Ģimenes studija

Agresīvs bērns skolā: kā risināt situāciju?

Ģimenes studija

Skolēnu iespējas vasarā strādāt un nopelnīt sev kabatas naudu

Izlaidumu laiks tuvojas: vai vecākiem jaatbalsta pusaudžu vēlme atšķirties

Kā pusaudzim palīdzēt saposties izlaidumam. Speciālistu ieteikumi vecākiem

Pusaudžu vecumu pavada dažādi izaicinājumi pašiem jauniešiem un vecākiem, tajā skaitā savas identitātes meklējumi ar apģērba un kosmētikas palīdzību, ietekmēšanās no sociālajos tīklos atrastiem ieteikumiem un sekošana autoritātēm. Tuvojas izlaiduma laiks, kad pusaudži īpaši grib posties. Pusaudžu gados bērni ir ļoti ietekmējami, vecāku uzdevums būt labam paraugam un nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības pie profesionāļiem.

Stiliste un topošā kosmētiķe Ieva Ivanova – meitas (10 gadi), dēla (14 gadi) mamma – skaidro, ka pusaudžu vecums bērniem ir interesants dzīves posms, tas ir emocionāli un fiziski sarežģīts: 

kad vecāki vairs nav bērnu autoritātes, tad autoritātes meklē ārpus ģimenes, pirmkārt padomus meklē sociālajos tīklos.

 

Aizraušanās ar kosmētiku

Ļoti populāra pusaužu vidū ir dažādu kosmētisko līdzekļu lietošana. Vecākiem ir vērts pievērst uzmanību pusaudža ādas stāvoklim, saprast, ko bērns domā, izmantojot kosmētiku, iespējams, ko slēpj, iesaka dermotoloģe Jeļena Isājeva.

Ir jāizskaidro, kas nepieciešams pusaudža vecumā, kādas var būt sekas nepiemērotu produktu lietošanai, jāiesaka papildu ārstēšanas process ādas kopšanai. Aptiekās ir nopērkami līdzekļi pusaudžu ādas kopšanai, tiem piemīt ārstējošs un tonējošs efekts. Ja ādas stāvoklis rada diskomfortu, tad pusaudži izmanto kosmētiku. Ja bērnam ir problēmas ar ādu, nepieciešams apmeklēt profesionālu dermatologu, padomu dod Isājeva.

Grāmatas "Stils" līdzautors un sociālo tīklu pētnieks Deniss Ševeļovs akcentē, ka

vecākiem jādomā, kādu piemēru rāda bērniem, bērni vēlas būt ātrāk pieauguši un atdarina pieaugušo uzvedību.

Vecākiem jāzina, kādu saturu bērns izmanto sociālajos tīklos. Svarīgi ir paraugi un cilvēki, kuriem pusaudži grib līdzināties. Šajā procesā vecākiem ir ļoti liela loma.

Ja vecāki uztvers bērnu kā personību, arī bērns vecākus uztvers kā personību. Pusaudžu gados bērni ir ļoti ietekmējami. Profesionāļi var dot padomu pusaudžiem, kā pareizi lietot kosmētiku un krāsoties, pauž Ivanova.

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs -Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Kosmētiķe Inguna Luika no Gulbenes dalās ar savu pieredzi – problēma ir arī tā, ka tirgū nopērkami profesionāļu instrumenti, ar kuriem neprofesionālis neprot rīkoties. Veikalos ļoti plaši pieejami pīlingi, kuri nav domāti lietošanai mājās. Pusaudžu ādas problēmām aktuāli ir sejas ādas tīrīšanas līdzekļi, kurus var nopirkt aptiekās. Vēl ir problēma, ka jaunietes lieto dekoratīvo kosmētiku, bet neprot to notīrīt. Laba kosmētika sejas ādu nebojā, ja to notīra pareizi, kļūdas pieļauj sociālo tīklu ietekmes dēļ, jo nespēj izvērtēt tur atrodamo informāciju.

Apģērba izvēle

Apģērbs ir cilvēka sociālais vēstījums sabiedrībai, pusaudžu gadi ir laiks, kad var izdauzīties ar apģērbu.

Mēs nedrīkstam bērnu vēlmes iznīcināt, bet vecākiem un sabiedrībai ir jāiezīmē robežas.

"To nevar izdarīt nedēļu pirms izlaiduma, bet jāsāk no bērnības. Ir jāmāca, ka ir sabiedrības normas, kuras pieprasa, lai tiktu respektēts, ja to nedara, pusaudzim pašam jāatbild par sekām," pusaudžu ģērbšanās izaicinājumus un vecāku atbildību raksturo Ivanova.

Pirms izlaiduma vecākiem ar bērniem būtu jāiet uz formāliem pasākumiem, lai izvērtētu ģērbšanās stilu.

Vērts atgādināt, ka publiskā pasākumā jādomā par līdzcilvēkiem – nevajadzētu "sabojāt fotoalbumu". Puišiem izlaidumā ir pirmais uzvalks, būtu vērts ieguldīt naudu, uzvalkam izvēloties klasisku fasonu un stilu, iesaka Ševeļovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt