Kultūras ziņas

Filmiņas aicina ielūkoties operas un baleta pasaulē

Kultūras ziņas

Sibēliusa Sestā un Dārziņa "Melanholiskais valsis"

Īpašo bērnu mākslas darbi tolerantākai sabiedrībai

Īpašo bērnu mākslas darbi – tolerantākai sabiedrībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tuvojoties Starptautiskajai tolerances dienai, kas būs 16. novembrī, Valdemārpilī iekārtota izstāde, kuras darbu autori ir jaunie mākslinieki no Talsu ģimeņu un bērnu attīstības centra "Brīnumiņš" – bērni ar īpašām vajadzībām. Saprotot, ka pieaugušo attieksmi mainīt ir grūti, savukārt jaunā paaudze ir atvērta pasaulei, "Brīnumiņa" komanda ar ceļojošo izstādi cer uzrunāt tieši īpašo bērnu vienaudžus un parādīt, ka viņi pasauli redz tāpat kā veselie bērni.

Izstādes dalībniece Laima un mazā māsiņa Māra tikai salīdzinoši nesen ir sākušas sadzirdēt pasauli ar tehnoloģiju palīdzību. Daba viņām nav devusi dzirdi, bet māksliniecisko talantu gan. Meiteņu tētis Ēriks Vizums stāsta, ka bērniem patīk visu "nozīmēt" un nereti, lai aizietu gulēt, vispirms ir jāpabeidz zīmējums.

Radošo nodarbību laikā pat klusie bērni atveras un grib dalīties emocijās ar saviem darbiem. Montesori pedagoģe Jana Vadone skaidro: "Mēs darbojamies ar pirkstiņiem, un tās smiltiņas dod impulsus mūsu smadzenītēm. Palīdz mūs sasaistīt ar dabu vairāk. Bērniem radošais process palīdz pārstrādāt dažādas emocijas. Visbiežāk palīdz nomierināties, kā arī veicināt koncentrēšanās spējas un palīdz bērniem kļūt drošākiem un atvērties."

Ģimeņu un bērnu attīstības centra "Brīnumiņš" bērni ir ar redzes, dzirdes, funkcionāliem un garīga rakstura traucējumiem. Izstādē redzamie zīmējumi un dabas vides estētikas darbi viņiem prasīja vairākus mēnešus, atklāj "Brīnumiņa" mentore Sanita Ziediņa: "Bija darbiņi, kur bērns tajās 40 minūtēs pat nespēja koncentrēties un radīt visu to darbu līdz galam. Un tad, pa bišķiņam atnākot, viņš vienā reizē tur varbūt koku uzzīmēja vai kādu švīku ielika. Tas bija tīri pēc sajūtām – montesori pasniedzēja skatījās, kāds noskaņojums tajā dienā tam bērnam, vai viņš ir gatavs strādāt vai nav. Tad, kad darbi bija gatavi, mēs arī pastāstījām, ka būs izstāde, un viņi jutās īpaši. Viņi tiešām jutās īpaši, viņi smaidīja, viņi priecājās, jo viņi tika novērtēti."

Šobrīd gan aiz slēgtām durvīm, bet izstāde aizceļojusi uz Talsu novada Valdemārpili. Pie katra mākslinieka šedevra iespējams iepazīties ar bērna stāstu.

"Manuprāt, bērni atspoguļo savu iekšējo stāvokli, būtību, noskaņojumu, jo, skatoties uz šiem darbiem, gribas smaidīt. Jo mēs kā "Brīnumiņa" pedagogi zinām, kas stāv aiz šī darba. Nav jau tikai bērns, bet tam bērnam ir arī vēsture, ir arī diagnozes, slimības, to gaita, viss kopējais, kas veido to cilvēkbērnu," stāsta Sanita Ziediņa, kura pati audzina dvīņu puiku ar īpašām vajadzībām, un viņa novērojusi, ka citi bērni burtiski pielīp Artūram, vēloties viņu paglaudīt un izzināt, kas viņam kaiš.

Ar šīs izstādes darbiem un radošām nodarbībām centra "Brīnumiņš" speciālisti un bērni ar īpašām vajadzībām dosies uz pirmsskolas izglītības iestādēm un sākumskolām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti