Ģimenes studija

Latvijā trūkst psihiatru. Bērniem psihiatriskā palīdzība grūti pieejama

Ģimenes studija

Gunitas Kleinbergas ģimene gatavo savus iecienītākos ēdienus

Visi bērni aug ģimenēs. "Pleca" pirmais darbības pusgads rāda - tas ir iespējams

Ievērojami samazinājies bērnu skaits bērnunamos, turpina meklēt audžuģimenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jau pagājis pusgads, kopš valsts definēja mērķi, ka katram bērnam nepieciešams augt ģimenē. Šajā laikā ir nodibināta atbalsta programma "Plecs", kura aktīvi darbojas, meklējot bērnunama bērniem audžuģimenes, izglītojot vecākus un sabiedrību. Pusgada laikā bērnu skaits bērnunamos no 1200 sarucis līdz 800.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" saruna par to, kā īstenojas mērķis katram bērnunama bērnam atrast audžuģimeni.

Valsts ir definējusi mērķi, ka bērni Latvijā nedzīvos bērnunamos. Kopš valsts pie šīs programmas strādā, daudz kas ir izmainījies. Pirmais seši mēneši rāda, ka tas ir iespējams -   pirms pusgada bērnu namos bija 1200 bērnu, bet šobrīd institucionālā aprūpē ir 800 bērnu.

Atbalsta programmas “Plecs” vadītāja Līga Tetere stāsta, ka arī “Pleca” atbalstītāju skaits aug - šobrīd ir 900 atbalstītāju.  Atbalsta grupa ir uzņemošās ģimenes – adoptētāji, audžuģimenes, viesģimenes.

Ģimenēs, kuras pieņem bērnunama bērnus, bieži ir bažas par daudziem jautājumiem – bērna veselību, spēju tikt galā ar situāciju, saskarsmi ar bērna vecākiem.

Šobrīd sākta jauna mentoru programma audžuģimeņu atbalstam.

Mentori ir  pieredzējusi audžuģimene, kura ir kā padomdevējs jaunajai audžuģimenei. Margita Grulle skaidro, ka mentoru atbalsta kustība jau bija iepriekš, tomēr atbalsts pietrūkst, īpaši reģionos. Dažreiz atbalsta trūkuma dēļ audžuģimenes pat pārtrauc savu darbu.

Ģimenes psihoterapeite Andrija Likova uzslavē jauno mentoru programmu  - atbalsts ģimenei, kura paņem bērniņu, ir ļoti nepieciešams. Tas ir ne tikai zināšanu un padomu atbalsts, bet arī emocionālais atbalsts. “Ja sākam ko aktualizēt, tas sāk attīstīties. Cilvēki sāk par to domāt, runāt un meklēt risinājumu. “

Arī audžuģimeņu kustības pārstāve Margita Grulle  uzskata, ka nepieciešama sabiedrības informēšana ar dažādām akcijām un kustībām.  "Ļoti valdoši bija stereotipi, tagad sabiedrības domāšana ir mainījusies. Ja laba, sirsnīga ideja saskaras ar realitāti, ideja bieži izčākst. Sabiedrībai jāmainās, lai pozitīva ideja nestu pozitīvus augļus.

Sabiedrībai derīgu cilvēku var izaudzināt tikai visi kopā.”

Valsts ir sakārtojusi likumdošanu, no 1.jūlija var sākt darboties atbalstu centri audžuģimenēm. Citviet jau darbojas senāk dibināti atbalsta centri, tas ir paveikts ar pašvaldības atbalstu.

No 1.jūlija sāks darboties arī specializētās audžuģimenes, kuras būs gatavas uzņemt bērnus krīzes situācijā, bērnus līdz trīs gadu vecumam, kā arī bērnus ar funkcionāliem traucējumiem.

Specializētās audžuģimenes saņems valsts nodrošinātu atbilstīgu samaksu, ko šobrīd nesaņem tās ģimenes, kurās tiek audzināti bērni invalīdi. Ir svarīgi saprast, vai un kādu atbalstu saņems ģimenes, kurās aug bērni ar funkcionālajiem traucējumiem. Andrija Likova uzskata, ka valstij jārūpējas abos virzienos -

gan par ģimenēm, kuras pašas audzina savus slimos bērnus, gan ģimenēm, kuras šādus bērnus gatavas adoptēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti