Ģimenes studija

No pilsētas uz laukiem jeb dzīve "ārpus rāmjiem". Krista un Kristaps Šeļegovski

Ģimenes studija

Uzturlīdzekļi - parādu piedziņa bērna audzināšanai no neapzinīgiem vecākiem

Mācībām fonda "Plecs" programmā pieteikušies vairāk nekā 500 vecāki

Fonds «Plecs» izvērtē pilotgrupas rezultātu, vecāki pozitīvi par iegūtām zināšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Fonda „Plecs” veidotās "Vecāku izglītības programmas" pirmā jauno vecāku pilotgrupa ir beigusi mācības, speciālisti un pilotprogrammas apmeklētāji izvērtē pozitīvos ieguvumus un nepieciešamās izmaiņas programmā. Pēc pilotgrupas rezultātu izvērtēšanas tiks uzsāktas mācības jaunajiem vecākiem, šobrīd  mācību programmai pieteikušies 579 vecāki. Jaunā vecāku izglītības programma ir unikāla - tā izstrādāta īpaši Latvijai un ir pirmā šāda veida programma pasaulē, kas paredzēta tieši jaunajiem vecākiem.

Fonda “Plecs” vadītāja Inga Oliņa raidījumā “Ģimenes studija” pauž, ka 2017.gada “Dod pieci” maratonā “Salabosim bērnību” izkristalizējās, ka nepieciešama organizācija, kura varētu iesaistīties ģimeņu atbalstā, tā veidojās fonds “Plecs”. Pērn “Dod pieci “maratonā tika izvirzīts uzdevums ar ģimenēm strādāt preventīvi.

“Mums kopumā kā sabiedrībai bieži ir vēlme risināt problēmas tad, kad tās ir ļoti samilzušas,” skaidro Oliņa.

Psiholoģe un psihoterapeite Andrija Likova pieteicās darbā programmā, jo “man bija būtiska sajūta, ka varu ne tikai konstatēt problēmas, bet arī veikt izmaiņas par labu bērnam, lai bērni augtu veselīgās attiecībās.”

Fonda „Plecs” veidotās "Vecāku izglītības programmas" pirmā jauno vecāku pilotgrupa beigusi darbu, pārbaudot programmu, kas izveidota, pateicoties sabiedrības saziedotajiem līdzekļiem labdarības maratonā  "Dod pieci! 2018".

Pēc pilotgrupas rezultātu izvērtēšanas tiks uzsāktas mācības jaunajiem vecākiem, šobrīd  mācību programmai pieteikušies 579 vecāki.

Programmā vecākiem ļoti uzsvērta emocionāla gādība, tuvas emocionālas attiecības. Programma ir sakārtota viegli uztveramā formā un noteiktā secībā, tās pamatā ir droša piesaiste, ir sadaļas par iesaistīšanu, struktūru, par to, kā tikt galā ar izaicinājumiem, iesakot vispirms veidot saikni, tuvas, emocionālas attieksmes ar saviem līdzcilvēkiem un tikai tad veikt izmaiņas.

Māra ir pilotprogrammas dalībniece, programmu apmeklēja kopā ar vīru Robertu. Viņa pirms otrā bērniņa piedzimšanas vēlējās mācīties pilotgrupā. Kopā bija astoņas nodarbības (pamatprogrammā būs septiņas nodarbības).

Roberts skaidro, ka piedalīšanās šajā pilotprogrammā bija sievas iniciatīva, tā bija izvēle, ko viņš kā svarīgu uzskatīja pirms bērna piedzimšanas. Programmas apmeklējuma mērķis bija gūt zināšanas, kā veidot tuvākas un mīļākas attiecības, drošu piesaisti ar bērnu. Roberts cer, ka iegūtās zināšanas laika gaitā parādīsies attiecībās ar bērnu.

Māra pauž, ka pilotprogrammā izkristalizējās galvenās vadlīnijas – primāri vecākiem jāparūpējas par sevi, lai varētu būt labāki vecāki saviem bērniem.

Pilotgrupu apmeklējušie vecāki norāda uz noderīgajiem praktiskajiem ieteikumiem bērnu audzināšanā, tie dod zināšanas, kā atsaukties bērnu emocionālajām vajadzībām.

Kā atrast vecākus, kuriem šie kursi visvairāk nepieciešami, jo atbildīgi vecāki meklē iespēju gūt zināšanas un viņi arī apmeklē kursus, iespējams, zināšanas vairāk vajadzētu bezatbildīgākiem vecākiem. Inga Oliņa uzsver, ka pat atbildīgiem un ieinteresētiem vecākiem ir nepieciešamas jaunas zināšanas un prasmes. Nākotnē ir iecerēts sadarboties ar pašvaldībām, lai kursus varētu apmeklēt visi jaunie vecāki. Ir pierādīts, ka tad, ja sabiedrība iesaistās, rādot gādību, tad cilvēki izjūt vēlmi būt par labākiem vecākiem, protams, ir motivētāki un mazāk motivēti vecāki, tāpēc mazāk motivētos ir īpaši jāuzrunā.

KONTEKSTS

Labdarības maratonu "Dod pieci!" ik gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Līdz šim aizvadīti pieci labdarības maratoni.

2018. gadā "Dod pieci!", turpinot 2017. gada labdarības maratona aizsākto tēmu, aktualizēja nepieciešamību veltīt vairāk un kvalitatīva laika bērnam. Par savāktajiem ziedojumiem tiek veidota un īstenota jaunas jauna mācību programma vecākiem -  praktiskas un psiholoģiskas mācības, kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm. Tika saziedoti 122 493.09 eiro. Te apskatāma atskaite par "Dod pieci! 2018" līdzekļu izlietojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti