Dienas ziņas

Diskusijas par zemes nomu sākas no gala

Dienas ziņas

Politiskā līdzdalība jāieaudzina no mazotnes

"Iekod pirkstā" – iniciatīva pret kibermobingu

«Iekod pirkstā» iniciatīva pret kibermobingu Valmierā atrod dzirdīgas ausis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

“Iekod pirkstā” - tāds nosaukums dots iniciatīvai, kas uzsākta, lai mazinātu kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu internetā bērnu un jauniešu vidū. Iniciatīvas ekspertu komanda apceļos Latvijas skolas, lai runātu par šiem jautājumiem ar jauniešiem, un jau pirmajā skolā - Valmieras 2. vidusskolā - atzīst, ka problēma pastāv.

Par emocionālo pazemošanu internetā jaunieši runā izvairīgi, bet atzīst - tā ir aktuāla problēma. Ja reālajā dzīvē emocionālu vardarbību pamana skolotāji vai vecāki, tad virtuālajā vidē bērni un jaunieši ir neizsargāti un nereti pakļauti pat drosmīgākiem apvainojumiem.

“Mums [skolā] ir sociālais pedagogs, ja kaut kas neiet kopā, aiziet pie tā sociāla pedagoga un visu atrisina ar sociālo pedagogu, ja ne pie sociāla pedagoga, tad paši kaut kā atrisina. Mūsu klasē [kibermobings] ir pret dažiem skolēniem, un tas ir diezgan aktuāli mūsu klasē un skolā,” pastāstīja 7. klases skolniece Ksenija.

Iniciatīvas „Iekod pirkstā” eksperti uzskata, ka Latvijas skolās vismaz viens vai divi bērni klasē cieš no emocionālas pazemošanas internetā. Tehnoloģiju attīstība un dažādu sociālo tīklu un saziņas vietņu popularitāte diemžēl ļauj izvērst negatīva rakstura komunikāciju, ko neierobežo laiks un vieta, līdz ar to atšķirībā no citām vardarbības formām bērnu un pusaudžu vidū  kibermobingu var izvērst 24 stundas diennaktī.

“Bērni ir tā grupa, kas, saskaroties ar kibermobingu... Viņiem ir tāda sajūta, ka es nedrīkstu stāstīt pieaugušajiem. Tad, kad viņi saņem ziņu, viņi var palikt dusmīgi. Viņi var strauji nomest telefonu. Sākt vairāk atdalīties no ikdienas mājas dzīves,” skaidroja bērnu un jauniešu psiholoģe Gunita Kleinberga.

Iniciatīvā „Iekod pirkstā” iesaistās Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, Valsts policija un Latvijas Drošāka interneta centrs. Tāpat jauniešus uzrunā arī sabiedrībā atpazīstamas personības - radio dīdžejs Toms Grēviņš, Lelde Ceriņa un dziedātājs Markuss Riva. Viņi pieaicināti kā kibersargi, lai uzrunātu jauniešus par kibermobingu no savas pieredzes.

“Pirms tu kaut ko raksti kādam konkrētam cilvēkam, padomā, vai tu to arī pateiktu acīs. Tajā brīdī, ka viņš stāv aci pret aci. Ja nē, tad paņem nost to pirkstu un kod iekšā, kā mēs sakām, un nomierinies,” tā Grēviņš.

Iniciatīva „Iekod pirkstā” ir radīta, lai izglītotu skolotājus un vecākus par emocionālās vardarbības konfliktu risināšanu. Pērn Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālrunis saņēmis tuvu diviem simtiem zvanu, kas saistīti ar kibermobingu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti