Ģimenes studija

Pankūku brīvdienas un kopīgās pastaigas. Ciemojamies pie Kļaviņu ģimenes Siguldā

Ģimenes studija

Vakcinācija ir jāturpina, ambulatorās konsultācijas cenšas nodrošināt attālināti

Izvērtēt tēriņus un rūpīgi plānot ģimenes budžetu: ekspertu un vecāku ieteikumi

Ieteikumi ģimenes budžeta plānošanai un tēriņu izvērtēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Liela ir to iedzīvotāju daļa Latvijā, kurai ir aktuāla budžeta salāgošana. Iedzīvotāji atzīst, ka neatkarīgi no tā, cik pelna, 5-10 % ienākumu varētu tērēt apdomīgāk vai citādi, kā ierasts. Šis ir laiks, kad īpaši nepieciešams domāt par ģimenes budžeta plānošanu. Ģimeņu pieredze rāda, ka daudz naudas izmanto ēšanai, tāpēc jāmācās plānot ēdienreizes, pirkt produktus saplānotām maltītēm, kā arī nekautrēties izmantot sociālo atbalstu, skaidro raidījumā "Ģimenes studija".

Tas, kas tagad ir ārkārtas situācija, to citi mācās semināros, tagad to gudri dara ģimenes – gudri plāno, situāciju raksturo četru bērnu mamma un uzņēmēja Gunita Lanka. Jāsāk plānot ēšanas izdevumi, jāfiksē, kur ir lielākie tēriņi un pārtēriņi. Ēdienkarte pamatīgi ietaupa ģimenes budžetu. “Plānotas lietas ietaupa naudu,” konstatējusi Gunita, sākot plānot ēdienkarti. Pēc pirmās plānotās nedēļas nolēma to turpināt, tā centās izturēt mēnesi,par pārsteigumu iegūstot milzīgu naudas ietaupījumu. Ieguvums maltītes gatavošanai mājās ir arī kopā pavadītais laiks.

Gunita saviem bērniem ir iemācījusi principu, ka spontāna pirkuma ideja var būt laba tikai dažreiz, jāpagaida, ja vēlēšanās ir spēkā vēl pēc mēneša, tad var pirkumu veikt.

Pasakot kam “nē”, jādomā, kam teikt “jā”, skaidro Gunita, aicinot plānot, kam izmantot iekrātos līdzekļus.

Finanšu patības jomā viena no svarīgām lietām ir budžeta plānošana, kur pirmajā vietā ir produktu iegāde, plānošana ir apsveicama. Cilvēki ir atbildīgi, aizvien vairāk veikalos var sastapt cilvēkus ar iepirkuma sarakstiem rokās, uzteic  "Swedbank" Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Naudas plūsmas plānošana svarīga ir īpaši piespiedu apstākļos.

Tāpēc Evija iesaka budžeta izdevumus sadalīt trīs daļās:

  • obligātie maksājumi (kuru neveikšana var draudēt ar sekām),
  • nepieciešamie maksājumi ( pārtika, transports, apģērbs),
  • vēlamie izdevumi (kafejnīca, izklaides).

Šobrīd jāorganizē naudas plūsma, lai veidotos pārpalikumi un tos varētu likt drošības spilvenā (bez drošības spilvena ir trešā daļa mūsu sabiedrības).

Plānošana nav nabago un trūcīgo domāšana. Nauda nav domāta tērēšanai un izšķērdībai. Plānošana ir dzīves mācība. “Kurš cits mūsu bērniem to iemācīs?” uzsver Gunita Lanka. Jābūt gudrākam par esošajām finansēm. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāji dzīvo no algas līdz algai. Citreiz ir liels varoņdarbs izdzīvot.

Evija Kropa uzsver, ka liela ir to iedzīvotāju daļa, kurai ir aktuāla budžeta salāgošana. Iedzīvotāji atzīst, ka neatkarīgi no tā, cik pelna, 5-10 % ienākumu varētu tērēt apdomīgāk vai citādi kā ierasts.

Izdevumus ir iespējams mazināt līdz zināmai robežai, tāpēc vienmēr ir jādomā, kā varētu nopelnīt vairāk.

Tāpat nevajag kautrēties izmantot sociālo atbalstu, ko dod valsts.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti