Bardaks bēniņos

Bardaks bēniņos 2. «Dzimtas koks»

Bardaks bēniņos

«Bardaks bēniņos 2». Lieldienas

Bardaks bēniņos 2. «Zobu tīrīšana» 5. sērija

Kā aizbaidīt zobgrauzi. Materiāli sarunai ar bērnu par zobu higiēnu

Pareiza mutes dobuma higiēna jau no mazotnes, veselīgs, sabalansēts uzturs, samērīga saldumu lietošana ir veselu zobu pamats. Par bērna zobu veselību atbild vecāki. Mazāki bērni nespēj paši rūpīgi iztīrīt zobus, līdz 10 gadu vecumam vecākiem bērnu zobi ir jāpārtīra.

Zobārstniecības palīdzība bērniem

Zobārstniecības pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāti bērniem līdz 18 gadu vecumam (2013.gada 17.decembra Ministru kabineta noteikumi Nr.1529 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība”).

Bērniem no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta zobu higiēna - 2 līdz 6 gadu vecumā - vienu reizi gadā un 7 līdz 18 gadu vecumā – vienu reizi gadā (izņemot 7, 11 un 12 gadu vecumā – tad divas reizes gadā).

Sarunai ar bērniem par zobu kopšanu iesakām noskatīties raidījumu "Bardaks bēniņos".

Bardaks savos bēniņos rīko pidžamu ballīti. Pirms gulētiešanas bērni atklāj, ka Bardaks ir ļoti rūpīgs zobu tīrītājs. Nelaime vien tā, ka Bardaks katru rītu un vakaru tīra nevis savus, bet citu zobus. Lai noskaidrotu visu par zobu tīrīšanu, Bardaks noorganizē tikšanos ar zobu speciālistu ļoti īpašā vietā.

Bērna zobu tīrīšanu sāk tad, kad izšķīlies pirmais zobs – tas nav viegli, prasa pacietību, bet ar laiku zobu tīrīšana kļūs par ieradumu.

Vecākiem jāraugās, lai bērns zobu kopšanu veic regulāri katru dienu.

Lai bērnam vieglāk apgūt zobu kopšanas pamatus, varat kopā pagatavot grāmatiņu, kurā parādīta zobu tīrīšanas secība. Izprintējiet lapu, izkrāsojiet zīmējumu, izgrieziet un salieciet zīmējumus pareizā secībā.

Dokumenti

Zobu tīrīšana

Lejuplādēt

555.76 KB

 

 

 

Zobu tīrīšanas ABC:

  • Pirmās tīra košļājamās virsmas – skaitot līdz desmit – to bērnam būs vieglāk iegaumēt. Veikalos ir nopērkami smilšu pulksteņi, kurus piestiprina vannas istabā pie sienas, tas palīdz bērnam saprast, cik ilgi zobi tīrāmi. Mazie var tīrīt īsāku laiku, lielāki bērni līdz trim minūtēm.
  • Tad tīra zobu sānus. Zobu birste ir jāpieliek slīpi pret smaganu jeb 45 grādu leņķī. Ja birsti pret zobu liek taisni, tad notīrās tikai izvirzītā daļa, zobu starpiņas un smaganas paliek netīras.
  • Jātīra arī zobu aizmugure – te nepieciešama vecāku uzraudzība. Vecākiem būtu nepieciešams asistēt zobu tīrīšanā un noteikti pārtīrīt tos, jo īpaši tālākos zobus, ko bērnam pašam grūti tīrīt.
  • Zobus tīra no rīta un vakarā pēc ēšanas.
  • Vakarā pēc tīrīšanas zobus izdiego.
  • Pēc zobu tīrīšanas vakarā neēd un nedzer!
  • Zobi pie zobārsta jāpārbauda vismaz vienu reizi gadā.

Zobu higiēniste Anda Mironova skaidro: "Ja vecāki labi bērnam pārtīrīs zobus un asistēs viņam, kontrolēs cukura daudzumu pārtikā, tad zobi paliek veseli, zobiem nav jābūt cauriem."

Pēc literatūras datiem bērnam zobus pārtīra līdz astoņiem desmit gadiem. Arī vēlāk var būt tāda nepieciešamība. Tāpat vecāku paraugs ir ļoti nozīmīgs.

Kopā ar bērnu noskatieties animācijas filmu par zobu kopšanu:

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Ideālais zobu kopšanas modelis ir tīrīšana ar fluorīda saturošu zobu pastu divas reizes dienā,

pēc tīrīšanas zobu pastu izspļauj, bet neskalo, lai paliek mutē. Neaizmirst par zobu diegu. Vecāku atbildība ir pārtīrīt zobus bērniem,

jo bērni to nespēj darīt – roku sīkā motorika to neļauj, pauž sertificēta zobu higiēniste Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Bērnu zobārstniecības nodaļā Guna Grīnvalde.

Noklausieties "Zobiņu dziesmu":

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti