Ģimenes studija

Iešana dabā palīdz mazināt stresu un ļauj krāt praktiskās prasmes

Ģimenes studija

Kara realitāte un bēgļu gaitas. Kijiviešu Rubanu un Jakovenko ģimeņu stāsti

Ģimenes ar maziem bērniem izjūt bailes un nedrošību šobrīd Latvijā

Gatavoties ļaunākajam, cerot, ka tas nenotiks - ģimeņu plāni krīzes situācijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā cilvēki domā par savu rīcību krīzes situācijā un iespējamiem risinājumiem, īpaši tas skar ģimenes ar maziem bērniem. Speciālisti Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” pauž, ka tāda rīcība nav panikas celšana, bet gluži otrādi, nomierināšanās, subjektīva drošības sajūta, jo ir svarīgi izveidot rīcības plānu sliktākajai situācijai, cerot, ka tā nekad neīstenosies.

Divu pirmsskolas vecuma bērnu mamma, skolotāja Ance Jaks pauž, ka kara draudu sajūtas ģimenē ir, sākumā ģimenē bija sarunas, kas izrietēja no bailēm, gribējās bēgt prom. Iedvesmojoties no ukraiņu pretestības, ģimene sāka pārdomāt, jo dzīvo laukos, blakus ir vecāki, iespējams, tepat ir droši.

“Katrs bērns ir pelnījis vecākus blakus, izglītību un drošības sajūtu,”

pauž mamma.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Vecākiem ir jāizvērtē savas iespējas. Tagad ģimenē ir vienošanās, ka pie pirmās draudu situācijas vīrs nogādās ģimeni drošībā, tad atgriezīsies Latvijā. Došanās prom no Latvijas ir paredzēta īstermiņā.

Situācija un apņemšanās ir mainījusies, tagad ir nogaidoša pozīcija.

Sākumā ir panika, tad sāk pārdomāt. Tagad, kad karš jau kādu brīdi notiek, ir citi riski – ekonomiskie. Rīcības plāns cilvēkiem dod subjektīvu drošības sajūtu. Pat, ja nebūs tiešas kara darbības, karš mūs ietekmēs, situācijas emocijas raksturo Latvijas Universitātes asociētā profesore, sociālantropoloģe Aivita Putniņa.

Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece akcentē, ka situācija Latvijā ir stabila, mums nav iemesla satraukumam. Gatavība krīzes situācijai ir laba no viedokļa, ka cilvēki sakārto dokumentus, pieņem kādus lēmumus, līdz ar to paši jūtas drošāk. Mums ir jārēķinās ar agresīvu kaimiņu un jābūt gataviem sargāt savu valsti, būt gataviem parūpēties par sevi, savu ģimeni un vecākiem cilvēkiem.

Klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa  pauž, ka visi esam satraukušies, krīzēs tas ir normāli, tas nav nekas patoloģisks. Plāna izveide nav panikas celšana, tā drīzāk ir nomierināšanās.

Saprotama un pamatota ir stratēģija – gatavoties ļaunākajam, cerot, ka tas ar tevi nenotiks.

Izdrukājams buklets sarunai ar bērniem par karu:

Dokumenti

Kā runāt par karu ar bērniem

Lejuplādēt

4.09 MB

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti