Ģimenes studija

Aurēlija Anužīte-Lauciņa gatavo biezpiena kūku un atklāj daudzbērnu ģimenes ikdienu

Ģimenes studija

Porcijas skolu ēdnīcās: vecāki sūdzas, ka bērni nav kārtīgi paēduši

Pirmie dzejoļi jau skolas solā. Izsludināts bērnu dzejas konkurss "Garā pupa"

Inese Zandere: Nevajag bērniem iestāstīt, ka viņi ir dzejnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Gatavojoties dzejoļu konkursam, kura labākos darbus publicēs dzejas gadagrāmatā bērniem "Garā pupa 2019", tiek uzrunāti bērni, kuri pievērsušies dzejas rakstīšanai. Profesionāļi skaidro, ka pieaugušie bērnus bieži māca rakstīt klišejiski, nevis iedrošina tos izpausties radoši.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par bērnu radošajām izpausmēm dzejā un pieaugušo atbildību, veidojot radošas personības.

Gadagrāmatas idejas atjaunotāja Inese Zandere skaidro, ka “Garās pupas” vēsture ir ļoti gara. Voldemāram Ancītim ienāca prātā doma par “Garo pupu”. Viņš šo domu bija izteicis Dzejas dienās, un Imants Ziedonis to bija sadzirdējis, Uldis Auseklis ir turpinājis šo projektu.

Kad sāka darboties Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, tad šo gadagrāmatas projektu atjaunoja. Vēlāk “Ascendum” uzņēmās to izdot.

“Garā pupa” ir kļuvusi daudzveidīgāka, tajā ir jaunums – bērnu sacerēto dzejoļu nodaļa.

Skolotāja un dzejniece Iveta Ratinīka skaidro, ka mēs piedzīvojam veiksmīgu periodu, kad izdod mazas, košas, krāsainas grāmatas – pat viens dzejolis tiek izdots grāmatā.

Pieaugušo loma bērnu radošajās izpausmēs ir liela. Mēs psiholoģiski gribam patikt, bērniem gribas patikt kādam svarīgam, nozīmīgam cilvēkam, skolotāji parasti tādi ir, tāpēc bērni izpatīk. “Bērniem nav lielāka prieka, kā iepriecināt pieaugušo, viņi ļoti, ļoti cenšas uzrakstīt dzejoli , kas patīk mammai,” saka Inese Zandere. Skolotājiem noteikti ir jāiedrošina bērnus runāt viņu balsī.

Pirmais dzejas atlases kritērijs Inesei Zanderei ir, lai bērns būtu radoši izpaudies, bez klišejām un tēmām.

Bērnu darbus Inese Zandere sauc par bērnu radošajiem darbiem: “Svarīgi ir gan radoši – gan darbs.

“Nevajag bērniem iestāstīt, ka viņi ir dzejnieki. Daži, iespējams, ir, bet to mēs redzēsim vēlāk,” pauž dzejniece Inese Zandere.

"Garā pupa 2019"

5–15 gadus veci bērni un pusaudži no visas Latvijas aicināti piedalīties dzejoļu konkursā, kura labākie darbi tiks publicēti dzejas gadagrāmatā bērniem "Garā pupa 2019".

"Konkursam nav īpašas tēmas. Vērojiet, domājiet un izsakiet vārdos paši sevi un pasauli, kas ir ap jums! Sūtiet dzejoļus, kas tapuši no brīva prāta un sev par prieku! Tomēr ir svarīgi, lai dzejoļi būtu uzrakstīti labā latviešu valodā, kā arī tiktu pareizi lietotas pieturzīmes, ja tās tiek izmantotas," aicinājumā raksta konkursa rīkotāji, biedrība "Ascendum" un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP).

Dzejoļi jāiesūta elektroniski līdz 31. martam uz e-pasta adresi  [email protected] ar norādi "Garās pupas konkursam". E-pastā obligāti jānorāda autora vārds, uzvārds, skola un klase, kā arī kontaktinformācija: e-pasta adrese un telefona numurs.

Bērnu darbus šogad vērtēs gadagrāmatas "Garā pupa" sastādītāja dzejniece Inese Zandere, režisors, daudzu bērniem domātu izrāžu veidotājs Jānis Znotiņš, televīzijas žurnāliste Ilze Dobele, komponiste, meiteņu kora "Spīgo" diriģente Līga Celma-Kursiete un mākslinieks, bērnu grāmatu ilustrators Reinis Pētersons.

Labākie darbi tiks publicēti dzejas gadagrāmatā bērniem "Garā pupa 2019", autori saņems jaunās gadagrāmatas eksemplāru un pārsteiguma balvas. "Garā pupa 2019" iznāks septembrī, Dzejas dienu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti