Ģimenes studija

Mūsdienās svarīgi apgūt dabaszinātnes, taču trūkst skolotāju un skolēni nav ieinteresēti

Ģimenes studija

Svešvalodu apguve bērniem: cik valodas mūsdienās jāzina

Bērniem Latvijā daudz bojātu zobu: iespējas mudināt apgūt mutes higiēnu

Fluoru saturoša pasta, zobu pārtīrīšana, atteikšanās no cukura ikdienā – bērnu zobu veselības pamats

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bērnu mutes veselība ir vecāku atbildība, sliktais bērnu zobu stāvoklis ir uzlabojams ar regulāru zobu tīrīšanu divas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu, bērnu zobu pārtīrīšanu, cukuru saturošu produktu mazināšanu ikdienas uzturā, raidījumā “Ģimenes studija” pauž speciālisti.

Pastāv mīts, ka bojāti piena zobi nav problēma, jo zobi nomainīsies. Visā pasaulē ir uztraucošs fakts par agrīnu bērnu zobu kariesu, paaugstinās zobu ārstēšanu skaits narkozē. Tas tāpēc, ka vecāki neseko līdzi zobu kopšanai un pārtikai, ko bērns lieto. Slikti zobi ir jau divu trīs gadu vecumā, situāciju raksturo Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore Stomatoloģijas institūta Mutes veselības centra vadītāja Egita Senakola.

Sertificēta zobu higiēniste RSU Stomatoloģijas institūta Bērnu zobārstniecības nodaļā Guna Grīnvalde uzsver, ka bērnam bojāti zobi izraisa diskomfortu, grūtības runāt, ēst. Bieži bērni baidās vecākam teikt, ka zobi sāp, jo baidās iet pie zobārsta. Maza bērna kariozos zobus ārstē narkozē. Bērnu mutes veselība ir vecāku atbildība.

Logopēde Kristiāna Gulbina savā pieredzē ir saskārusies ar gadījumiem, kad bērns pie logopēda ierodas ar “tukšu muti”. Bērns bez zobu saslēguma nevar izrunāt skaņas. Ir bērni, kuri nevēlas runāt, jo kautrējas par saviem zobiem. Lai izveidotu skaņu S, nepieciešama zobu spraudziņa, lai ar gaisa plūsmu radītu šo skaņu. Kropļota skaņa vēlāk neparādīsies rakstu valodā. Ja skaņu aizstāj ar citu, tad tā nostiprinās iekšējā runā un būs arī rakstībā.

Ideālais zobu kopšanas modelis ir tīrīšana ar fluorīda saturošu zobu pastu divas reizes dienā,

pēc tīrīšanas zobu pastu izspļauj, bet neskalo, lai paliek mutē. Neaizmirst par zobu diegu. Vecāku atbildība ir pārtīrīt zobus bērniem,

jo bērni to nespēj darīt – roku sīkā motorika to neļauj, pauž Grīnvalde.

Pēc literatūras datiem bērnam zobus pārtīra līdz astoņiem desmit gadiem. Arī vēlāk var būt tāda nepieciešamība. Tāpat vecāku paraugs ir ļoti nozīmīgs.

Veselības pratība ir patērētais cukura un sāls daudzums dienā; pērkot pārtiku, neievēro, cik ir liels cukura daudzums, tāpēc iesakāms gatavot ēdienu mājās. Cukurs ir zobu bojāšanās iemesls. Bērnam nepieciešamas trīs līdz četras pamatēdiena reizes un dažas našķošanās dienā, bet ar noteikumu, ka pēc tam tiek tīrīti zobi. Katru reizi, kad ēd cukuru, pH līmenis pazeminās un zobi bojājas. “Netīrīti zobi ir dzīres baktērijām,” uzsver Senokola.

Neinvazīvās ārstēšanas metodes ir ļoti populāras mūsdienās – liek kroņus uz bojātiem zobiem, apstādina kariesu ar dažādām metodēm.

Daži vecāki domā, ka zobi bojājas tāpēc, ka nevar tikt pie zobārsta. Kamēr gaida rindā, rūpīgi jātīra zobi vairākas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu, tas var apturēt kariesu. Vecāku atbildība par bērnu mutes higiēnu un plašākā nozīmē bērnu veselību ir juridiski jāregulē.

Jārunā par sabiedrības veselības aprūpi; ļoti klibo veselības veicināšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti