Kāds ir jauniešiem piemērotākais kontracepcijas veids? Jaunieši jautā, speciālisti atbild

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Elīza ar savu draugu ir nolēmuši pārgulēt, bet viņiem nav pietiekamu zināšanu par kontracepciju, tāpēc informāciju abi meklējuši internetā, kur no tās daudzuma apmulsuši. Speciālisti jauniešiem iesaka  double protection likumu. Pirmais ­– tiem ir jābūt pasargātiem no grūtniecības ar labu hormonālās kontracepcijas metodi, piemēram, tabletēm vai spirāli. Nākamais – tiem jābūt aizsargātiem pret seksuāli transmisīvām slimībām. Šo var panākt, tikai lietojot prezervatīvu. Tādēļ visdrošāk ir vienlaikus lietot abas kontracepcijas metodes.

Veselības aprūpes speciālisti apliecina, ka dažu jauniešu zināšanas par seksu un intīmo veselību ir ārkārtīgi zemas. Vēloties uzrunāt vecākus, jauniešus, pedagogus, Lsm.lv sadarbībā ar projektu Zinatiekare.lv publicēs dažādus stāstus, atbildot uz populārākajiem jauniešu jautājumiem, kas atlasīti gan internetā, gan ar ginekologu un jauniešu psihologu palīdzību.

Elīzas jautājums

Labdien. Mani sauc Elīza, un es esmu izmisumā. Mēs ar manu draugu (viņu sauc Roberts) esam nolēmuši, ka vēlētos pārgulēt. Tā mums abiem būs pirmā reize. Protams, mēs domājām arī par izsargāšanos – runājām, ka lietosim prezervatīvus, tomēr es biju dzirdējusi, ka pastāv arī citas kontracepcijas metodes. Esmu diezgan bailīga, tāpēc man šķita, ka būtu labi nodrošināties dubultā. Turklāt man nebija pārliecības, ka prezervatīvs noteikti būtu labākā izvēle.

Tā nu mēs abi ar Robertu viņa vecāku dzīvoklī apsēdāmies pie datora un tā pavisam vienkārši iegūglējām vārdu “kontracepcija”. Un es ļoti samulsu! To kontracepcijas veidu ir tik daudz, un katram ir savas priekšrocības!

Izrādās, ka bez prezervatīviem pastāv arī kontracepcijas tabletes un mini tabletes, plāksteri, vaginālie riņķi, dzemdes spirāles, diafragmas, dzemdes kakla uzmavas, sieviešu prezervatīvi, sūkļi, spermicīdi, visādi implanti un injicējamie līdzekļi.

Ir vēl citas metodes, kas liekas apšaubāmas vai mums galīgi nepiemērotas - kalendārā metode, pārtrauktais dzimumakts, laktācijas amenorejas metode un galu galā pat sterilizācija.

Mums abiem šķita, ka tas būs tik vienkārši. Tomēr visa šī izsargāšanās līdzekļu pārbagātība mūs ļoti satrauca.

Jautājums: Kā jūs ieteiktu jauniešiem izvēlēties piemērotāko kontracepcijas veidu?

Speciālista atbilde

Jaunieši ir tā grupa, kur ir spēkā double protection likums. Pirmais ­– tiem ir jābūt pasargātiem no grūtniecības ar labu hormonālās kontracepcijas metodi, piemēram, tabletēm vai spirāli. Nākamais – tiem jābūt aizsargātiem pret seksuāli transmisīvām slimībām. Šo var panākt, tikai lietojot prezervatīvu. Prezervatīvam ir lielāka loma nevis pasargāšanā no grūtniecības problēmām, bet no seksuāli transmisīvām slimībām. Tādēļ visdrošāk ir vienlaikus lietot abas kontracepcijas metodes.

Konteksts:

Jauniešu auditorijai domātajā projektā "Zinatiekare.lv"  jauniešus izglīto par attiecībām, intīmo veselību, komunikāciju internetā, kā arī seksu. Projektā iesaistīti mediķi, psihoterapeiti, aktieri un pedagogi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti