Ģimenes studija

Kā runāt ar bērnu par nāvi?

Ģimenes studija

Latvijas Skolas somas piedāvājums attālinātajā mācību procesā

Ēšanas traucējumi: kā pamanīt anoreksiju, bulīmiju un kompulsīvo ēšanu, kā palīdzēt

Ēšanas traucējumi. Speciālistu ieteikumi vecākiem, kā pamanīt slimību un palīdzēt bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ēšanas traucējumi ir izplatīti, bīstami un grūti pamanāmi, diemžēl ar tiem saskaras arvien vairāk jauniešu, atzīst eksperti raidījumā “Ģimenes studija”.  Eksperti arī uzsver, ka ēšanas traucējumi ir uzveicami, no tiem var atveseļoties.

Slimnieku skaits ar ēšanas traucējumiem Latvijā nav īsti apzināts, bet ar kovida pirmo vilni ir pieaudzis pacientu skaits, pauž sertificēts koučs, ēšanas traucējumu mentore, Ēšanas traucējumu resursu centra izveidotāja Anna Balode.

Emocionālā ēšana, kompulsīva pārēšanās, bulīmija ir diagnozes, par kurām cilvēki nav gatavi runāt un lūgt palīdzību.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Pusaudzim īpaši svarīgi, lai pietiktu visas attīstībai nepieciešamās vielas. Ja to nav, var pasliktināties fiziskā veselība vai tā tiek nopietni iedragāta. Pasliktinās arī kognitīvās funkcijas, slimību raksturo sertificēta klīniskā un veselības psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā terapeite Inese Lapsiņa.

Anoreksija ar laiku ir pamanāma, sākumā slimniekam  ir daudz pozitīvu ārēju pastiprinājumu par lielisko izskatu un “veselīgajām” diētām. Nereti pats slimnieks nepamana traucējumu attīstību. Piemēram, sākumā ir diētas,  vegānisms vai veģetārisms. Traucējumus var pamanīt tad, ja ir lielas vizuālas izmaiņas.

Anoreksija ir ļoti mānīga un slēpjas, tā ir grūti pamanāma, bīstama un grūti ārstējama. Šī slimība negrib būt izārstēta, tā ir slimības bīstamā daba,

uzsver ēšanas traucējumu speciāliste, koučs Zane Zābere. Ēšanas traucējumi ir funkcionāli traucējumi – veseļojoties traucējumu vietā ir jāliek kas veselību uzlabojošs. Anoreksijas gadījumā ēdiens simbolizē dažādas lietas – kontroli, emocijas, sajūtas, ar kurām nezina, kā tikt galā. Atveseļošanās procesā jāiemācās ar to tikt galā.

Cilvēks ar ēšanas traucējumiem grib izārstēties, bet, apzinoties, ka izārstējoties nāks klāt svars, vairs nevēlas izārstēties, grūtības ārstēšanās procesā raksturo Balode.

 

 

Anna Balode bērniem ar ēšanas traucējumiem iesaka doties pie neirologa vai psihiatra, lai novērtētu traucējumus.

Sabiedrībā ir klišeja, ka meitenes un puiši vēlas līdzināties modeļiem; biežāk īstais iemesls ir kādi zaudējumi, nesaskaņas, lielas traumas un stresi.

Zane Zābere mazāku bērnu vecākiem iesaka Santas Grietiņas grāmatu par izvēlīgo ēšanu. Grāmata ir pamatota uz zinātniskiem faktiem. Ir jāatceras, ka ēšanas traucējumi ir uzveicami, no tiem var atveseļoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti