Ģimenes studija

Iespējas jauniešiem reģionos pilnveidot prasmes, īstenot idejas - būt aktīviem

Ģimenes studija

Latvijā arvien liels ķeizargrieziena dzemdību skaits. Statistiku svarīgi mainīt

Zinību diena - sagaidīt jaunā mācību gada nestās pārmaiņas ar prieku

Kā emocionāli un praktiski gatavoties skolai. Ieteikumi bērniem un vecākiem

Pirmajai skolas dienai nepieciešams gatavoties, lai to sagaidītu ar prieku un vieglāk uztvertu pārmaiņas, kādas ģimene piedzīvo pēc skolas brīvlaika.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par jaunā mācību gada gaidīšanu un tradīcijām, Zinību dienas tradīcijām mūsdienu Latvijā.

Pavisam nedaudz atlicis līdz jaunā mācību gada uzsākšanai. Arī atlikušajās dienās pirms skolas sākuma iespējams palīdzēt bērnam saprast gaidāmās izmaiņas dienas režīmā, ko nosaka skolas gaitu sākums.

Emocionāla un psiholoģiska gatavošanās skolai

Gatavošanās skolas gada un īpaši pirmās skolas dienas sākumam mums ir tradīcija. Trīs bērnu tēvs Ģirts Slaviņš saka, ka ar katru skolas gadu pirmās skolas dienas svinības kļūst piezemētākas, bet tradīcijas ir jāsaglabā, tās ir skaistas, kaut tāpēc, ka šādas tradīcijas dod prieku.

Pirmā skolas diena nozīmē emocionālu un psiholoģisku gatavošanos skolas gada sākumam un pārmaiņām, bet ne to gatavošanos, kas jau aizgājusi komerciālā virzienā. Ar bērniem jārunā par dienas režīma un uztura maiņu, ievērojot skolas laika režīmu.

Psiholoģe Inese Muceniece iesaka domāt kopā ar bērniem par attiecībām skolā,

jo bērnam var būt ne tikai svinīgais skolas pasākums, bet arī kādas nepatīkamas emocijas, kas no iepriekšējā gada palikušas.

Svarīgi runāt arī par tehnoloģiju lietošanu (izvēlieties ierīču limitēšanas programmas), iespējamiem ierobežojumiem skolā, jo skolā ir citi noteikumi.

Arī par ēšanas režīmu jādomā, jo skolas laikā tas ir citāds nekā brīvlaikā, tāpat celšanās laiks būs citāds, līdz ar to arī gulētiešanas laiks. Tāpat svarīgi ir drošības jautājumi – kā doties uz skolu un mājām, ceļu satiksmes noteikumu un personīgās drošības jautājumi.

Skolas laiks ievieš savu kārtību, kas atšķiras no brīvlaika kārtības.

Vecāku uztraukuma ietekme uz bērnu

Vecāki bieži aizmirst, ka viņu pārdzīvojumi var ietekmēt bērnu. Ja vecākiem ir pārlieku liela trauksme, ko ierosina pašu pārdzīvojumi skolā, tad no tā ietekmēsies arī bērni.

Vecākiem sevi jāpieskata savās savstarpējās sarunās, bērns tās var noklausīties.

Tāpat vecākiem jāsaprot, ka mūsdienu skolā izveidojusies cita pedagoģiskā sistēma, tāpēc vecāku sliktā pieredze bērnam var būt lieka, neko nesniedzoša, tikai nevajadzīgs stress.

Pirmās skolas dienas svinību tradīcijas

Trīs bērnu tēvs Ģirts Slaviņš vecākus aicina pirmajā skolas dienā darbā paņemt brīvdienu ( tā vecākiem pēc likuma pienākas) un kopā nosvinēt svētkus.

Kafejnīcas apmeklējums, kopīga fotografēšanās, svētku pusdienas, bērnu auguma garuma mērīšana, novēlējumu rakstīšana nākamajam gadam, spēļu vakars - šie un citi pasākumi ģimenē tiek ievēroti gadu no gada.

Svētku rīkotāji aicina vecākus kreatīvi domāt par svētku svinēšanu.

Ja vecāki nevar izdomāt ko interesantu, tad var idejas meklēt internetā.

Kamēr bērns mācās sākumklasēs, ar prieku uz skolu dodas kopā ar vecākiem un piedalās kopējās svinībās. Citādi tas ir ar pusaudžiem, viņi vairs nevēlas uz skolu iet kopā ar vecākiem un piedalīties ģimenes svinībās. Vecākiem vajadzētu respektēt pusaudžu izvēli, ja viņi nevēlas kopā ar vecākiem svinēt svētkus.

Īpaša vieta svētku pasākumā ir apģērbam – skaistam un svinīgam, arī tā ir mūsu tradīcija. Daudzviet pasaulē pirmā skolas diena nav svinīga svētku diena ar ziediem skolotājai un svētku tērpu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti