Ģimenes studija

Brīvpusdienas skolā - motivācija skolēniem vai rada sociālo plaisu

Ģimenes studija

Konflikti, robi zināšanās un nesekmība - iemesli, kāpēc jaunieši izvēlas pamest skolu

Gripa plosās: vai potēties grūtniecēm un slimības pazīmes maziem bērniem

Gripas pote grūtniecēm un gripas pazīmes maziem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šobrīd Latvijā novērojama gripas izplatība, bet pret šo slimību ir potējušies tikai daži procenti iedzīvotāju. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nonākušie bērni nav potēti pret gripu. Tam par iemeslu ir nepietiekama informētība par vakcīnu ietekmi un nozīmi cīņā ar gripas vīrusu.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par gripas pazīmēm bērniem un kā to atšķirt no citiem vīrusiem, cik droša un nepieciešama ir vakcinēšanās pret gripu grūtniecības laikā.

Vakcinācija ir visdrošākais veids, kā nesaslimt ar gripu, uzskata mediķi. Ieteikumi, lai mazinātu iespēju saslimt ar gripu - roku mazgāšana, publisku pasākumu neapmeklēšana, ja slimi, paliek mājās, telpu vēdināšana, labs miegs, veselīgs uzturs, atpūta svaigā gaisā.

Gripas vakcīna bērniem

Gripas vakcīna bērniem aktuāla no 6 līdz 24 mēnešiem, tā ir bez maksas. Arī vecākiem bērniem, kas ir riska grupā ar dažādām saslimšanām, noteikti vajadzētu vakcinēties. Vakcinācijas aptvere Latvijā ir zema, pirms diviem gadiem bija 2%. Visaugstākā tā ir cilvēkiem virs 64 gadiem – 4%.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste Zanda Pučuka skaidro, ka gripas pacientu šobrīd slimnīcā ir daudz, slimība norit aktīvi.

Saslimšanas pazīmes bērniem gripas gadījumā ir ļoti augsta temperatūra  - 40 vai 41 grāds, slikta reakcija uz prettemperatūras medikamentiem, slikta dūša, sāpes vēderā, sagurums, sauss klepus, bet var nebūt nekas no minētajiem simptomiem, tikai augsta temperatūra.

Svarīgi noteikt diagnozi, jo gripas ārstēšanai ir konkrēts medikaments.

Kad doties uz slimnīcu?

Ārstu uztverē nepamatotu izsaukumu ir daudz, jo kolīdz bērnam ir temperatūra, tā vecāki sauc ātro neatliekamo palīdzību. Tas būtu jādara, ja ir simptomi, ka bērni slikti panes saslimšanu – nedzer, nav urinēšanas vai kas cits.

Noteikti jāierodas slimnīcā ir tad,  ja nav urinācijas vismaz sešas stundas, bērns nedzer šķidrumu, saguris, miegains, nekontrolēta vemšana.

Tie bērni, kuri nonāk BKUS, nav vakcinēti pret gripu.

Mīti par vakcinēšanu

Ginekoloģe Vija Veisa uzsver, ka neviena vakcīna 100% nepalīdz, bet simptomi būs vieglāki.

Gripas vīruss ir ļoti mainīgs, katrs ir nedaudz savādāks, bet ir zināma sakarība – iepriekšējās sezonas vīrusi ir saistīti ar nākamās sezonas vīrusiem. Ir sezonas, kad vakcīna nav veiksmīga, bet nav tā, ka nemaz nepalīdz. Izņēmums bija 2009. gadā tā saucamā “cūku gripa”.

Pastāv aizspriedumi, ka vakcīnās ir kaitīgi komponenti vai ka vakcīnas novājina imūno sistēmu.

Sabiedrībai trūkst izpratnes, cik nopietna var būt saslimšana ar gripu, ja nevakcinējas - gripai raksturīgas nopietnas komplikācijas.

Ir mīts, ka vakcīna var kaitēt nervu sistēmai, pētījumos nav tādu pierādījumu. Šis ir piemērs, ka nepatiesu informāciju uzskata par patiesu.

Ir mīts, ka veselīgs dzīvesveids nodrošinās nesaslimšanu ar gripu, taču tā nav, arī pilnībā veseli cilvēki mēdz saslimt ar gripu un var pat nomirt. Kāpēc riskēt ar ko tādu, ja var vakcinēties un neriskēt? No gripas saslimt un nomirt ir daudz lielāka iespēja, nekā gūt komplikācijas no vakcīnas, bet katram cilvēkam ir pašam tiesības izlemt.

Grūtnieces kā riska grupa

Ļoti reti grūtnieces zina par vakcināciju grūtniecības laikā. Pastāv arī stereotips, ka nekādus medikamentus nedrīkst uzņemt grūtniecības laikā. Saslimt grūtniecības laikā ir iespējams, jo grūtniece ir uzņēmīgāka pret slimībām un saslimšana var būt smagāka. Iesaka grūtniecēm vakcinēties pret gripu.

Medikamentus dala drošības kategorijās, grūtniecēm dod tādus medikamentus, kur nav zināmas sliktas sekas.

Gripas vakcinācija ir veikta jau paaudzēs, bet nav nekādu sliktu novērojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti