Ģimenes studija

Sadārdzinājums rada problēmas jēgpilni izmantot "Latvijas skolas somas" piedāvājumu

Ģimenes studija

Izaicinājumi pāriem - sarežģītās attiecības ar partneru vecākiem

Kādas ir mūsdienu sabiedrības gaidas no jauniem vīriešiem un tētiem?

Ideālais tēvs un ģimenes galva. Sabiedrības gaidas jauniem vīriešiem liek apjukt

Sabiedrība mūsdienu vīrietim uzliek nekad agrāk nebijušu slogu; neskatoties uz to, vīrietim ir jāmeklē savs individuālais ceļš. Sabiedrība prasa, lai vīrieši vairāk iesaistās bērna audzināšanā un aprūpē. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un Psihoterapijas klīnikas ārsts – psihoterapeits Ernests Pūliņš-Cinis pauda, ka pārmaiņas sabiedrībā var notikt tikai vairākās paaudzēs.

"Ģimenes studijā" bieži runā par mammām – par mammas lomu, par mammas pienākumiem, slodzi, spriedzi, dažādiem izaicinājumiem. Tēti šajās sarunās parādās, taču retāk. Bet, kad nesen pēc raidījuma kādai psihoterapeitei vaicājām, par ko, pēc viņas domām, raidījumā būtu svarīgi runāt un domāt ģimenes un vecāku kontekstā vairāk, viņa teica – pievērsieties jaunajiem vīriešiem, tiem vīriem un tētiem, kuri arī bieži nonāk viņas profesionālajā redzeslokā, jo sastopas ar grūtībām piepildīt visas viņiem  uzliktās gaidas.

Ernests Pūliņš-Cinis uzskata, ka

brīvās domāšanas pasaule, kas ir demokrātiskajās valstīs, liek vīriešiem apjukt. Prasības no sevis, sabiedrības un partnerēm ir dažādas, katrs meklē savu individuālo ceļu.

Sociālo procesu pētniece no Latvijas Universitātes Ilze Mileiko akcentēja, ka arī agrāk nebija tā, ka tēvi tikai pelnīja." Iespējams, ka bija šī tendence vairāk, bet bija tēvi, kuri iesaistījās un rūpējās par bērniem. Nevar salīdzināt arī sieviešu pieredzi senatnē un mūsdienās. Pieaug virkne prasību pret sievietēm, un arī pieaug virkne prasību pret vīriešiem. Prasa, lai vīrieši vairāk iesaistās bērna audzināšanā un aprūpē. Ir mainījušies audzināšanas paņēmieni."

Rūpes par bērniem ir kopējas, nevar dalīt. Viss ir jādara kopā, uzskata trīs bērnu tētis Rolands Legzdiņš.

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs -Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Divu bērnu tētis Pauls Kundziņš stāstīja, ka savā ģimenē pieturas pie vēdiskās filosofijas, ģimenē ir sievišķie un vīrišķie pienākumi, bet, neskatoties uz to, abi dara to, kas nepieciešams. Pienākumi – sieva rūpējas par bērniem – bērni, skola, tētis ved bērnus uz treniņiem, nodrošina ģimeni materiāli.

"Sievietes dažreiz jūtas mazāk nozīmīgas, jo "sēž" mājās, bet tas ir pilna laika darbs mammai. Arī vīrieši nonāk līdz nespējai ko veikt, tad mēs runājam par personības izmaiņām," uzsvēra Pūliņš-Cinis.

"Ja tēvam nav tiešu attiecību ar bērnu ģimenē, tad, izjūkot attiecībām ar bērna māti, tēvam nebūs attiecību ar bērnu. Lielākā skāde ir priekšstats par ideālo mammu, tas ir neiespējami. Mums ir arī ideālā tēva koncepts. Ja saprot, ka nav iespējams ideālais tēvs un māte, spiediens tiek noņemts," pauda Mileiko.

Tētis Rolands Legzdiņš uzskata, ka labāk dzīvot savu dzīvi, ne tērēt laiku sociālajos tīklos, kur notiek izrādīšanās.

"Sociālie tīkli kurbulē modernās pasaules narcistiskās lietas. Ir cilvēki, kuri uztver to par sabiedrības spiedienu.

Vēsturiski ir lielāka izpratne par to, kas ir laba mamma. Šobrīd šī ideja tiek pārveidota. Tēviem identitāte jāsāk veidot no nulles. Vīriešu psihiskā veselība ir sliktā stāvoklī visā pasaulē, pārmaiņas var notikt tikai vairākās paaudzēs. Vīriešu psihisko veselību visvairāk nosaka bērna emocionālā audzināšana," skaidroja Pūliņš-Cinis.

Mileiko  uzsvēra, ka ģimenē lietas var atrisināt, vienkārši sarunājoties. Daudzās ģimenēs lielākā problēma ir nevis lomu sadalījums, bet prasme sarunāties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti