Kā pēc šķiršanās veidot jaunas attiecības, netraumējot bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ja šķirti vecāki uzsāk jaunas attiecības, ir pārdomāti jāinformē par to bērns un jāpalīdz veidot draudzīgas un uzticības pilnas attiecības ar tēva vai mātes jauno partneri. Šajā situācijā darbojas tas pats pieaugušo likums, kas tad, kad ir laulības šķiršana – pieaugušie pieņem pārdomātu lēmumu par attiecību uzsākšanu, nevis tikai mēģina uzsākt attiecības, par kurām nav pārliecināti.

Māra pieredze

Par šķiršanos, neveiksmīgām attiecībām pieaugušie nevēlas runāt, jo bieži to pavada sabiedrības nosodījums. Māris (kurš nevēlējās publiskot savu uzvārdu) teiktu: apkārtējie nosoda – “tu atkal neprati izveidot attiecības, tev atkal neizdevās!’

Mārim ir 40 gadi, ģimene un divi dēli. Savu tēvu viņš nekad nav saticis, viņš mammu pameta pirms dēla dzimšanas. Mamma viena audzināja Māri; kad puikam bija trīs gadi, izveidoja jaunas attiecības. Māris savu pirmo patēvu uzskata par tēvu, bija viņam ļoti pieķēries. Patēva kopdzīve ar Māra mammu bija neveiksmīga, viņi izšķīrās, šķiršanos patēvs nevarēja pārdzīvot, izdarīja pašnāvību.

Pēc tam mammai bija vairākas attiecības, piedzima brālis, tēvs par bērnu nerūpējās, kādu laiku viņi dzīvoja trijatā, tad mamma satika jaunu draugu.

Māra mamma vienmēr ir teikusi, ka veido attiecības, lai bērniem būtu tēvs, lai vīru darbus ierādītu un īstu ģimeni izveidotu. Tikai pirmais patēvs Māra atmiņās ko nozīmē, ar pārējiem tuvas attiecības neizveidojās. Ar šodienas pieredzi mammas mēģinājumus veidot ģimeni Māris nosauktu par nepārdomātiem un neapdomīgiem, mamma nesaprata, ko šie mēģinājumi nodarīja dēliem.

Māra mamma ir mirusi, un viņš tā arī nekad mammai no sirds neizstāstīja, ka viņas centieni veidot ģimeni bija traumējoši abiem brāļiem.

Jaunas attiecības

Normāli, ja vecāki sākotnēji par jaunām attiecībām bērnu neinformē, viņu tajās neiesaista, tikai vēlāk visi vada laiku kopā un iepazīst viens otru, skaidro psiholoģe Inese Putniece.

“Ir jābūt iekšējai pārliecībai par attiecībām, lai dzīve nepārvērstos kaleidoskopā –

jaunās attiecības izrādās neveiksmīgas, tajās vēl piedzimis bērns, un atkal jādomā, kā šķirties un dalīt bērnu.”

Pieaugušie ļoti bieži pieņem impulsīvus un nepārdomātus lēmumus. Protams, katram sava dzīve, tiesības, pašam savi lēmumi, tikai jāatceras, ka šiem neapdomātajiem lēmumiem pa vidu ir arī bērns.

Psiholoģe Amanda Zariņa iesaka formulu –

nesteigties un nepārkāpt bērna personīgās takta robežas.

Psiholoģe atgādina, ka ar jebkuru cilvēku jau bērnus neiepazīstina, ja iepazīstina kā ar tuvu draugu, tad pieaugušajiem jābūt pārliecinātiem par attiecību nozīmīgumu.

Pirms iepazīstināšanas ar jauno draugu bērnam jāpajautā – vai viņš vēlas iepazīties. Īpaša ir arī pirmā tikšanās, Amanda Zariņa uzsver, ka nebūtu prāta darbs pirmajā tikšanās reizē doties divu dienu kopējā atpūtas braucienā.

Psiholoģe pauž, ka vienmēr jaunajās attiecībās bērnam būs problēmas, ja nav nokārtotas vecāku iepriekšējās attiecības, tad bērns var atgrūst un neveidot attiecības ar ļoti iejūtīgu un saprotošu cilvēku.

Bieži bērna noraidošā attieksme ir neizskaidrojama, nesaprotama. Iedomājieties – viens no vecākiem ir tikko sastapis jaunu draugu, izveidojušās attiecības, iemīlējies, bet bērns ir pret šīm attiecībām. Tie, kuri lido uz mīlestības spārniem, var nepamanīt un nesaprast, ka ar savām attiecībām sāpina citus. Tāpēc svarīga ir komunikācija un takta izjūta.

Vecākiem jāatceras, ka viņiem, ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi, tai skaitā pienākums neaizskart bērna tiesības. Psiholoģes Ineses Putnieces pieredze rāda, ka bieži desmitgadīgs bērns vecāku rīcību spēj novērtēt nosvērtāk, nekā to dara vecāki.

Ja vecāki paši nespēj savas attiecības nokārtot, nespēj izvērtēt situāciju un saprast, kādas sekas var būt, ir taču iespējams meklēt speciālistu palīdzību.

Kas jāzina vecākiem:

Jaunas attiecības var būt traumējošas bērnam, tāpēc vecākiem jāatceras, ka viņiem ir pienākums neaizskart bērna tiesības.

Nepieņemt nepārdomātus attiecību lēmumus.

Jaunu attiecību sākumposmā neiesaistīt bērnu, pat neinformēt par attiecībām, bērnu tajās iesaista pamazām.

Konteksts:

Publicējam rakstu rubriku par vecāku šķiršanās ietekmi uz bērnu - ja tev ir savs stāsts, dalies ar to, tas var palīdzēt citiem šķiršanos padarīt bērnam mazāk traumējošu.

Ja tev ir savs stāsts, raksti, stāsti, dalies ar mums - [email protected].

Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka, piemēram,  2017. gadā noslēgtas 13 150 laulības, šķirtas šajā gadā 5 943 laulības. 215 laulības šķirtas pirmajā kopdzīves gadā, 351 pēc piecu gadu kopdzīves, 229 pēc septiņiem gadiem, 335 pēc 10 gadiem, 299 laulības pēc 35 un vairāk laulībā nodzīvotiem gadiem. Lielākajā daļā no šīm laulībām ir bērni.

Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda, ka 2019. gada pirmajos trīs mēnešos noslēgtas 1754 laulības, pēc iepriekšējiem datiem var paredzēt, ka daļa no tikko noslēgtajām laulībām tiks šķirtas jau pirmajā kopdzīves gadā, ļoti iespējams, ka ģimenē jau būs bērns.

Šeit minēti tikai oficiāli slēgtu laulību gadījumi, daudzi bērni dzimst nereģistrētās attiecībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti