Kā pareizi izvēlēties mugursomu skolēnam; cik smaga tā drīkst būt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērna stāju ļoti tieši ietekmē skolas somas lietošana ikdienā – tās pārmērīgais svars un ergonomiski nepareiza somas lietošana. Pētījumi liecina, ka pārlieku smagas mugursomas nēsāšana saistīta ar muguras sāpēm, diskomfortu, paaugstinātu nogurumu un stājas asimetriju, uzsver speciālisti. Normatīvie akti nosaka, cik smaga skolas soma drīkst būt dažāda vecuma izglītojamiem.

Būtisks sākotnējais somas svars

Ergoterapeites Madara Miķelsone un Kristiāna Širova stāsta, ka, izvēloties mugursomu bērnam, pirmkārt, jāpievērš uzmanība, lai tukšas somas svars nepārsniegtu vienu kilogramu.  

"Mūsuprāt, vecāki bieži nepievērš uzmanību tukšas somas svaram, kas ir ļoti svarīgs faktors, jo tas var samazināt kopējo svaru, ko bērns ikdienā pārnēsās. Papildus tam nevajag pieļaut kļūdu, pasūtot mugursomas internetā, jo katram bērnam nepieciešams pielaikot konkrēto mugursomu pirms tās iegādes."

Valstī noteiktās normas

Lai kontrolētu somu smagumu un bērnu veselību, Latvijā ir izstrādātas normas. Ministru kabineta noteikumi – Nr. 610., 7. punkts – nosaka:

"Iestāde veicina iespēju izglītojamajiem glabāt ikdienā nepieciešamās lietas iestādē, lai netiktu pārsniegts izglītojamā somas piepildījuma svars, kas atbilst maksimālajām pārnēsājamo priekšmetu smaguma normām attiecīgajā vecuma grupā:

  • Izglītojamajiem, kas ir jaunāki par 9 gadiem, — 2,5–3,5 kg;
  • 9–11 gadus veciem izglītojamajiem — 3,5–4 kg;
  • 12–13 gadus veciem izglītojamajiem — 4–4,5 kg;
  • 14–15 gadus veciem izglītojamajiem — 4,5–5 kg;
  • 16 gadus veciem un vecākiem izglītojamajiem — 5 kg un vairāk."

Pareiza mugursomas lietošana

Tāpat būtiski pievērst uzmanību somas īpašībām – tai ir jābūt vismaz piecus centimetrus platām, polsterētām lencēm, vēlama arī savelkamā krūšu josta, ar kuras palīdzību pārnest un noturēt somas svaru tuvāk mugurai. Somas mugurpuses daļai jābūt stingrai, tādai, kas pēc formas atbilst nēsātāja muguras izliekumam.

Neskatoties uz to, cik svarīgi skolēnam izvēlēties piemērotu mugursomu, vēl svarīgāka ir tās lietošana ikdienā – somai jābūt atbilstoši noregulētām lencēm, soma jānēsā pareizi, uz abiem pleciem, kā tas paredzēts. Nepareizi nēsāta un pārlieku smaga soma sākotnēji izraisa īslaicīgu stājas asimetriju, kā arī muguras sāpes, bet ilgtermiņā stājas asimetrija nostiprinās, tādējādi veidojot muskuļu disbalansu. Lai tas nenotiktu, lencēm jāizvēlas tāds garums, lai, uzliekot somu uz pleciem, tās augšdaļa nepārsniegtu plecu līniju un nebūtu zemāka par gurniem.

Dārga soma ne vienmēr ir laba soma

"Soma ir investīcija bērna nākotnē, tomēr nav viena noteikta summa, kas jāiztērē, lai nopirktu labu mugursomu. Tie var būt 30 eiro un var būt 200 eiro. Svarīgāk par to ir doties uz veikalu kopā ar bērnu, lai varētu atrast gan bērna veselībai, gan gaumei un lietošanas mērķim atbilstošu somu. Izvērtējot šos faktorus, būs vieglāk izprast arī cenu kategoriju, " teic speciālistes.

Runājot par tēmas aktualitāti, ergoterapeites bilst, ka īpaša uzmanība šai tēmai tiek pievērsta sezonāli pirms katra jaunā mācību gada, tomēr iztrūkst turpmākās darbības, kas šīs zināšanas kontrolētu un nostiprinātu praksē.

Somā tikai nepieciešamo

Kāda Saldus novada sākumskolas skolotāja stāsta, ka šobrīd, kopš ieviestas kompetenču mācības, samazinājusies arī smago somu problēma.

"Pašlaik skolēniem ir tikai trīs grāmatas – matemātikā, latviešu valodā un angļu valodā. Šīs grāmatas pārsvarā tiek atstātas skolā, tām paredzētā nodalījumā zem galdiem, tādējādi izvairoties no smagām somām. Reti gadās kāds mājasdarbs no grāmatas, bet visbiežāk tie jāpilda no darba burtnīcām, kas ir viegli pārnēsājamas."

Tomēr skolotāja atzīst, ka, lai gan mācību process tiek pakārtots tam, lai pārnēsājamais smagums skolēniem nebūtu pārmērīgs, skolēni paši bieži vien somas piepilda ar nevajadzīgām lietām –piemēram, vairākiem penāļiem, liekām mantām, grāmatām utt.

Tam piekrīt arī M. Miķelsone un K. Širova, norādot, ka nereti, īpaši mazāko skolēnu somas ir piepildītas ar dažādiem liekiem piederumiem, kas nemaz nav nepieciešami mācību procesā. Tāpat daudziem skolēniem pēc stundām vēl ir dažādi pulciņi un nodarbības, uz kuriem viņi turpina nest šos smagumus, tādējādi palielinot slodzi. Šī iemesla dēļ vecākiem svarīgi regulāri sekot līdzi bērna somas smagumam, pārskatot somas saturu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti