Rīta Panorāma

Skype intervija ar Juri Zvirbuli

Rīta Panorāma

Ņujorkā uzstādīta Rokfellera centra Ziemassvētku egle

Intervija ar Lieni Dambiņu un Ņikitu Bezborodovu

Izveidoti materiāli jauniešu depresijas, atkarību un pašnāvības risku atpazīšanai un mazināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bērnu slimnīcas fonda izveidotais Pusaudžu resursu centrs (PRC) ar Veselības ministrijas atbalstu izveidojis video materiālus par to, kā atpazīt un atbalstīt pusaudžus, kas saskārušies ar psihiskās veselības sarežģījumiem – paškaitējumu, pašnāvības riskiem un depresiju. Materiāli būs noderīgi gan pašiem pusaudžiem, gan viņu pieaugušajiem tuviniekiem.

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa stāsta, ka pieprasījums pēc palīdzības ir liels. Šogad palīdzēts 54 jauniešiem, līdz gada beigām palīdzību varēs sniegt vēl 20 jauniešiem

PRC attīstības vadītājs, Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs, bērnu psihiatrs dr.Ņikita Bezborodovs uzsver, ka jābūt vērīgiem pret līdzcilvēkiem, izmaiņas pusaudžu uzvedībā liecina par grūtībām – jaunietis izolējas vai pārstāj darīt to, kas viņu interesē. Svarīgi jaunieti rosināt vērsties pēc palīdzības.

Pusaudžu resursu centrā vēršas vecāki, daļa sagatavoto videomateriālu ir vecākiem, lai palīdzētu un sagatavotu sarunai ar pusaudzi. Arī pusaudži vēršas pēc palīdzības, tāpēc arī viņiem ir sagatavoti materiāli, norāda Liene Dambiņa.

Globāli pētījumi rāda (Latvijā pētījumi nav veikti), ka garastāvokļa traucējumi jauniešu vidū ir izplatīti, arī pašnāvību riski ir augsti. Tā ir nopietna problēma.

Pusaudžu vecumā jāveido sava identitāte, tā veidojas tikai caur grupas piederību. Ja pēc kādas pazīmes jaunieti izstumj no grupas, tas ir nozīmīgs riska faktors,

uzsver Bezborodovs.

Pašnāvības riski:

Emīls Ūdris un Niklāvs Mičulis: Atkarību riski

 

Materiāli latviešu valodā un krievu valodā bez maksas būs pieejami gan Pusaudžu resursu centra un Bērnu slimnīcas fonda mājaslapās, gan PRC un Bērnu slimnīcas fonda vietnēs ''Facebook'' un ''Instagram'', kā arī fonda ''Youtube'' kanālā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti