Izdod «Pelēkā akmens stāstus» ar Džemmas Skulmes ilustrācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Apgāds “Jumava” sudraba sērijā laidis klajā latviešu klasiķa Ernesta Birznieka-Upīša hrestomātisko darbu “Pelēkā akmens stāsti”. Grāmatu lieliski papildina Džemmas Skulmes oriģinālilustrācijas.

“Daudz šis pelēkais akmens pieredzējis savā sirmajā mūžā. (...) Tepat pa ceļu — cikus viņš nebij redzējis nonesam kūma teku, aizaulekšojam precībās, braukājam un staigājam visu cauru nakts melnumu kunga rijās un tīrumos un tad aizvedam smilšu kalniņā. Ilgi viņš, pakalniņā sēdēdams, ir noraudzījies ciema dzīvē. Smalki viņš pazīst katra cieminieka priekus un bēdas un pārzin viņa tekas. Bet lai pelēkais akmens pastāsta pats.” (Ernests Birznieks-Upītis)

 “Pelēkā akmens stāsti” ir viens no emocionāli spēcīgākajiem tautas rakstnieka E. Birznieka-Upīša (1871–1960) darbiem.

Šie stāsti tapuši ilgākā laika posmā (1892–1907) un pirms apkopošanas vienā krājumā (1914) publicēti periodikā.

Kaut arī stāsti rakstīti laikā, kad autors dzīvojis Dagestānā un ceļojis pa Eiropu, tajos atspoguļojas paša rakstnieka dzimtajā pusē Dzirciemā pieredzētais un saklausītais.

“E. Birznieks-Upītis tiek uzskatīts par reālā stāsta iedibinātāju latviešu literatūrā, kas izceļas 20. gs. sākuma literātu vidū ar zemnieku dzīves īstenības koncentrētu raksturojumu, izjūtas dziļumu un tēlojuma paņēmieniem. Izvēloties pelēko laukakmeni par savu stāstu galveno tēlu, rakstnieks vienkāršo lauku cilvēku dzīves notikumu un raksturu tēlojumam piešķīris plašu zemtekstu,” skaidro Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti