Kā izaudzināt stipru un laimīgu bērnu. «Dod pieci!» eksperta ieteikumi vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Labdarības maratons "Dod pieci!" piedzīvo jau otro dienu. Šī gada maratona laikā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti jaunas bezmaksas mācību programmas ieviešanai. Šie mērķi ir izsaukuši sabiedrībā viedokļu apmaiņu. Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs viesojas stikla studijā Doma laukumā, lai izstāstītu galvenos principus, kuri jāievēro vecākiem, audzinot stipru un laimīgu bērnu.

Ņikita Beborodovs
Ņikita Beborodovs

Vai būt par vecāku ir jāmācās?

Par labu vecāku nepiedzimst, bet var kļūt, tas iekļauj mācīšanos. Mācās no abiem vecākiem, no kulturālas vides, bet šajā sabiedrībā jāmācās strukturēti.

Ko teikt tiem, kuri zina, ko labāk bērniem vajag?

No dzīvniekiem atšķiramies ar to, ka mums ir sarežģītāka nervu sistēma, bet cilvēkiem ar instinktiem nepietiek, nepieciešamas zināšanas un prakse.

Vai iespējams ko nokavēt, bērns aug un veidojas?

Mūsu smadzenes attīstās visas dzīves laikā, bet agrīnajā periodā tās ir visplastiskākās un ģimenes vide un audzināšana atstāj vislielāko iespaidu.

Agrīnā periodā iegūtais atstāj ietekmi uz visu dzīvi.

Kas bērnam jānodrošina līdz trīs gadu vecumam?

Piesaistes sistēma ir bioloģiski noteikta, cilvēkam tā ir komplicēta – pirmajā dzīves gadā ir embrionālā perioda turpinājums, bērns ir atkarīgs no visa, no vecākiem – ēšanas, siltums, piesaiste. Arī emociju regulēšanā bērns ir atkarīgs no aprūpētāja. Bērnam ir vajadzība, bērnam ir distress, tad bērns par to signalizē, aprūpētājs to atpazīst un novērš, līdz ar to bērns ir drošībā.

Nesaprātīgi gaidīt, lai divgadnieks izraudās.

Ko paredz jaunā programma?

Viens no iemesliem, kāpēc iesaistījos – es iepazinos ar ASV izstrādātu programmu, kas būs jaunās programmas pamatā. Bieži audzināšanas pamatā ir ideoloģiski jautājumi. 20-30 gadu laikā izpratne par cilvēka nervu sistēmu ir attīstījusies.

Programmas pamatā ir bērna attīstības vajadzības katrā attīstības posmā.

Otrs – droša piesaiste – kā apmierināt bērna vajadzības, lai radītu drošu vidi. Trešā ir robežas un robežu regulācija.

Kāpēc nevar turpināt dzīvot bez apmācībām?

Ikdienā strādāju ar bērniem, kuriem ir uzvedības traucējumi, tādi mūsu sabiedrībā ir katram piektajam, katram desmitajam tādi ir jau diagnozes līmenī. Daudzu skolas bērnu, pusaudžu problēmu sakne ir viņu bērnībā. Ja vecākiem ir nedroša piesaiste, arī bērnam to var nodot. Vieglāk to novērst, ne pēc tam nodarboties ar sekām. Es gribu, lai man ir mazāk darba. Iesaistīto speciālistu loks ir apmācīti treneri – vecāki, sociālas jomas darbinieki.

Pēc plāna pirmās apmācības sāksies nākamā gada pirmajā ceturksnī.

Ņikita Bezborodovs
Ņikita Bezborodovs

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runā par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicina ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukumā līdzās Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti