Kā veidot menstruācijas cikla kalendāru? Jaunieši jautā, speciālisti atbild

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vikai sporta nodarbībā sākušās mēnešreizes, viņa ir satraukta un domā, ka mirst. Kad mamma paskaidro, ka tas, kas ar viņu notiek, ir normāli un tagad jāievieš menstruālais kalendārs, Vika ir apjukusi, jo īsti nesaprot, kas tas ir. Speciālisti skaidro, ka menstruācijām katru mēnesi nav obligāti jāsākas un jābeidzas vienā un tajā pašā datumā, cikls katrai meitenei ir atšķirīgs, bet ir nepieciešams mēnešreižu sākumu un beigas atzīmēt kalendārā. Šobrīd menstruālā cikla skaitīšanai pieejamas vairākas aplikācijas, kuras vari izmantot savā telefonā vai planšetē.

Šobrīd menstruālā cikla skaitīšanai pieejamas vairākas aplikācijas, kuras vari izmantot savā telefonā vai planšetē. Tās seko līdzi ciklam un pat prognozē nākamā cikla sākumu, kā arī atgādina, ja cikls kavējas.

Veselības aprūpes speciālisti apliecina, ka dažu jauniešu zināšanas par seksu un intīmo veselību ir ārkārtīgi zemas. Vēloties uzrunāt vecākus, jauniešus, pedagogus, Lsm.lv sadarbībā ar projektu Zinatiekare.lv publicēs dažādus stāstus, atbildot uz populārākajiem jauniešu jautājumiem, kas atlasīti gan internetā, gan ar ginekologu un jauniešu psihologu palīdzību.

Čau, mani sauc Vika.

Tas notika pirms pāris dienām skolā, sporta stundā. Mums bija augstlēkšana. Actually man ļoti patīk augstlēkšana, jo es esmu visgarākā meitene klasē, garāka par visiem klases čaļiem. Vispār es tā kā gribētu būt īsāka, tomēr augstlēkšanā  garums noder. Bet ne par to.

Vārdu sakot, mums bija augstlēkšana, bet man bija tāda jocīga sajūta, un es paprasīju sporta skolotājam, vai varu aiziet uz tūzeni, un viņš paskatījās uz mani un teica: "Jā, tev vajadzētu," kas bija tā kā jocīgi. Es aizgāju uz tūzeni un ieraudzīju, ka man legingi ir tā kā asinīs. Man bija tādi pastelīgi pelēki legingi, tā kā pavisam jauni. Man parasti ir gaiši legingi, jo tad man dibens izskatās čut apaļāks.

Bet nu par tām asinīm. Man bija tāds: "Nu, nē". Es turpat tūzenē sēžu un man nāk raudiens, un es zvanu mammai, un viņa nesaprot, kas ar mani noticis. Es viņai caur asarām saku: "Mammu, man liekas, ka es mirstu." Un es izstāstu viņai par tiem asiņainajiem legingiem. Un viņa saka: "Nē, tu nemirsti, bet es apsveicu, you're becoming a woman." Nu, jā, un tajā brīdī es sajutos tā kā riktīgi stulbi, jo nu es.. es, protams, biju par visām tām mēnešreizēm dzirdējusi skolā un tā, bet es kaut kā nebiju iedomājušies, ka šitas ir tas, I just couldn't connect the dots.

Un es aizgāju mājās un pārģērbos, un nomazgājos. Un tad mamma atnāca no darba un iedeva man paketes, un visu pastāstīja. Varēja redzēt, ka viņa jūtas tā kā drusku neveikli, bet reizē tieši tas neveiklums bija ļoti mīļš. Legingi gan bija sačakarēti un neizmazgājās. Rest in peace, mīļie legingi. Nu, jā. Un tad mamma man teica: "Bet noteikti atceries sekot ciklam." Un es prasīju: "Kam tad?" un viņa teica: "Tev vajadzētu ieviest mensturālā cikla kalendāru." Un es māju ar galvu un teicu: "Jā, pats par sevi saprotams, kā tad bez tā," bet īstenībā es nesapratu, ko viņa man saka. Tas ir – es esmu dzirdējusi par to ciklu, bet – kā viņš tiek skaitīts?

Jautājums: Kā veidot menstruācijas cikla kalendāru? Kā tam var izsekot? Kā tas jāskaita?

Speciālistu atbilde

Mēnešreižu kalendārs ir ļoti svarīgs, jo, ja neskaita menstruālo ciklu, meitene nesapratīs, ka tās kavējas. Ja cikls ir regulārs, tas nozīmē, ka ar mūsu hormonālo līmeni un ar mums pašām viss ir kārtībā. Menstruālo ciklu skaita no pirmās menstruāciju dienas līdz nākamo menstruāciju pirmajai dienai. Normāls cikls ilgst 21–35 dienas. Tas nozīmē, ka, piemēram, martā menstruālais cikls var būt 21 diena, aprīlī 28 dienas, bet maijā – 32. Visos gadījumos tas ir normāls menstruālais cikls. Menstruācijām katru mēnesi nav obligāti jāsākas un jābeidzas vienā un tajā pašā datumā. Tāpat ir normāli, ja mēnešreizes sākas mēneša sākumā un tad atkal parādās mēneša beigās.

Šobrīd menstruālā cikla skaitīšanai pieejamas vairākas aplikācijas, kuras vari izmantot savā telefonā vai planšetē. Tās seko līdzi ciklam un pat prognozē nākamā cikla sākumu, kā arī atgādina, ja cikls kavējas.

Konteksts:

Jauniešu auditorijai domātajā projektā "Zinatiekare.lv"  jauniešus izglīto par attiecībām, intīmo veselību, komunikāciju internetā, kā arī seksu. Projektā iesaistīti mediķi, psihoterapeiti, aktieri un pedagogi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti