«Iedvesmo lasīt!» – labdarības kampaņā aicina dāvināt grāmatas trūcīgām ģimenēm un lasīt kopā ar bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Labdarības kampaņā “Iedvesmo lasīt!” aicina izmantot decembra tumšos un garos vakarus, lai kopīgi ar bērniem lasītu grāmatas un dalītos labajā, dāvinot grāmatas arī tām ģimenēm, kas pašas nevar tās atļauties iegādāties. Kampaņā plānots iepriecināt ar grāmatām 237 trūcīgo ģimeņu bērnus, paziņojumā presei informēja akcijas organizētāji. 

Iniciatīvas mērķis ir iedvesmot lasīt kopā ar bērniem un Ziemassvētkos sagādāt grāmatu dāvinājumu Pārdaugavas bērniem, kuriem dāvanas nogādās Rīgas Sociālais dienests. Ziemassvētku stūrītis, kurā iespējams atnest savu dāvanu – grāmatas bērniem – atrodas “Rīga Plaza” 1. stāvā pie Informācijas centra. Ikviens ir aicināts atnest savu dāvinājumu līdz 23. decembrim.

“Kopīga grāmatu lasīšana ir lieliska iespēja ne tikai patiesi kvalitatīvi pavadīt laiku kopā, bet arī veicināt sava bērna attīstību. Tā rada patīkamas un siltas asociācijas ar grāmatām, tādā veidā palielinot varbūtību, ka bērns arī nākotnē pats interesēsies par literatūru un aizrausies ar lasīšanu. Lasot tiek attīstītas arī dažādas kognitīvās spējas, un tas ir lielisks smadzeņu "treniņš". Tāpēc tas sekmēs akadēmiskos sasniegumus skolā, kā arī palielinās bērna vārdu krājumu un uzlabos komunikācijas prasmes,” skaidro psiholoģe Zane Avotiņa. 

Eksperti atzīmē piecus iemeslus, kāpēc svarīgi vecākiem lasīt bērniem grāmatas un, ko sniedz kopīga lasīšana:

1. Satuvina bērnus un vecākus. Lasīšana ir veids, kā vecāki var pavadīt laiku ar saviem bērniem, sēžot blakus un apkampjoties vai paņemot bērnu klēpī. Bērnam ir ļoti nomierinoši dzirdēt vecāka balsi un sajust līdzās būšanu. Pētījumi liecina, ka pieaugušā vecumā cilvēki labi atceras šos bērnības brīžus. Būtiski, lai lasīšana nav tikai mammas pienākums, bet tajā iesaistās abi vecāki. 

2. Bērni apgūst dažādas dzīves situācijas un jaunu pieredzi. Lasot iespējams apgūt jaunu pieredzi un mācīties rīcību dažādās situācijās. Grāmatas var arī palīdzēt bērniem sagatavoties pārejām un noteiktiem notikumiem, kas paredzami nākotnē. Piemēram, ja gaidāms ģimenes pieaugums, vecākajam bērnam lieliski var palīdzēt kopīgi lasīta grāmata, kurā galvenais varonis kļūst par vecāko brāli vai māsu. 

3. Palīdz izrunāt sarežģītas situācijas un sniedz iespēju vecākiem iepazīt bērnu. Grāmatu sižets var palīdzēt apspriest dažādus sarežģītus jautājumus, par kuriem neesat gatavs runāt pats vai ko bērni nav gatavi uzklausīt. Tāpat to saturs ir veids, kā uzzināt vairāk par bērna interesēm un viņa iemīļotākajiem žanriem. Uzsāciet diskusiju un uzzināsiet daudz jauna par savu bērnu, jo grāmatu izvēle rāda, kas viņu aizrauj un interesē. 

4. Raisa bērnā zinātkāri un vēlmi izzināt pasauli, paplašina bērna vārdu krājumu. Daiļliteratūra atver bērnam milzumdaudz durvju – uz pasauli, dažādām valstīm, dažādiem cilvēkiem un notikumiem, rada iespēju iepazīt jaunas lietas un vietas. Bērni, kuriem tiek lasīts priekšā, jau no agra vecuma dzird plašāku vārdu krājumu, nekā vienkārši sarunājoties – tāpēc viņi iemācās tos atpazīt un izrunāt. Pētījumi liecina, ka liela vārdu krājuma izmantošana var palīdzēt bērniem labāk darboties skolā.

5. Uzlabo bērna klausīšanās prasmi. Skaļa lasīšana ne tikai veicina bagātīgas valodas veidošanos, bet arī palīdz bērnam apgūt klausīšanās prasmi. Tā lieti noderēs, uzsākot skolas gaitas, jo spēja saprast mācību vielu ir cieši saistīta ar klausīties prasmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti