Ģimenes studija

Brīvdabas pedagoģija: kā brīvdabas mācīšanās attīstās mūsu izglītības iestādēs

Ģimenes studija

Nākotnes profesijas: Cik svarīga tajās būs spēja domāt radoši

"Mūžīgie bērni" kļūst pilngadīgi: vecākiem jāpierāda diagnozes, kas nekad nemainīsies

Izziņas, atskaites, diagnozes pierādīšana – birokrātiskie līkloči «mūžīgo bērnu» invaliditātes noteikšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vecāki, kuri audzina bērnus ar smagām diagnozēm, bērnam sasniedzot pilngadību, kārto invaliditātes grupu, līdz 18 gadiem invaliditātes pamatā ir diagnožu princips. Invaliditātes pieteikumam nepieciešami dažādi dokumenti, kas ir apgrūtinoši smagas saslimšanas gadījumā. Birokrātija bieži ģimeni mēnešiem ilgi atstāj bez atbalsta, pierādot diagnozes. Vecāki jūtas pazemoti šajā birokrātiskajā ceļā, prasa vienkāršot invaliditātes piešķiršanu smagiem slimniekiem, izskanēja pieredzes stāstos Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija".

Roberta mamma Jolanta Kalniņa-Levina novembra nogalē sāka vākt visus nepieciešamos dokumentus, lai tad, kad viņas smagi slimais bērns būs pilngadīgs, varētu nokārtot invaliditāti. Jāsniedz iesniegums bāriņtiesā, kura pēc likuma līdz 18 gadiem par bērnu neinteresējas, pēc 18 gadu sasniegšanas ir jāatskaitās bāriņtiesai par naudas izlietošanu. Paliatīvā aprūpe atšķiras bērniem un pieaugušajiem – daudz birokrātiskā sloga. Vecāki ir iedzīti strupceļā, jo viss jādara pašiem, Jolantas gadījumā tas ir īpaši grūti, jo bērnam ir ļoti smagas diagnozes.

Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors Aldis Dūdiņš pauda, ka ministrijā šo jautājumu zina. Arī pasaulē invaliditāti nenosaka uz mūžu. Tiem, kas vērtē cilvēka  invaliditāti, jāapmeklē bērns vismaz divas reizes.

Līdz 18 gadiem invaliditātes pamatā ir diagnožu princips – vienkāršots ceļš. Sasniedzot pieaugušo vecumu, ir citi kritēriji – funkcionēšanas ierobežojumi, kas tiek iedalīti trīs grupās.

Process ir birokrātisks, smagnējs, sarežģīts, ir aicinājums sākt kārtot invaliditāti savlaicīgi. Labklājības ministrijas mājaslapā ir iespēja atrast informāciju, kā vecākiem pareizāk rīkoties gadījumos, ja bērnam ir smagi funkcionēšanas traucējumi.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

18 gados mainās statuss bērnam un aprūpētājam.

Kamēr likumā nav izmaiņu, pieteikumu tiesā nevar pieņemt ātrāk –  tikai tad, kad bērns sasniedzis 18 gadu vecumu.

Dažās tiesās pagaidu aizgādnību var saņemt ātri, citur ilgāk, atkarīgs no tiesas noslogojuma, lēmums tiesai jāpieņem 15 līdz 30 dienās, var būt ilgāks periods, ja nav sakārtota pieteikuma dokumentācija, situāciju tiesā skaidroja Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese Ilze Celmiņa.

Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas pārstāve, Liepājas bāriņtiesas speciāliste aizbildnības, aizgādnības jautājumos Ineta Fricberga skaidroja, ka šādās situācijās bāriņtiesa pieslēdzas tad, kad uzdevumu dod tiesa, prasot papildu informāciju. Lai saprastu, kā cilvēks jūtas, ne vienmēr cilvēks ierodas  uz tiesu. Bāriņtiesa piedalās arī tiesas procesā, kad tiesa pieņem lēmumu, ir devusi personai aizgādnību vai pagaidu aizgādnību. Tad tālāk notiek bāriņtiesas un ģimenes sadarbība, apciemo ģimeni apmēram reizi gadā. Atskaites ir sarežģītākas, ja bērnam pieder reģistrējama manta.

Žēl, ka ir neveiksmīgie gadījumi, tas ir cilvēciskais faktors, pauda Fricberga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti