Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Juris Zvirgzdiņš un Inguna Cepīte

Literatūre/sākumskola

Literatūre/sākumskola. Lauris Gundars

Literatūre/sākumskola. Rakstniece Inese Paklone

Ineses Paklones grāmatas «Okeāns un tuksnesis» izziņas piedzīvojums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

 “Okeāns un tuksnesis” ir rakstnieces Ineses Paklones grāmata, kuras ideja radās pēc diviem ilgākiem ceļojumiem uz Čīli – tālo, gandrīz 4000 kilometrus garo valsti, kurā sastopamas visas iespējamās ģeogrāfiskās zonas – augsti kalni, dažnedažādi ūdeņi, sniegi un ledi, meži un tuksneši, zemes un cilvēku radītas bagātības. Kopā ar suvenīriem – mazām adītām pirkstiņlellītēm – pie autores atnāca smaidīgā lama Atakama un gudrinieks pingvīnēns Humbolts Humbolts.

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.lv pēc katras no “Literatūre/Sākumskola” epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

Ne tikai smaidīgā lama un gudrinieks pingvīnēns

Grāmatā “Okeāns un tuksnesis” ir sastopami ne vien abi sapņotāji – lama un pingvīnēns, bet arī tuksneša observatorijas lapsis Zorro, brāļi ķirzaki, puķu blakts, kura gaida reti atnākošo tuksneša pavasari, inteliģentās kalmāres Skilla un Haribda, starp kurām neviens negrib nonākt, un daudzi citi. Stāstu ilustrējusi gleznotāja Alise Mediņa.

Grāmatas autore Inese Paklone ir rakstniece, atdzejotāja un tulkotāja. Viņai iznākušas četras prozas un viena dzejoļu grāmata – “Es picas brālēnu cepu”, kas nominēta Jāņa Baltvilka balvai. Publicētas arī apmēram 30 tulkotas grāmatas bērniem, no kurām dažādos gados Bērnu žūrija divām piešķīrusi pirmo vietu, vienai – trešo.

Savu pirmo grāmatu Inese Paklone sāka rakstīt jau 11 gadu vecumā. Iecerētais romāns ar nosaukumu “Viņi” par atnācējiem no kosmosa balstījās uz papa stāstīto, ka Amerikā virs šosejas bija laidies lidojošais šķīvītis un zem tā braucošajai automašīnai apstājās motors, bet braucējam – pulkstenis. Šis stāsts palika nerealizēts, tomēr skolas laikā rakstniece uzņēmās sarakstīt lugu, izmantojot biezo grāmatu par trim musketieriem. Tā gan tika uzrakstīta līdz galam un arī spēlēta. Tā rakstniece saprata, ka rakstīšana nav sev pašai, bet arī citiem lasītājiem.

Vērtē lasītāji no Viļāniem

“Grāmatā man patika tas, ka stāstā darbojas divi mazi dzīvnieki, kuri aizbēg no savas ģimenes un satiekas starp okeānu un tuksnesi. Interesantākais šķita tas, kā abi mazie dzīvnieciņi stāsta par savu dzimteni, kā arī to, kāpēc viņi ir aizbēguši no savas ģimenes. Un man patika tas, ka mazā lama un pingvīnēns saprata, ka savā dzimtenē vēl daudz ko nav redzējuši un izmēģinājuši,” stāsta 6. klases skolnieks Einārs.

“Man patika grāmata “Okeāns un tuksnesis”. Tā ir ļoti pamācoša, tā pamāca būt tam, kas tu esi. Visvairāk man patika lamas Atakamas stāsts, jo bija interesanti uzzināt pat tuksnesi un lamām, kā viņas kaujas, kā viņas tiek pie ēdiena…” stāsta 6. klases skolniece Anna Marija.

“Man iepatikās grāmatas nosaukums, jo man patīk ūdens un es gribēju vairāk uzzināt par tuksnesi. Man ļoti patīk dzīvnieki, un bija ļoti interesanti ceļojumi gan mazajai lamai Atakamai, gan Humboltam Humboltam. Grāmatā bija ļoti pamācošas lietas,” stāsta 6. klases skolniece Vanesa Viktorija.

Fragments no nodaļas “Mazā lama dabū vārdu”

“Reiz priekšpusdienā, kad jau bija pietiekami silts, tantes lamas sastājās ap mazās lamas mammu, un piedzima mazā lama. Apkārt sastādamās, tantes it kā sildīja mazo un viņas mammu, un tas bija labi darīts, jo naktis tajās vietās ir briesmīgi aukstas, bet dienas – briesmīgi karstas. Taču mazā lama ietrāpīja pa vidu, tādā patīkamā siltumā.

Tantes aplūkoja mazo lamu. […] Tantes apspriedās, kādu vārdu dot mazajai lamai. Pašas tantes sauca Samasama, Panorama, Apvednama, Inkadama un Alfafama. Vārdi lamām vienmēr tiek izvēlēti īpaši […]. Tam gan jāatskaņo vārds “lama”, bet viss pārējais ir krustmāšu noteikts.”

Kas es esmu?

Šoreiz raidījumā “Literatūre/Sākumskola” izziņas piedzīvojumā devās Viļānu vidusskolas 6. klases skolēni. Grāmatas “Okeāns un tuksnesis” autore Inese Paklone kopā ar skolēniem, mazo lamu Atakamu un pingvīnēnu Humboltu Humboltu neapmainīja vietām okeānu ar tuksnesi. Krastmalā garām viņiem gāja jocīgs putns ar garu knābi, pats sev prašņādams: “Kas es esmu? Kas es esmu?” Šo jautājumu putns uzdeva arī viņiem un tev!

Kopā ar pingvīnēnu un mazo lamu izziņas piedzīvojumā var doties ikviens! Raidījuma epizodes metodisko materiālu ar darba lapām un uzdevumiem sagatavojusi rakstniece Inese Paklone un metodiķe Inese Lāčauniece. Materiālā atrodams Alises Mediņas ilustrāciju motīvs, ko papildinājusi māksliniece Lāsma Olte. Metodiskais materiāls izmantojams kā palīglīdzeklis mācībām skolā, kā arī vecākiem un bērniem.

Dokumenti

Inese Paklone. Darba lapas

Lejuplādēt

7.03 MB

Jau nākamnedēļ izziņas piedzīvojums turpināsies – Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas skolēni kopā ar rakstnieku Lauri Gundaru iepazīs grāmatu “Sveiks, Vali”. Skolēni tiks mudināti izpētīt sveicināšanos un sveicienus. Esiet gatavi nākamajiem uzdevumiem!

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 16. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti