Kā Laila stārķi projām dzina, lai vairāk brēkuļu vecākiem nenes

Turpinot maratona “Dod pieci!” tēmu par vecāku lomu bērnu audzināšanā, publicējam nozīmīgas atmiņas no pieaugušo bērnības. Šodien Lailas stāsts.

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

LSM.lv vecāku sadaļā mēs publicējām dienas darbiņus - ieteikumus, ko vecāki un vecvecāki var paveikt kopā ar bērniem.

Tagad mēs publicēsim dažādus ieteikumus no pieaugušu cilvēku dzīves - kādas spēles un aktivitātes viņi atceras no savas bērnības.

Lailas stāsts:

“Es augu padomju laikā. Bijām trīs bērni – tēvs un māte strādāja kolhozā, tad jau nebija garo pēcdzemdību atvaļinājumu. Tikko piedzima mazais brālītis, mamma gāja strādāt, mums ar vecāko brāli bija jākļūst par auklēm sīkajam brālim.

Man seši gadi, vidējam četri, mums pašiem sava svarīga bērnu dzīve, bet te mums tas sīkais jāauklē.

Prasām mammai, kāpēc šito brēkuli mājās nesa – bļauj un kliedz, jābaro ik pa laikam, jāmaina un jāmazgā autiņi.

Mamma taisnojas, ka stārķis esot atnesis. Nu viena nelaime – tāds smuks putns un šitādus brēkuļus apkārt nēsā.

Līdz kādu dienu vidējais brālis ieskrien mājā – stārķis pie mājas pa lauku staigājot. Tā, jāglābj, ko var! Mēs abi ķeram, kas nu pie rokas – kokus un akmeņus, un skrienam to stārķi baidīt prom. Nepieskatīs, vēl kādu brēkuli atnesīs.

Šo stāstu zina visi mūsu ģimenē. Satiekam labi, un tagad ir prieks par sīko brāli, kurš liels un pašam jau bērni un mazbērni.

Viena mācība no šī gan ir –

mums, bērniem, tā mazā brāļa pieskatīšana bija pārāk liela atbildība, mēs ar to galā tikt nevarējām un bijām patiešām dusmīgi un nelaimīgi,

bet mammai nebija citas izvēles.”

Vecāki, sāciet ar piecām minūtēm!

Labdarības maratona "Dod pieci!" organizētāji vecākus aicina sākt ar piecām kopā būšanas minūtēm. Piecas minūtes ir laiks, ko vecāki savam bērnam var atrast.

Piecas minūtes ir būtiskas, īpaši maza bērna dzīvē. Speciālisti saka, ka piesaistes sistēma starp bērnu un vecāku veidojas līdz trīs gadu vecumam, kad bērns ir atkarīgs no vecākiem visās jomās, tas atstāj iespaidu uz bērnu arī visās jomās.

Mēs tevi aicinām paskatīties uz savas bērnības piecām minūtēm – pavadītām kopā ar vecākiem. Kas ir tas – tavās atmiņās paliekošais no kopā būšanas ar saviem vecākiem un ģimeni bērnībā? Ko jūs kopā darījāt?

Dalieties ar savām atmiņām, kopā spēlēto spēļu aprakstiem, praktiskiem ieteikumiem, tie var noderēt citiem, tiem, kuri vēlas kļūt par labiem vecākiem šodien. Rakstiet [email protected]

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runās par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicinās ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukumā līdzās Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti