Kam domāti prezervatīvi? Bērnu intīmie jautājumi

Bērnus interesē pasaules izzināšana - lietas, to pielietojums ir viena no izziņas sastāvdaļām. Uz jautājumu par prezervatīvu pielietojumu sīkāks skaidrojums būtu nepieciešams tikai lielākiem bērniem, mazākiem pietiek, ja paskaidro, ka tās ir pieaugušiem domātas lietas.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējām padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Stāvot lielveikalā pie kases, bērni bieži jautā par visu, kas tur ieraugāms - "Kas tas? Kas tas?". Vecāki skaidro, bet pie prezervatīvu kastītēm dažreiz samulst. Protams, lielveikals varētu nebūt īstā vieta, kur plaši skaidrot bērnam, kam domāti prezervatīvi, bet vecāki, gatavojoties sarunai ar bērnu, varētu to atcerēties kā piemēru - ir tik daudz lietu, kuru pielietojumu bērni nezina, tāpēc jautā. Tāpat, kā par citām lietām skaidrojums ir vecumam un bērna izpratnei atbilstīgs, tā tam vajadzētu būt arī attiecībā uz intīmiem jautājumiem.

Bērnu klīniskās universitātes ginekoloģe dzemdību speciāliste Lāsma Līdaka skaidro, ka uz jautājumu "Kam domāti prezervatīvi?" atbildēt bērnam var tad, ja bērnam ir zināms, kas ir sekss un kā tas notiek.

Ja šādu jautājumu uzdod mazāks bērns, tam ir jāskaidro, ka mazi bērni šīs lietas nelieto (nav nepieciešamība minēt vārdu prezervatīvi, jo tas neko bērnam nepaskaidros).

Psiholoģe Inese Putniece skaidro, ka bērni parasti intuitīvā veidā apjauš, ka ir lietas, kuras nav viņa vecumam atbilstošas.

Dažas speciālistu dotās atziņas, kuras vecākiem der atkārtot pirms sarunas ar bērnu par intīmiem jautājumiem:

  • Jāatceras, ka šī nav anatomijas stunda, tikai atbilde uz bērna uzdoto jautājumu.
  • Neapgrūtiniet bērnu ar to, ko viņš nav jautājis.
  • Jo dabiskāka un brīvāka būs saruna ar bērnu, jo labāk, lai mazajam nerodas vainas apziņa, ka viņš ir pajautājis ko nepiedienīgu.
  • Ja vecāki nav gatavi atbildēt bērnam, tad tā arī pasaka:  “Man vēl jāpagatavojas, lai varētu atbildēt uz tavu jautājumu. Runāsim rīt, kad būsi mājās no dārziņa.”
  • Bērnam nav problēmas uzdot jautājumus, pieaugušajam jābūt godīgam un atklātam atbildot.

Bērna jautājums: Kam domāti prezervatīvi (vai kam domāti šie izstrādājumi, ja to nosaukumu bērns nezina)?

Atbilde mazākam bērna: Tos lieto tikai pieaugušie, maziem bērniem tie nav vajadzīgi.

Atbilde lielākam bērnam: Tos sauc par prezervatīviem. Tos lieto tētis un mamma, kad paliek guļamistabā. Tas ir speciāls maisiņš, ko vīrietis uzvelk uz dzimumlocekļa, kad viņš sievieti mīl, viņiem ir sekss, bet viņi tajā brīdī bērniņus negrib. Maisiņā nonāk sēkliņas no vīrieša un sievietē nevar sākt augt bērniņš.

Izprintējams krāsojamais zīmējums sarunai ar bērnu:

Dokumenti

Prezervatīvi

Lejuplādēt

1.03 MB

 

 

 

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģes Inese Putniece un Bērnu klīniskās universitātes ginekoloģe dzemdību speciāliste Lāsma Līdaka.

Ja jums ir jautājumi, rakstiet uz [email protected], palīdzēsim rast atbildes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti