Jaunietes no Latvijas uzvar starptautiskajā Jauno vides reportieru konkursā

Jauno vides reportieru konkursā, ko rīko starptautiskais nodibinājums "Vides izglītības fonds", uzvaras laurus plūkušas divas dalībnieces no Latvijas. No konkursā iesniegtajiem vairāk nekā 20 000 žurnālistikas darbiem kategorijā "Raksts" pirmo vietu ieguva Roze Aleksa Bogdane ar rakstu "Nav dūmu bez uguns – elektroniskās cigaretes ietekmē vidi un veselību", savukārt kategorijā "Video" trešo vietu ieguva Estere Felicita Žukovska ar video "Piembremzē! Nepārsniedz modes ātrumu".

Pirmās vietas ieguvēja Roze (16 gadi) savā rakstā apskata elektronisko cigarešu ietekmi uz vidi, regulējumus un ierobežojumus attiecībā uz to izplatību un iegādi un to, vai elektroniskās cigaretes un to popularitāte jauniešu vidū ir tikai nevainīga izklaide. Autore izveidoja arī aptauju par elektronisko cigarešu lietošanas paradumiem, kurā atklājās, ka 33% jauniešu zem 18 gadiem lieto vai ir lietojuši elektroniskās cigaretes, savukārt tukšos kārtridžus paredzētajās savākšanas vietās izmet tikai 11% no aptaujātajiem jauniešiem. Rakstā elektronisko cigarešu lietošanu komentēja divi eksperti: vides zinātniece, ķīmiķe, inženierzinātņu doktore Jana Simanovska un Vides izglītības fonda vadītājs, vides eksperts un kampaņas "Mana jūra" vadītājs Jānis Ulme. Ar rakstu var iepazīties šeit.

Otra Jauno vides reportieru dalībniece, kas starptautiskajā konkursā ieguva trešo vietu, videoklipā apskata ātrās modes ietekmi uz vidi. Videoklipā skolniece radošā veidā pastāsta par datiem šīs problēmas ietvaros, kā arī sniedz ieteikumus, kā un kādu apģērbu iegādāties videi draudzīgākā veidā. Ar video var iepazīties šeit.

Šogad Jauno vides reportieru (JVR) starptautiskajā konkursā piedalījās jaunieši no 43 valstīm, kopumā konkursam tika iesniegti 20 775 darbi.

Konkursa finālā tika katras dalībvalsts nacionālā konkursa uzvarētāji, šogad – 230 vides žurnālistikas darbu. Starptautiskajam konkursam no Latvijas tika izvirzīti četri dalībnieku darbi.

Starptautiskā žūrija savu vērtējumu ir balstījusi uz katra jaunieša izvēlēto tēmu un to saistību ar vides ilgtspējīgas attīstības mērķiem un viņu vispārējām žurnālistikas prasmēm. JVR konkurss notiek katru gadu, un tas ir atvērts no 11 līdz 25 gadus veciem jauniešiem. Konkursa darbus vērtē žūrija trīs formāta kategorijās (raksti, foto un video), kā arī trīs vecuma kategorijās (11–14, 15–18, 19–25).

Jaunie vides reportieri (JVR) ir vides izglītības programma jauniešiem vecumā no 11–25 gadiem ar mērķi izzināt un popularizēt risinājumus vides problēmas, kā arī apgūt mūsdienu mediju rīkus sabiedrības informēšanai. Katru gadu notiek arī nacionāls konkurss un labāko darbu autori tiek izvirzīti starptautiskajam konkursam, kura darbus vērtē eksperti no starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental education) valdes, ANO Vides programmas (UNEP), Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) un Eiropas Vides aģentūras (EVA), kā arī plašsaziņas līdzekļiem.

Pieteikšanās nākamā gada JVR programmai jau ir atklāta – jaunieši no visas Latvijas ir aicināti piedalīties JVR programmas apmācībās un nacionālajā konkursā līdz 2023. gada 31. martam. Nacionālā konkursa uzvarētāji tiks izvirzīti starptautiskajam konkursam, kā arī tiks uzaicināti uz Ekoskolu vasaras forumu. Ar plašāku informāciju par JVR programmu, reģistrācijas anketu un dalību konkursā var iepazīties Vides izglītības fonda mājaslapā.

Informācija par starptautisko Jauno vides reportieru konkursu: Young Reporters for the Environment (yre.global)

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti