Ievilini pavasari savā mājā – uz virtuves palodzes!

Zaļumi uz palodzes var kļūt par jūsu ģimenes lielisko pavasara pievilināšanas projektu. Nav grūti apgūt ko jaunu, sarūpēt sev asnu gaidīšanas svētkus un papildināt ģimenes ēdienkarti ar veselīgiem zaļumiem.

Sāciet ar vienkāršāko – sīpolloku vai ķiploku zaļumu audzēšanu.

Sīpolloki un ķiploku zaļumi

Sīpolloku audzēšana ir ļoti vienkārša. To var darīt divos veidos – ūdenī vai zemē. Sīpolam nogriež pašu cepurīti, lai lokiem vieglāk izspraukties no mizas. Var izmantot sīpolus, kuriem jau parādījušies zaļi asni. Izvēlas trauku, kurš būtu sīpola lielumā, lai viegli ielikt traukā un sīpols negāztos. Var izvēlēties glāzi, tad sīpola saknes skaisti saaugs, un trauks izskatīsies ļoti dekoratīvi. Vienā traukā var salikt arī vairākus sīpolus.

Traukā ielej ūdeni, noliek sīpolus gaismā un katru dienu ūdeni maina. Nebūs ilgi jāgaida, kad jums jau būs pašiem savi loki.

Sīpolus un ķiploku daiviņas var stādīt puķu podā vai kastītē. Ieberiet zemi, sīpoliem nogrieziet cepurīti, ķiplokus sadaliet daiviņās. Ķiploku daiviņas stādiet zemē tik dziļi, lai tās nevar redzēt, bet sīpolam iestāda tikai vienu trešdaļu. Nolieciet stādījumus gaismā, rūpējieties, lai zeme regulāri ir mitra, un loki parādīsies pēc trim četrām dienām.

Zaļos asnus varat pievienot salātiem, likt uz sviestmaizes, pievienot zupām vai izmantot zaļajos kokteiļos.

Sēklu diedzēšana

Diedzēšanai un zaļo dīgstu audzēšanai var izmantot dažādas sēklas – kressalātu, saulespuķu, redīsu, sinepju, rukolas, sarkano biešu, sarkano un zaļo kāpostu, sīpolu un puravu, lucernas (alfalafa), āboliņa, brokoļu, cigoriņu, kvinojas un citas sēklas. No graudiem diedzēšanai der kvieši, mieži, rudzi, auzas, griķi, no pākšaugiem Ķīnas (mung) pupiņas, zirņi un lēcas.

Pārtikā var lietot sadīgušās sēklas vai audzēt zaļumus – piemēram, kresu vai zirņu zaļumi būs laba piedeva salātiem un zupām vai labi garšos uz sviestmaizes.

Pirms diedzēšanas ieteicams sēklas uz nakti iemērkt ūdenī.

Sēklu diedzēšanai var izmantot speciālus aprīkojumus, tos tagad var nopirkt veikalos. Šādi trauki ir parocīgi, jo piemēroti sēklu skalošanai, kas diedzēšanas laikā jāveic regulāri.

Ja nav īpaša aprīkojuma, izmanto šķīvi, bļodiņu vai burku, kurā liek izmērcētās sēklas, tās pārklājot ar mitru marli. Marle ir labs mitruma avots, tāpēc tā laiku pa laikam jāsamitrina, tāpat graudus nepieciešams skalot reizi dienā. Ja izmantojat burku, ieteicams to nolikt uz sāna, lai sēklas ir vairāk izklaidus. Galvenais – raudzīties, lai sēklas ir mitras, bet nepeld ūdenī.

Otrs variants ir sēklu sēšana zemē. Izmantojiet puķu podu vai kādu kastīti, raugieties, lai tās ir mitrumizturīgas. Ieberiet zemi, iesējiet sēklas (der pirms sēšanas izmērcēt), regulāri laistiet (tikai nepārcentieties) un jau pēc dažām dienām parādīsies zaļi asni. Kad zaļumi paaugušies, nogrieziet tos un izmantojiet maltītei.

Bez prieka par kopā darbošanos un jaunu zināšanu apgūšanas būs arī veselīgs ieguvums – zaļajos asnos bagātīgi ir vitamīns A, dažādi B grupas vitamīni, C vitamīns, veselīgais hlorofils.

Priecīgu pavasara gaidīšanas laiku!

Raksta pirmpublikācija LSM.LV 2017. gada 5. martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti