Ģimenes studija

Skolu gaisa kvalitātes uzlabošana

Ģimenes studija

Agrīns atbalsts zīdīšanai uzreiz pēc dzemdībām

Ģimenes ārsti bērniem veiks psihiskās veselības skrīningus: ārstus speciāli apmācīs

Ģimenes ārsti bērniem veiks psihiskās veselības skrīningus; ārstus speciāli apmācīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bērna veselības stāvokļa pārbaude sākas no dzimšanas brīža, dzemdību namā veic trīs valsts apmaksātus veselības skrīningus. Izrakstot no dzemdību nodaļas, rūpes par bērnu pārņem ārsta prakse, izvērtējot bērna veselību. Tagad ir veikti grozījumi, lai ģimenes ārsts bērniem no pusotra līdz trīs gadu vecumam veiktu skrīningus, kas vērsti uz bērnu psihisko veselību un neirāliem stāvokļiem, tam ir izveidotas speciālas veidlapas ar izvērtējamiem parametriem, notiks arī ārstu apmācības.

Neonatologs bērnu apskata tūlīt pēc dzimšanas, izvērtē bērna vispārējo veselības stāvokli un riska faktorus. Pilnīgi visiem bērniem pienākas skrīningi – izmeklējums, lai atrastu slimības, pirms tās ir izpaudušās. Visām dzemdību iestādēm jābūt aprīkotām, lai veiktu šos izmeklējumus. Tie ir valsts apmaksāti izmeklējumi, pauž Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe Inese Bļodniece.

Pirmais ir dzirdes skrīnings (ja atrod patoloģijas, bērnus sūta uz dzirdes centru), tad veic pulsa oksimetrijas skrīningu – skābekļa piesātinājuma mērījumi, lai atklātu smagas sirdskaites. Trešais ir ģenētiskais skrīnings, testējot uz sešām ģenētiskām un pārmantotām slimībām.

Veselības ministrijas Veselības aprūpes organizācijas nodaļas vecākā eksperte Ieva Melišus skaidro, ka  ārsti vecākiem saprotamā veidā paskaidro izmeklējumu nepieciešamība, bet vecāki var atteikties no šiem izmeklējumiem.

Inese Bļodniece  savā praksē ir saskārusies ar citādi domājošiem cilvēkiem, to nav daudz.

Dakteres praksē ir bijuši gadījumi, kad atsakās no ģenētisko slimību skrīninga.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis, Skultes doktorāta ģimenes ārsts Reinis Siliņš stāsta, ka ārsti dodas mājas vizītēs, lai pārliecinātos par jaundzimušā veselību un sadzīves apstākļiem mājās.

Apsekojums notiek pirmajā un trešajā bērna dzīves nedēļā. No mēneša līdz sešu mēnešu vecumam bērns katru mēnesi tiek vests uz ārsta praksi, vēlāk vizītes kļūst retākas. No ģimenes ārsta prakses bērni parasti “pazūd” no septiņu gadu vecuma, kad sāk skolas gaitas.

Ieva Melišus iepazīstina ar jauninājumiem – Veselības ministrija kopā ar jomas ekspertiem ir strādājusi pie jaunu skrīnigu ieviešanas, veikti grozījumi, lai izvērtējumu var veikt ģimenes ārsts. Ministrija izveidojusi speciālu veidlapu, lai atvieglotu ģimenes ārstu darbu, būs arī īpašas apmācības.

Izmeklējumi būs vairāk vērsti uz psihisko veselību un neirāliem stāvokļiem.

Reinis Siliņš, komentējot jaunievedumus, skaidro, ka, no vienas puses, atbalsta šos izmeklējumus, bažas ir par to, ka noteikumi jau stājušies spēkā, bet ne ģimenes ārstu asociācijai, ne kolēģiem pagaidām nav par to informācijas, novērtējuma lapas nav redzētas, tāpat šie izmeklējumi būs papildu noslogojums ārstam.

Veselības ministrija skaidro, ka ir pabeigta iepirkuma procedūra materiālu iegādei, septembrī varētu sākties ārstu apmācības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti