Ģimenes studija

Šternbergu ģimene Baldonē pulcē līgotājus, kam tuvas latviskās svinību tradīcijas

Ģimenes studija

Izglītības iespējas bērniem ar speciālām vajadzībām

Skolēnu un skolotāju vakcinācija: vai rudenī atsāksies mācības klātienē

Izglītības ministre: Obligāta skolotāju potēšana pret Covid-19 būtu pēdējais rīks

Pedagogu vakcinācijas pret Covid-19 aptvere būs būtisks faktors, lai atgrieztos mācīties skolās. Šobrīd vakcinēti 52% pedagoģisko darbinieku. Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) uzskata, ka obligāta pedagogu vakcinēšana būtu pēdējais rīks, lai septembrī varētu mācīties klātienē, bet, ja tas būs nepieciešams, šāds lēmums valdībai būs jāpieņem. Jārēķinās, ka piespiedu vakcinēšanās dēļ skolas var zaudēt labus pedagogus.

"Ģimenes studija" podkāstā:

  • Savā lietotnē meklē - Ģimenes studija.

Garums - 50 min; jaunas epizodes katru darba dienu.

Kopumā izglītības sektorā šobrīd vakcinēti 52%: skolās 55%, pirmsskolās 40%, augstākajā izglītībā 73% vakcinēto,

intervijā Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

Jo lielāks vakcinēto pedagogu skaits, jo lielāka cerība atgriezties skolās. Būtu nepieciešama lielāka skaidrība par to, kas jāzina par vakcinēšanas obligātumu, lai katrs varētu izprast savu situāciju. “Mūsu biedru viedoklis ir brīvprātības princips,” sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Šodien pirmajam novērtējumam izsūtīts darba grupas sagatavots projekts par drošības pasākumiem skolās, tuvāk rudenim būs saprotams, kā rīkoties, teica Muižniece.

Daudzbērnu mamma Elīna Treija vēlas lielāku skaidrību par situāciju, lai bērni varētu atgriezties skolā, tāpat bērnu vecāki vēlētos zināt, kuri pedagogi ir vakcinēti.

Pie nevakcinēta pedagoga būs jālieto sejas maskas vai jāievēro citi drošības pasākumi.

Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns šaubās, ka šāda veida datu izplatīšana ir tiesiska, tāpat tas radītu mikroklimata pasliktināšanos skolā.

Vanaga uzsver, ka vecāki vēlas būt informēti, vai pedagogi ir vakcinēti, bet arī pedagogiem jāzina, no cik drošām ģimenēm nāk bērni. Jautājumi ir sensitīvi, svarīgi nepretstatīt abas puses. Neviens normatīvais akts šobrīd nedod tiesības iestādes vadītājam apkopot informāciju par vakcināciju darbinieku vidū, bet ir jāzina, lai saprastu, kā organizēt darbu iestādē.

“Nebūtu korekti visu paģērēt tikai no pedagoga. Svarīga visas sabiedrības atbildība.

Ja gribam mācības klātienē septembrī, visiem jāizpilda mājasdarbs,” situāciju raksturo Vanaga. Lielāka skaidrība būs jūlijā pēc valdības lēmuma.

Haralds Burkovskis uzskata, ka nevakcinēts skolotājs nemīl bērnus, strādāšana skolā viņam nav būtiska. Protams, ir gadījumi, kad medicīnisku iemeslu dēļ nevar vakcinēties. Nevakcinēšanās rāda, cik bezatbildīga sabiedrība mēs esam. Vakcinēšanās ir atbildība pret citiem. “Covid vakcinēšanās ir apdrošināšana savai un citu cilvēku dzīvībai,” uzsver Burkovskis. Inga Vanaga uzskata, ka Burkovska izteikums, ka nevakcinēts skolotājs nemīl bērnus, ir neētisks.

Jautājums par pedagogu obligātu vakcinēšanu būs pēdējais rīks, lai skolas septembrī varētu strādāt klātienē. Ja nebūs citu iespēju, tad valdībai šāds solis būs jāsper,

teica Anita Muižniece, cerot, ka vakcinēto pedagogu skaits līdz septembrim pieaugs.

Daudzi pedagogi, kuri jau ir pensijas vecumā, dosies pensijā, daudz nevilcinoties. Skolas zaudēs daudz pedagogu, pauž Rūdolfs Kalvāns. Tāpat skolotāji tad var prasīt, lai tiek vakcinēti bērni vecumā no 12 gadiem, kad tas ir atļauts.

Ineta Rezevska no Tiesībsarga biroja pauž, ka epidemioloģiskās drošības likums nosaka, ka pandēmijas draudu laikā var tikt noteikta obligāta vakcinācija. Noteikumi paredz, ka no tās var atteikties. Ja tas notiktu, tad jādomā, kā likumiski varētu notikt darba tiesisko attiecību pārtraukšana. Liela rīcības brīvība šādā situācijā jāatstāj pašvaldībai. Mērķis – sabiedrības veselība – prevalētu, ja būtu jāpieņem lēmums par obligātu vakcināciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt