Ģimenes studija

Attālināta mācīšanas: jaunā modeļa iedzīvināšana ikdienā. Pirmās nedēļas pieredze

Ģimenes studija

Ieteikumu darboties kopā ar bērnu netrūkst; dodoties dabā, jāievēro piesardzības noteikumi

Kā pāriem pārvarēt attiecību saasinājumus, kas rodas ierobežotos dzīves apstākļos

Kā pāriem pārvarēt attiecību saasinājumus, kas rodas ierobežotos dzīves apstākļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Attiecību krīzes šajā laikā ir iespējamas dziļākas un smagākas, jo ir izmainījusies situācija. Raidījumā “Ģimenes studija” speciālisti aicina iespēju robežās mazināt konfliktu un nesaskaņu rašanos ar pieejamiem “instrumentiem”  - sākot no izraudāšanās, fiziskām aktivitātēm, līdz kopēju mērķu izvirzīšanai. Ja nav prasmes un iespējas uzlabot savstarpējās attiecības, tad katrs no partneriem var stiprināt sevi un aiztaupīt otram sliktas emocijas.

Psiholoģe Kristīne Balode uzsver, ka tik lielu krīzi attiecībās lielākā daļa no mums piedzīvo pirmo reizi, iepriekš bija pietiekami nodrošinātas iespējas ārējā pasaulē. Šobrīd visi izaicinājumi ir mājā kopā ar mums, kopā ar partnera izaicinājumiem.

Nevar atrunāties, ka nav laika nodarboties ar savām attiecībām. Tagad ir laiks, un krīze parāda, cik maz mums ir instrumentu attiecību uzlabošanai. Mums ir bail runāt. Ja attiecības bijušas sakarīgas un normālas, tad - kāda tur krīze, tagad izdarām korekcijas. Ja iepriekš esam izlikušies, tad tagad situācija izmainās. Krīze ir patiesības mirklis.

"Šī situācija ir mūsu instrumentāriju pārbaude," pauž Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Vents Sīlis.

Ir cilvēki, kuriem šis laiks ir sarežģīts un aizņemts, pienākumu apjoms daudzkārt pieaudzis. Kādreiz sapņots par laiku kopā, tagad ir pietiekami daudz laika kopā, bet atkal netiek galā ar situāciju, uzskata  uzņēmēja Anna Andersone.

Attiecības nenotiek vakuumā, ir konteksts apkārt. Izrādās, ka lielā mērā kā civilizācija esam saistīti viens ar otru. Krīzes situācijā attiecības iznāk priekšplānā.

Ieteikumi krīzes mazināšanai attiecībās:

  • Izraudāties – tas ir dabisks veids, kā organisms atbrīvojas no stresa. Raudiet un ļaujiet raudāt partnerim!
  • Atvieglot otra darbu, ja partneris ir noguris.
  • Fiziskas aktivitātes.
  • Kamēr iespēja, braukt svaigā gaisā.
  • Padomāt par cilvēkiem, kuri ir tuvumā, kuri netiek ārā, vai nav nepieciešama palīdzība vai uzmundrinājuma zvans.
  • Neiegrožot sevi un atļaut sev mazus prieciņus.
  • Krīzes apstākļos ir saasinātas negatīvas domas un spēcīgas jūtas, tāpēc grūti izkristalizēt, kur cilvēks dara pāri otram. Uz baltas lapas pāris uzraksta – uz ko kopā ies kā uz partnerības virsmērķi. Ar domu – ko katrs no pāra varētu nedarīt.

Kristīne Balode uzsver, ka reizēm mēģinājums uzlabot attiecības ir labāks nekā perfekts rezultāts:  “Mēs daudz varam izdarīt kaut vai sev. Iespējams, šis nav mirklis, lai ko darītu labāk attiecībām, bet var ko darīt sev, lai vēlāk labāk varētu tolerēt. Tāpat jāatceras, ko varētu nedarīt – aiztaupīt kādu vārdu vai izteikumu.”

Vents Sīlis akcentē, ka sievietes uzņemas iniciatīvu attiecību veidošanā vai virzīšanā. Lai mēs risinātu attiecības, mums tam ir jābūt resursam. Ja nav resursa, tad nevajag risināt. Mums būtu jāspēj redzēt otra spēju tikt galā ar izaicinājumu vispār. Iespējams, šī situācija kādam vīrietim ir katalizators.

Ja savas ambīcijas samazinām darba jomā, tās vajadzētu arī mājas darbos samazināt, lai neizdegtu.

Ir ne tikai “es” un “tu“ pozīcija, bet arī “mēs“ pozīcija. Attiecību krīze nozīmē arī personības krīzi. Kad attiecības izjūk, paliek tikai “es” un “tu”.

Svarīgi uzdot jautājumu “Ko mēs kopā būvējam?” - uzsver Vents Sīlis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti