Ģimenes studija

Darbu sāk Bērnu slimnīcas piena banka

Ģimenes studija

Skolēnu pasmes mācīties ietekmē sekmes un vērtējumu attālināto mācību laikā

Hormonālā kontracepcija: jaunākās zinātnes atziņas par šo reproduktīvās plānošanas metodi

Ginekoloģe: Mūsdienās hormonālā kontracepcija ir droša

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Hormonālā kontracepcija jaunām meitenēm ir atļauta, Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijas iesaka izrakstīt kontracepciju tad, kad sācies menstruālais cikls. Mediķa ziņā ir ieteikt piemērotāko kontracepijas metodi. Speciālisti Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” iesaka meitenei ginekologu pirmo reizi apmeklēt kopā ar mammu.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu ginekoloģe, dzemdību speciāliste Lāsma Līdaka pauž, ka 90% viņas pacientu ir bērni un pusaudži. Pirmo reizi uz vizīti parasti ierodas kopā ar mammu tad, kad sākušās mēnešreizes, vai pacientes nāk tad, kad gatavojas uzsākt dzimumdzīvi. 25 gadi ir vecums, kad tiek veikts pirmais dzemdes kakla vēža skrīnings.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa uzskata, ka labi, ja meitene pirmo reizi pie ginekologa nāk kopā ar mammu, tā var būt saruna par ķermeņa fizioloģiju, citiem interesējošiem jautājumiem.

Pusaudžu vecums nav iemesls ieteikt vai aizliegt kontracepcijas līdzekļus.

Pacienti iepazīstina ar kontracepcijas līdzekļiem un iesaka to, ko paciente tiešām lietos. Prezervatīvs ir ieteicams kontracepcijas veids, pauž Līdaka.

Veisa uzsver, ka mūsdienās medikamentus izvēlas, balstoties uz pētījumu secinājumiem. Pirms kontracepijas izvēles ir jābūt sarunai ar meiteni, lai saprastu veselības stāvokli, citu medikamentu lietošanu. Nereti jauniešiem iesaka lietot divas kontracepcijas, arī prezervatīvus, lai izsargātos no dažādām infekcijas slimībām.

Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijas iesaka izrakstīt kontracepciju tad, kad sācies menstruālais cikls.

Kombinētā hormonālā kontracepcijas lietošana ir sekojoša – pirmie trīs mēneši pierašanas laiks, pēc tam mēnešreizes kļūst vājākas un nesāpīgākas. Hormonālā kontracepcija samazina vēža saslimšanas risku, neietekmē spēju ieņemt bērnus vēlāk, neietekmē svaru, vienīgā nopietnā blakusparādība – trombu veidošanās risks, tāpēc meitenei jābūt informētai par ģimenes medicīnas vēsturi. Vairāk nekā piecus gadus lietojot hormonālo kontracepciju, ir neliels krūts vēža risks, bet samazinās olnīcu vēža risks. Ja pirmajos trīs mēnešos ir kādas reakcijas, tad izvērtē šo medikamentu lietošanu.

Vairākumā gadījumu meitenei var ieteikt hormonālo kontracepciju bez kādām bažām. 60 gadus ilgā pieredze to ļauj droši.

Tabletes, plāksteri vai riņki, ko izvēlēties? Tabletes bieži netiek dzertas regulāri, tad var domāt par makstī ievadāmu riņķi. Tomēr mūsdienās ir daudz veidu, kā regulāri likt sev atcerēties medikamentu lietošanu.

Metodēm svarīga ir drošība un efektivitāte. Drošība nemainās, mainot metodi,

norāda Līdaka.

Lietojot medikamentus tiek nomākta olšūnas ovulācija, kad beidz lietot hormonālo kontracepciju, organisms atjaunojas iepriekšējā darbības ritmā bez kādas negatīvas ietekmes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti