Kampaņa «Es apņemos» - atbalsts ģimenēm, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar Latvijas Televīziju turpina labdarības un informatīvu kampaņu “Es apņemos” ar aicinājumu ikvienam mainīt savu dzīvi uz brīdi, lai mainītu 40 bērnu dzīvi uz mūžu! Raidījumā “4. studija” skaidro, kā ABA terapija maina trīsgadnieka Kārļa dzīves kvalitāti.

Kampaņa "Es apņemos"

Kampaņā vāks līdzekļus, lai 40 bērni ar Autiskā spektra traucējumiem varētu saņemt agrīno intervenci.

Ziedot:

Par kampaņu lasi Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā.

Lasi arī:

Autiskā spektra traucējumi un to agrīnās pazīmes. Skaidro bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs

Akcijas „Es apņemos” laikā vairāki Latvijas Televīzijas darbinieki ir nolēmuši apņemties uz kādu laiku darīt lietas, kas ļaus ietaupīt, piemēram, ņemt pusdienas līdzi no mājām, lai ietaupīto naudiņu ziedotu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem nepieciešamajai ABA terapijai (lietišķā uzvedības analīze (angļu: Applied Behavior Analysis – ABA)). Šī terapija bērniem tiešām ļoti palīdz, turklāt, jo agrāk sākta, jo labāk!

Raidījuma “4. studija” stāsts būs par Kārli un viņa mammu. Kārlis terapijā iet jau gadu un, kā saka mamma Līga, bērns ir pilnībā izmainījies un šobrīd ir vienkāršs, priecīgs trīsgadnieks!

Kārlis ir parasts trīsgadnieks, kuram patīk darīt to, ko trīsgadnieki ikdienā dara – skatīties multenes, dzert kakao un spēlēties. Taču jau diezgan agri, kad Kārlim bija vien pāris mēnešu, mammai Līgai radās aizdomas, ka viņas mazulim varētu būt autisms. Kārlis maz smaidīja, neizrādīja emocijas un bija sevī ļoti noslēdzies. Taču šobrīd, regulāri ejot uz ABA terapiju, ikdienā nav pat pamanāms, ka Kārlim ir autiskā spektra traucējumi.

“Tas, kādu jūs Kārli redzat šobrīd, tas ir terapijas nopelns! Jo tas ir pilnīgi cits bērns! “

skaidro mamma Līga.

Kārlim ir parasta trīsgadnieka ikdiena! Varbūt ir vairāk jāpaskata, jo Kārlim ir apgrūtināta socializēšanās prasme – viņam šorbīd māca, kā palūgt, nevis atņemt. “Jāpieskata, lai viņš nenodara kādam pāri citam bērnam, lai viņš uzvedas pieklājīgi.”

Kā stāsta mamma, Kārlim labi padodas izveidot darbiņus ar noteiktu un precīzu uzdevumu.

Audzinātājas mammai stāsta, ka Kārlis labi iesaistās tādos darbos, kur ir skaidra instrukcija, uzdevums: “Viņš atsevišķas lietas izdara pat labāk, jo pārējie bērni ir izklaidīgi, bet viņam pasaka, mēs tagad līmēsim tādu šabloniņu, viņš to uzreiz “noskenē” un izdara perfekti! Bet, piemēram, kaut kāda mūzika vai rotaļas, vai kaut kādi pārsteigumi, kad citiem bērniem ir lieli prieki – ierodas klauns vai kaut kāds tāds tēls, viņam tas ir pārdzīvojums, viņš neiesaistās.”

Kārlis par līdzcilvēku saziedoto naudu ABA terapijā iet jau gadu, un, kā norāda Līga, uzlabojumi ir acīmredzami.

“Pēdējā laikā es tiešām redzu, ka viņam arvien vairāk pieaug empātija pret cilvēkiem. Ja kāds pārdzīvo, viņš satraucas. Jo bija tāds periods: piemēram, kāds sasitās, ja pateica, ka Anniņai vai Lauriņai sāp, viņš nesaprata, - nu, kā, sāp? Man nesāp! Kā tas ir, sāp? Kad man sāp, tad sāp, bet, kad citam.. Un ir daudzas tādas lietas,” izmaiņas Kārļa uzvedībā skaidro mamma.

“Kauna sajūta viņam ir jāiemāca. Soli pa solītim iemācīt, kā sabiedrībā pieņemts. Tāpēc ir jāsāk pēc iespējas ātrāk. Ja mēs sākām divos gados, tad šie paradumi vēl nav izveidojušies, vēl nav nostiprinājušies, bet, ja atnāk četrgadnieks vai piecgadnieks, tad viņu pārmācīt, to viņa sistēmu sagraut un ieikt citā rāmī ir daudz sarežģītāk.”

Mamma Līga pauž lielu pateicību par saziedotajiem līdzekļiem, lai Kārlis varētu regulāri iet pie terapeita. Un viņa mudina, ka par autismu ir jārunā vairāk –  sabiedrība un jo īpaši vecāki ir vairāk jāizglīto par šo tēmu, jo bērnam pirmās pazīmes ir teju nemanāmas un viegli sajaucamas. Taču terapijas savlaicīga neuzsākšana var būtiski ietekmēt bērna attīstību un turpmāko nākotni.

Bērnu slimnīcas fonda komunikācijas projektu vadītāja Karīna Pētersone skaidro, ka pats sākums atbalstam bērniem ar autiskā spektra traucējumiem ir meklējams 2017. gadā, kad pie fonda sāka vērsties pirmās ģimenes ar atbalsta lūgumiem.

Sadarbībā ar Bērnu slimnīcas speciālistiem tika izveidots autisma kabinets ar domu sniegt atbalstu tieši gan bērniem, gan ģimenēm arī Bērnu slimnīcas teritorijā. No sākuma tās bija pāris ģimenes, bet 2018. gadā tās bija apmēram 40 ģimenes, 2019. gadā - jau 122 ģimenes.

Kā šādiem bērniem vari palīdzēt arī tu? Gluži tāpat, kā mūsu televīzijas kolēģi akcijā „Es apņemos”, – arī tu vari apņemties atteikties no kādas ikdienišķas lietas uz laiku – vai tā būtu dienišķā kafija kafejnīcā vai jebkura cita lieta, lai ietaupīto naudu ziedotu bērniem ar autismu tik ļoti nepieciešamajai ABA terapijai!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti