Ģimenes studija

Cīņa ar lieko svaru - labākais ir saprātīgi ēšanas paradumi un fiziskās aktivitātes

Ģimenes studija

Skolēniem aizvien biežāk nepieciešamas privātstundas

21. gs bērnu fiziskā sagatavotība un mobilo ierīču radītās stājas problēmas

«Īsziņu kakls» un citas stājas problēmas bērniem

Tikai četriem procentiem skolēnu nav mugurkaula problēmu, turklāt mobilo ierīču lietošanas sekas ir „īsziņu kakls”, kas novērots arvien vairāk bērnu. Speciālisti uzskata, ka skolas gaitas sāk fiziski nesagatavoti bērni, arī skolas laikā bērnu stāja pasliktinās.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” uzmanību pievērš bērnu vispārējai fiziskai sagatavotībai saistībā ar sporta treniņiem, stājas problēmām, un vērtē iespējas tās novērst 21. gadsimta bērniem.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente Silvija Umbraško savā 2016.gada pētījumā ir secinājusi, ka 71% skolēnu ir ar apaļi ieliektām mugurām, bet 42% bērnu novērojamas skoliotiskas stājas.

Tikai 4% skolēnu nav mugurkaula problēmu!

Statistika par bērnu fizisko sagatavotību ir neiepriecinoša, pie tā vaino ne tikai mobilo ierīču lietošanu, bet arī bērna dzīvesveidu, skolas mācību stundas, kur bērni ilgu laiku pavada, sēžot pie galda, mazo fizisko aktivitāšu laiku, jo skolās notiek tikai divas līdz trīs sporta stundas nedēļā.  Skolas ikdiena piespiež bērnus sēdēt, arī  mājasdarbiem jāmeklē informācija internetā, tas atkal nozīmē sēdošu darbu. Tāpat skolēnu somas smagums netiek kontrolēts.

Fizioterapeite Līga Kalniņa uzsver, ka sportiskajām aktivitātēm, aktīvam dzīvesveidam iniciatīvai jānāk no ģimenes,

nevar gaidīt, ka bērnu stāju un fizisko sagatavotību uzlabos tikai skolā vai pirmsskolā.

Vecāku uzmanībai:

  • Smagās mugursomas, kuras izvēlētas neatbilstīgi bērnam, var nodarīt kaitējumu stājai. Vecākiem jāpalīdz bērnam izvēlēties drošu mugursomu, lai lences ir platas un nopolsterētas, labi, ja somai ir regulējama josta ap vidukli, tā palīdz fiksēt somu un izlīdzina smaguma punktus. Svarīgi, lai platumā mugursoma nesniedzas ārpus ķermeņa aprisēm, nav augstāka par plecu līnijām, ir zemāka par gurnu līniju, būtu izgatavota no stingra materiāla.
  •  “Īsziņu kakls” - apaļa mugura ir bieži sastopama stājas problēma bērniem. Normāli mugurkauls nav pilnīgi taisns, svarīgi saprast, cik izteikti ir izliekumi. “Īsziņu kakls” nav tikai mugurkaula deformācija, bet visa ķermeņa problēma, jo rada citas problēmas, sakņupums spiež iekšējos orgānus, tad ir grūtāk elpot, sirdij grūti strādāt, tam var būt sekas.
  • Speciālisti iesaka vecākiem pavērot bērna lāpstiņas, gurnus, plecu līniju – vai ir vienādā augstumā. Ja bērns noliecas uz priekšu, tad vēl labāk var redzēt novirzes no normas.
Saistītie raksti
1 komentārs
Anonīms lietotājs 22483
Skolas somas smagums jau nav nekas tāds, ko vecāki var ietekmēt. Prasiet, lai skolas ievēro normatīvus un neliek bērniem iet uz skolu kā kamieļiem, stiepjot grāmatas, sporta tērpu, piederumus mājturībai un vēl sazin ko. Tāpat stājas problēmas ir no nepiemērota augstuma skolas soliem (tie un krēsli skolās nav regulējami, garāka auguma bērni sēž sakņupuši), neadekvātā mājasdarbu daudzuma (bērni ir spiesti pavadīt garas stundas pie rakstāmgalda arī mājās un brīvdienās, ja grib izpildīt visus mājasdarbus). Pārskatiet sporta stundu jēgu un saturu. Varbūt ir vērts atteikties no normatīviem un trulas bumbu dauzīšanas un ieviest vairāk stāju koriģējošu vingrojumu, vairāk stiepšanās vingrojumu, vairāk skeleta relaksācijas paņēmienu. Nu, un, protams, D vitamīns. Latvijā kā ziemeļvalstī tas daudziem ir katastrofāli zems, tas būtu jāpārbauda regulāri visiem un jākompensē, jo Dvit deficīts arī atstāj iespaidu uz skeletu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti