Dienas ziņas

Jēkabpils saņem 300 respiratoru no Ķīnas

Dienas ziņas

Aizkrauklē pašizolācijā septiņi policisti

Kā palīdzēt pusaudzim krīzes laikā

Ieteikumi vecākiem palīdzības un atbalsta iespējām ģimenēs, kurās aug pusaudži

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ģimenēs, kurās aug pusaudži, var saasināties emocionālā situācija saistībā ar ilgstošu uzturēšanos pašizolācijas un ierobežotas socializēšanās apstākļos. Vecākiem jābūt atbalstošiem un saprotošiem, bet nav jācenšas kļūt par pusaudžu draugiem. Svarīgākais pusaudžiem šajā laikā - socializācijas trūkums - speciālisti skaidroja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) rīkotajā tiešsaistes translācijā.

Psihoterapeite Laura Valaine, runājot par pusaudžu uzvedības izpausmēm un īpatnību krīzes apstākļos, uzsver, ka ir zaudēta stabilitāte, tas ietekmē visus, arī pusaudžus. Pusaudžu vecums ir meklējumi, mainās arī pusaudža ķermenis, tagad vēl visam klāt nāk krīze, tātad pusaudžiem jāpārdzīvo divas krīzes.

Agresija ir viena no izpausmēm – pusaudžu vecumā jaunieši kļūst agresīvāki, ne vienmēr tas ir ļoti redzami, dažreiz tas ir mazāk pamanāmi, piemēram, izvēlēs - filmās, spēlēs, jokos. Grūti ir gan pusaudzim, gan vecākiem, tāpēc jāatrod vidusceļš.

Socoālizācija pusaudzim ir svarīga, šobrīd tas ir atņemts. Socializēšanās iespējas zaudējums ir lielākais pārdzīvojums, tāpēc jādomā, kā gūt socializēšanās iespējas. Vecākiem iesaka atļaut pusaudzim ilgāku ekrānlaiku, ja to izmano saziņai ar vienaudžiem.

Vecākiem jāatrod resursi darbam ar pusaudžiem, jāatceras, ka

vecāki ir vecāki, viņiem nav jācenšas kļūt par draugu savam pusaudzim.

Psiholoģe Vineta Laizāne aicina vecākus būt gataviem konfliktiem un cīņai par varu, tas gan būtu bijis arī bez ārkārtas situācijas.

Konflikti būs, tāda ir norma, tas ir labi.

Psiholoģe aicina izturēties kā vecākam ar līdzjūtību par zaudējumiem – socializācijas iespējām, pulciņiem, ierastās dienas struktūras, pieradumiem pie ikdienas un citiem pasākumiem, kuru tagad nav.

Nekritizējiet! Pusaudžu tonis var izprovocē vecākus, bet paši pusaudži ir ļoti jūtīgi pret asāku toni, svarīgs ir pat acu skats.

Tāpat ieteicams pārskatīt mājas noteikumus un situācijas plusus.

Ievērot nepieciešamību pēc emocionālas tuvības vai pretēji - izvairīties no tās.

Ja netiek galā ar situāciju, jāmeklē palīdzība.

Šobrīd nav jābūt perfektiem, pietiek būt gana labiem, uzsver psiholoģe.

Komiķis, mūziķis, influenceris Edgars Bāliņš uzskata, ka ar pusaudzi jārunā kā ar pieaugušo, neko neslēpjot, tad arī pusaudzis būs atklāts.

Palīdzības iespējas

VBTAI Konsultatīvās nodaļas vadītāja Inga Gulbe aicina bērnus un vecākus izmantot palīdzības iespējas. Saziņai ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, lai ziņotu par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem vai arī saņemtu psiholoģisko palīdzību un atbalstu:

  • lūdz izmantot iestādes centrālo tālruņa numuru 67 359 128;
  • saziņai elektroniski: [email protected]
  • www.latvija.lv (iesniegums iestādei)
  • e-adrese: _DEFAULT@90002056949

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 turpina darbu diennakts režīmā.

Tiešsaistes konsultācijas jeb čats darbojas darba dienās no plkst. 12.00 līdz 20.00, tas ir bezmaksas un anonīms (meklēt čata lodziņu iestādes mājaslapas www.bti.gov.lv labajā apakšējā stūrī).

Palīdzību un atbalstu iespējams saņemt arī no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Konsultatīvās nodaļas.

Turpmāk Konsultatīvās nodaļas vadība, saņemot pirmo informāciju par radušos problēmsituāciju, atbilstoši problēmas aktualitātei novirzīs vecākus vai bērna likumiskos pārstāvjus pie kāda no nodaļas speciālistiem, kas izvērtēs konkrēto situāciju un sniegs nepieciešamās rekomendācijas tās tālākai risināšanai.

Lai saņemtu attālinātu atbalstu, darba dienās no 9.00 līdz 15.00 var zvanīt Konsultatīvās nodaļas vadītājai Ingai Gulbei, mob. 26808563, vai sūtīt ziņu  [email protected].

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatīšanos Latvijā, valdība 12. martā nolēma līdz 14. aprīlim Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, mācības skolās notiek attālināti.

Līdz ar valdībā 7. aprīlī lemto ārkārtējā situācija Latvijā pagarināta līdz 12. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti