Rīta Panorāma

Lielbritāniju piemeklē netipisks karstums

Rīta Panorāma

Svētdien Tēvu diena

Grāmata "Es esmu boss" - par trauksmi un kā tai nepaļauties

«Es esmu boss» - padomu grāmata bērniem un vecākiem par trauksmes mazināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

“Es esmu boss” – tā sauc Latvijā pirmo grāmatu, kas veltīta trauksmei un tās izraisītajiem traucējumiem un paredzēta tiklab bērniem un vecākiem, kā aprūpētājiem un profesionāļiem. Grāmatas autore ir Zane Zuste, darbs tapis sadarbībā ar bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu un psihoterapeiti Gunitu Kleinbergu, pauž raidījumā “Rīta panorāma”.

Kā trauksmi laikus pazīt un savaldīt – par to grāmatas autore Zane Zusta raksta bērniem saprotamā valodā, lai labāk paskaidrotu, kas ar viņiem notiek. Būtisks grāmatas papildinājums ir darba lapas, jo māca izzināt un savaldīt trauksmi.

Obsesīvi kompulsīvi traucējumi ir uzmācīgas domas un darbības, kas cieši saistīti ar trauksmi. Katram tā ir bijis, uzsver Ņikita Bezborodovs, kā piemēru minot parastu situāciju - nevarat atcerēties - ir durvis aizslēgtas vai nav, tad atgriežas un pārbauda. Šīs sajūtas rada trauksmi, kad pārbauda, tad trauksme beidzas. Ir cilvēki, kuriem uzmācīgas domas un trauksmes atkārtojas, viņi pārbauda neskaitāmas reizes vai durvis ir aizslēgtas. Tas aizņem daudz laika un ietekmē ikdienas funkcionēšanu. Šādas uzmācīgas domas nodarbina cilvēku vairāk par stundu dienā, tad sāk runāt par obsesīvi kompulsīviem traucējumiem.

Gunita Kleinberga pauž, ka nav izteiktas grupas, kuru šie traucējumi var skart, šī problēma var piemeklēt ikvienu.

Trauksme nav slikta, tā signalizē par apdraudējumu, bet jāsāk satraukties, ja tas izraisa būtiskas ciešanas, uzsver Ņikita Bezborodovs.

Obsesīvi kompulsīvo traucējumu gadījumos var palīdzēt gan ar psiholoģiskām, gan medicīniskām intervencēm. Mazam pacientam ir nepieciešams paskaidrot, kas ar viņu notiek. Grāmata “Es esmu boss” un darba lapas ir labs veids, kā paskaidrot bērnam, kas ir trauksme, ko ar to iesākt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti