Ģimenes studija

Skolēnu kavējumu iemesli un skolu iespēja pielāgoties individuālam mācību procesam

Ģimenes studija

Kas ir drosme un kā to mūsdienās mācīt bērniem?

Grāpju ģimene izvēlas dzīvot Skujenē un dzīvi laukos popularizē sociālajos tīklos

Ģimene izvēlas dzīvot laukos, lai dēli izaugtu par vīriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirms četriem gadiem Grāpju ģimene – Ringolds, Līva un abu trīs dēli – pameta dzīvi un darbu Rīgā, kā paši saka – lai zēni varētu izaugt par vīriem. Saimniecībā Skujenes pagasta Ķonēnu mājās viņi izveidojuši Galovejas liellopu ganāmpulku, kaļ vēl citus attīstības plānus un dzīvi laukos aktīvi popularizē sociālajos tīklos.

Ķonēnu pagalmā Latvijas Radio "Ģimenes studiju" pirmais sagaida suns Čalis, kurš pārbauda arī mikrofonu. Turpat jau arī divas gotiņas – Mollija un Malciņa.

“Mēs esam Grāpju ģimene – Līva, Ringolds, Teodors, Harolds, Leonards, trīs kaķi, suns, 56 govis. Dzīvojam laukos jau ceturto gadu un esam laimīgi par to,” ar ģimeni iepazīstina Līva.

Līva arī uzsver, ka viņi dzīvo Vidzemes augstienē, kur rudens sākas ātrāk, ziemā sniegs nenokūst, vasara sākas vēlāk.

Kāpēc Grāpji izvēlējušies pārcelties uz laukiem? Ringolda vienkāršā atbilde ir – pilsēta bišķi apnika. Bet vispār izvēles pamatā ir trīs būtiskas lietas – lai puikas izaug par vīriem, lai viņi var iet mežā, būvēt štābiņus, palīdzēt darbos; otrs – vecāki vēlējušies sev un bērniem nodrošināt kvalitatīvu pārtiku, tāpēc arī šobrīd nodarbojas ar Galovejas govju audzēšanu un prāto par citiem virzieniem, kā saimniecību paplašināt; trešais – lai dzīvesveids ļautu ģimeni nodrošināt.

Protams, arī Rīgā gan Līva, gan Ringolds strādājuši algotu darbu un arī šobrīd Ringoldam ir, kā viņš pats saka – kooperatīvs darbs, bet

izvēle dzīvot laukos ļauj ģimenei apvienot visus trīs iepriekš minētos iemeslus un galvenais – būt kopā.

“Gribējās, lai esam vairāk kopā. Arī brīvdienās mūsu hobijs ir saimniecība un mēs esam kopā. Nav tā, ka kāds aizbrauc makšķerēt, kāds – uz hokeju. Mēs esam kopā. Ziemās slēpojam, spēlējam hokeju uz dīķa, vasarā visi kopā darbojamies pļavās un pa dārziem. Tas ir forši, ka nav katram sava lieta, bet visiem kopā,” bilst Ringolds.

Ģimenes leģenda

Bet ar to, kāpēc Grāpji izvēlējušies tieši Skujeni, saistās savā ziņā ģimenes leģenda.

“Tas bija 1985. gads. Ringolda vecāki bija apprecējušies, un viņa tētis devās armijā, savukārt mamma jau gaidīja Ringoldu. Vectētiņš no tēta puses atvedis viņa mammu uz Skujeni, un jautāja, vai šīs mājas būs gana labas manam mazdēlam. Un Ringolda mamma teica – jā,” atklāj Līva. Pats Ringolds piebilst, vectētiņš bijis profesors Rīgas Tehniskajā universitātē (tolaik Rīgas Politehniskais institūts) un tas bijis laiks, kad inteliģencei piedāvāts iegādāties īpašumus laukos. Vectētiņš izvēlējies tieši šīs mājas Skujenē.

Jau tad, kad vēl dzīvojuši Rīgā, Grāpji katru nedēļas nogali devušies uz Skujeni.

“Pēc brīvdienām šeit manam vīram acis mirdzēja,” atklāj Līva. “Bija sajūta, ka šī ir vieta, kur mūsu ģimenei augt.”

Rosināt atgriezties laukos

Ikdienas dzīvi laukos Līva dokumentē Instagram kontā ''Pērkoņkalns'''. Tuvojoties Latvijas simtgadei, ģimene izlēmusi, ka bildes un sajūtas par to, ka laukos dzīvot ir forši, ir tā daļiņa no sevis, ko varētu dot pasaulei. Varbūt tas palīdz cilvēkiem rast vēlmi atgriezties Latvijā un arī Latvijas laukos.

“Patīkami saņemt vēstules no cilvēkiem, un viņi raksta, ka jūsu stāsts un jūsu vide tā iedvesmo, tas man atgādina bērnību. Vēl domas – jā,

mēs nesen iegādājāmies māju laukos, paldies, jūs bijāt viens no iedvesmas avotiem, lai to izdarītu. Un tas ir tik ļoti patīkami, var celties spārnos un lidināties apkārt no tās domas vien,” stāsta Līva.

Starp Cēsīm un Skujeni

Savu ikdienas dzīvi Grāpji saista ne tikai ar Skujeni, bet arī ar Cēsīm, kur aizrit darbdienas, jo tur skolā mācās Teodors, un blakus Jāņmuižā bērnudārzu apmeklē Harolds. Līva atzīst, ka kādu brīdi bijusi sajūta, ja abi pieaugušie turpinās strādāt algotu darbu Rīgā un puikas sāks iet skolā, katram bērnam vajadzēs savu auklīti.

“Apkārt redzējām piemērus, ko nozīmē, ka vecāki abi ir karjerā, ko tas nozīmē ģimenei, bērniem. Sapratām, ka tas nebūs stāsts par mums, mēs gribam citādi,” bilst Līva.

Ringolds atzīst, ka ikdiena Cēsīs izmaksā daudz mazāk nekā Rīgā, bet Līva ir gandarīta par plašo un kvalitatīvo interešu izglītības piedāvājumu paralēli mācībām skolā, kur Teodors padziļināti arī apgūst mūziku.

Teodors piebilst, ka viņam paticis dzīvot arī Rīgā, bet labā lieta Cēsīs – vecāki ļauj pašam kopā ar draugiem iet no skolas uz nodarbībām.

Lielie nākotnes plāni

Nākotnē Grāpji domā savu saimniecību attīstīt un paplašināt, šobrīd galvenais ir lopkopība, bet viņi mēģina arī audzēt vistas un ģimenei arī ļoti patīk uzņemt ciemiņus, lai dalītos ar mieru un skaistumu, kas ir šeit, prom no pilsētas.

“Ciemiņu uzņemšana kļuvusi organiska. [..] Priecājamies par to, kā rodas domas, kā vēl vairāk varam rosināt sajūtas – pirts, [te var] teliņus paglāstīt, pabarot ar pudeli, štābiņu mežā uzcelt,” bilst Līva.

Ringolds atklāj, ka sākumā minētie trīs mērķi par labu dzīvei laukos šobrīd jau ir paplašinājušies, domājot par to, ka viņu saimniecībā varētu veidoties tāda kā kopiena vai cilts, kur iespēja kvalitatīvu pārtiku nodrošināt būtu arī citiem. Tā ir vēl viena no ģimenes nākotnes iecerēm.

Bet šogad Grāpji kļuvuši arī par “filmu zvaigznēm”. Viņi ir daļa no režisora Ivara Selecka topošās filmas par latviešiem laukos. Ģimenes dzīves dokumentēšana filmā viņiem ir cita interesanta pieredze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti