Ģimenes studija

Īpašais laiks, ko veltīt sev, bērnam, partnerim un ģimenei - kā to īstenot ikdienā

Ģimenes studija

Uzkrājumi bērna nākotnei: kādi ierobežojumi naudas pieejamībā jāņem vērā vecākiem

Droša guļvieta zīdainim: vai gulēšana kopā ar vecākiem tiešām ir bīstama

Kampaņā «Bērnam droši» vecākus aicina negulēt kopā ar zīdaini, ir liels bērna traumatisma risks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Slimību profilakses un kontroles centrs pievērš uzmanību zīdaiņu drošībai, uzsverot arī drošas gulēšanas nozīmi. Viens no drošības jautājumiem ir bērna droša gulēšana atsevišķā gultiņā. Ik mēnesi slimnīcā pēc palīdzības vēršas ap 27 bērni ar kritienu traumām, puse no viņiem izkrituši no vecāku gultas, šāda statistika tiek minēta raidījumā “Ģimenes studija”.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Straume informē par šobrīd īstenoto kampaņu “Bērnam droši” - par bērna līdz viena gada vecumam drošību. Gulēšana atsevišķi ir viena no kampaņas tēmām. 9 no 10 traumatima gadījumiem tiek gūti mājās. Dažādu starptautisku organizāciju viedoklis ir, ka bērna gulēšana kopā ar vecākiem nav droša, bērniem jāguļ atsevišķā gultiņā.

Ir gan arī otrs viedoklis - bērnam nepieciešams gulēt kopā ar vecākiem, kam seko padomi, kā iekārtot guļvietu.

Straume uzsver, ka neiesaka bērnam gulēt kopā ar vecākiem vienā gultā no bērna drošības viedokļa – savā gultiņā bērnam ir visdrošāk.

Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja Sandra Lase pārstāv viedokli, ka jābūt ērtai un drošai gulēšanai gan mammai, gan bērnam. Guļot blakus, pozitīvais ieguvums ir, ka bērns ir kontaktā ar mammu, tā ir labāk zīdīšanai, bet var arī būt riskanta šāda situācija no drošības viedokļa.

Aptaujās Eiropas valstīs noskaidrots, ka no 50 līdz 70%  ģimeņu gulējušas kopā ar bērnu. Pasaules veselības organizācijas vērš uzmanību uz drošības jautājumiem šādās situācijās.

PEP mamma Ramona Treilona uzsver, ka mazam zīdainītim nav nojautas, kādas miega paradumus no viņa sagaida pieaugušie, bet ir izdzīvošanas instinkti. Viens no instinktiem ir būt kopā ar tiem, kas var pasargāt. Bērnam aizmiegot, nepieciešama droša vide, kas ir tuvāk vecākiem. Ramona novērojusi, ka cīņa par bērna gulēšanu atsevišķi ir nebeidzama, ir sabiedrības modelis – ko vajadzētu un bērna paradumi.

Mammām ir dažāda nostāja bērnu gulēšanas jautājumā – ir mammas, kuras jūtas nedroši, ja bērns guļ blakus, ir mammas, kuras jūtas labāk, ja bērns ir blakus. Guļot blakus, sinhronizējas mammas un bērna miega ritmi.

Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Dāvis Ozoliņš savā darbā slimnīcā saskaras ar bēdīgu rezultātu, kad bērns izkrits no gultas vai vecāku rokām un guvis traumas. Ārsts neatbalsta bērna un mammas gulēšanu kopā, ir risks, ka var iegūt traumu vai var notikt kas slikts. Piemēram, vakar Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nonāca bērns, kurš bija izkritis no gultas. Guļot kopā ar bērnu, nevar paredzēt, kad bērns var izkrist no gultas, tas var notikt, arī pārtinot bērnu. Ārsts iesaka bērna gultu nolikt blakus lielajai gultai.

Psiholoģe Diāna Zande uzsver, ka ekspertu viedokļi dalās – gulēt vai negulēt ar mazu bērnu vienā gultā, jo katra grupa uzsver ko citu kā būtisku. Abām grupām taisnība, jāizvērtē katra atsevišķā situācija. Ja mazulis ir mierīgs, tad nav nepieciešams gulēt blakus vienā gultā.

Ja mazulis ir trauksmains, grūti nomierinās, to dara mammas tuvumā, tad saprotams, ka mammas ķermeniskais kontakts nepieciešams vairāk, arī naktī, bet, ievērojot drošības noteikumus. Nedrīkst bērns gulēt vecākiem pa vidu, tāpat nedrīkst gulēt blakus vecākam, kurš ir smēķētājs.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Straume min, ka

Latvijā 27 kritienu gadījumos no gultas mēneša laikā, kas vērsušies slimnīcā, puse bērnu izkrituši no vecāku gultas.

Noteikti ir arī tādi gadījumi, kad bērns no gultas ir izkritis, bet pie ārsta nav bijis vajadzības vērsties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti