Ģimenes studija

Saruna par grūtajiem un priecīgajiem brīžiem. Ciemojamies pie Lāmu ģimenes Rīgā

Ģimenes studija

Tehnisko palīglīdzekļu pieejamība bērniem ar funkcionāliem traucējumiem

Zīdaiņu vakcinācija: potes un to nepieciešamība šobrīd

K vitamīns un citas vakcīnas jaundzimušajiem. Speciālistu skaidrojumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vakcīnas var nepasargāt no infekcijas vai saslimšanām, bet ļoti lielā mērā vakcinētos pasargā no smagas slimības gaitas vai pat nāves, tā bērnu vakcinēšanu raidījumā “Ģimenes studija” raksturo speciālisti. K vitamīna deva jaundzimušajam Latvijā ik gadu izglābj divu līdz 15 bērnu dzīvību

K vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas būtisks jaundzimušajiem, jo regulē jaundzimušo koagulāciju.

Jaundzimušie ir riska grupā, jo caur placentu pietiekoši nesaņem K vitamīnu.

 

Bērnam piedzimstot, K vitamīna rezerves organismā ir 30 reizes mazāk nekā dzīves laikā, tāpēc K vitamīnu katram jaundzimušajam dod asiņošanas profilaksei uzreiz pēc dzimšanas, pauž Rīgas Dzemdību nama galvenā neonataloģe Inese Bļodniece. Nevar teikt, ka nevienam bērnam, kurš profilaktiski saņēmis K vitamīnu, nebūs asiņošanas, bet šī deva pasargā no smagas asiņošanas.

Bez K vitamīna arī pieaugušie nevarētu izdzīvot, visiem asinsreces procesi ir vienādi, tikai dažādos līmeņos. Asinsrece ir svarīga, jo brūces var veidoties ne tikai ārēji, bet arī iekšēji, organisms brūci vēlas “aizlāpīt”, tāpēc K vitamīns ir nepieciešams visos vecumos, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonataloģijas klīnikas vadītāja, neonataloģe Dace Sniedze.

Pediatrijas privātprakses “Rabarbers” pediatre Katrīna Selecka akcentē, ka arī mātes pienā ir maz K vitamīna, tāpēc mazulīšiem ir svarīgi to nodrošināt pietiekami ar vakcīnu.

K vitamīnu Latvijā sāka lietot deviņdesmitajos gados, pasaulē sešdesmito gadu beigās. Sākotnēji K vitamīnu deva riska grupas bērniem. 2010. gadā bija traģisks gadījums – bērns nomira, pēc šī gadījuma pieņēma lēmumu, ka visiem bērniem dod K vitamīnu pēc piedzimšanas, šo normu iekļāva MK  noteikumos kā K vitamīna profilaksi. To dod pēc dzimšanas pirmajā dienā, skaidro Bļodniece.

Optimāli būtu par vakcīnām informēt mammas, kas dodas uz pirmsdzemdību lekcijām.

Labāk K vitamīnu saņemt intramuskulāri, var arī pilināt bērnam mutē (trīs devās), bet pastāv risks – ja bērns atgrūž barību, tad var nesaņemt visu devu.

K vitamīna saņemšana zīdaiņiem pie mums ir tuvu 100 % apjomā.

Katrīnas Seleckas pieredze rāda, ka vecāki neapšauba K vitamīna nepieciešamību, biežāk apšauba citu vakcīnu, kuras saņem jaundzimušie, nepieciešamību.

Pirmajā bērna dzīves gadā vakcīnu kalendārs ir piepildīts. Kad bērnu izraksta no dzemdību nama, tad divu, četru un sešu mēnešu un gada vecumā saņem vakcīnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti