko uzzinājis, ir jāizmēģina. Patstāvīgāki bērni eksperimentē vairāk.

Nav jāsatraucas, ja puikas sacenšas – kurš aizčurās tālāk. Šajā spēlē varētu gribēt iesaistīties arī meitenes un viņām rastos jautājumi par iespējām čurāt stāvus. Pat televīzijā redzams, ka īsti vīri pārgājiena ugunskuru nodzēš, tam uzčurājot, kāpēc lai puikas to nevēlētos atkārtot? Tas ir tikai normāli.

Kā mācīt bērnus?

Bērniem jāskaidro, ka čurāšanas atšķirības nosaka katra dzimuma fizioloģija. Mēs jau runājām par to, kā ar bērnu runāt par ķermeņa atšķirībām.

Mazai meitenei iemācīties čurāt tupus nav viegli, jo jāiemācās noturēt līdzsvars, lai pačurātu ģimenes pastaigas laikā mežā vai sausajā tualetē, kur nav sēžampoda.

Lai iemācītos čurāt patstāvīgi, gan meitenēm, gan puikām nepieciešams laiks un treniņš – kā jebkuras darbības apgūšanā.

Psiholoģe Dace Vaišļa izstāsta kādu atgadījumu, kad viņa kopā ar vīru un dažiem četrgadīgiem puikām no kāda bērnunama devušies izbraucienā. Bērniem savajadzējies pačurāt, visi ir ceļā, tualetes tuvumā nav, nolemj pačurāt mežā. Daces vīrs kopā ar puikām ieiet mežā. Visi iznāk ārā, Daces vīrs saka, ka bērniem nekāda čurāšana nav iznākusi, jo, puikas pirmo reizi redzējuši, ka vīrietis čurā stāvus un tur rokās savu krāniņu. Aiz pārsteiguma bērni par vēlmi pačurāt aizmirsa.

Šie bērnunama puikas prata čurāt, sēžot uz podiņa, bērni bija auguši sieviešu kolektīvā. Pilnā ģimenē puikas šīs zināšanas apgūst vienkāršāk. Mammām, kuras dēlus audzina vienas, nepieciešams ar dēlu par to runāt. Psiholoģe Inese Putniece uzsver, ka tas pieaugušais, kurš vairāk veic bērna aprūpi, vislabāk un dabīgāk tiks galā ar sarunām par bērna ķermeni un fizioloģiju.    

Bērna jautājums: Kāpēc meitenes čurā sēdus, puikas stāvus?

Vecāku atbilde divus līdz trīs gadus vecam bērna: Tāpēc, ka meiteņu un zēnu ķermeņi ir atšķirīgi. Puikām vieglāk un ērtāk čurāt stāvus, meitenēm sēžot uz podiņa vai tupus.

Krāsojams attēls sarunai ar bērnu:

Dokumenti

Tualete

Lejuplādēt

676.95 KB

 

 

 

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģes Inese Putniece un Dace Vaišļa.

Rakstu sērija – palīgs vecākiem, atbildot bērniem uz jautājumiem par ķermeni, intīmiem jautājumiem un seksualitāti, – turpināsies.

 

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2018. gada 6. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti