Rīta Panorāma

"Kam no Vilka kundzes bail?" - jūtu un pazemojumu skarbums Dailes teātrī

Rīta Panorāma

Otrā Simtgades filma - "Ievainotais jātnieks"

(NE)TIEŠĀ VARDARBĪBA: Emocionālā vardarbība

Emocionāla vardarbība skolā. Vecāki, runājiet ar bērniem!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Emocionālā vardarbība pret pusaudžiem skolā var nodarīt lielu kaitējumu. Bieži bērni vecākiem nestāsta par notikušo, bet vērīgi vecāki pārmaiņas bērna uzvedībā pamanīs. Tāpēc svarīgi ir veidot uzticības pilnas attiecības un regulāri pārrunāt dienas notikumus. Ja nepieciešams, pēc palīdzības jāvēršas pie speciālistiem.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihoterapeite Gunta Andžāne stāsta par gadījumu, kad slimnīcā vērsās 14 gadīgus veca meitene, kuras sūdzības bija ilgstošas, nepārejošas vēdera sāpes. Bērns saņēma pilnu izmeklēšanas paleti un tīri objektīvu iemeslu nevarēja atrast. 
 

Visa pamatā bija emocionālā vardarbība, ko bērns ik dienu izjutis skolā – klases biedri regulāri par meiteni ņirgājušies, aizvainojuši.

Gunta Andžāne saka, ka kādreiz bērns mēģina pateikt, ka kaut kas nav kārtībā, bet vecāki nenotic vai pamāca – saņemies, tik slikti jau nav, iesit pretī, ja tevi sit.

"Ja nespēj izrunāties, tad bērna ķermenis kaut kādā veidā reaģē uz nelabsajūtu uz norītajām, neizpaustajām dusmām, kaunu un vainu. Parādās fiziski simptomi, šajā gadījumā vēdersāpes."

Pazīmes, kas var liecināt par emocionālu vardarbību ir: uzvedības maiņa, nevēlēšanās apmeklēt skolu, sekmju pasliktināšanās, regulāras vēdersāpes, paaugstināta temperatūra, ilgstošas, hroniskas galvas sāpes arī roku tirpšana un muguras sāpes.

Lai nenonāktu līdz šādiem simptomiem vecākiem ir svarīgi ar bērnu regulāri aprunāties.


Gunta Andžāne aicina vecākus runāt ar bērniem: "Parunāt nevis ar standarta frāzēm – kā tev iet skolā? Labi. Ko uzdeva? Neko. Parunāt smalkāk ar bērnu, kā viņš skolā jūtas, vai tev tur ir draugi, kā ir ar skolotāju, vai viņa tev patīk, vai ir stingra. Mēģināt sarunāties."

Šis gadījums beidzās veiksmīgi, slimības simptomi vairs neatkārtojas un bērna psihe nebūs cietusi uz visu mūžu. Vecāki ieguldīja, laiku sapratni, savukārt meitene apmeklēja psihoterapeitu. Pirmais priekšnosacījums, kā laicīgi novērts emocionālu vardarbību – ar bērnu ir jāaprunājas.

Ja tomēr neko nestāsta, aizdomu gadījumā ir vērts aprunāties ar klases audzinātāju un bērna draugiem par to, kas īsti skolā notiek.

Savukārt, ja emocionālā vardarbība notiek ģimenē, pazīmes ir jāpamana skolotājam vai līdzcilvēkiem. Skolotājs var bērnu aicināt apmeklēt skolas psihologu, savukārt kaimiņi var sazināties ar policiju. Gan bērni, gan vecāki droši var konsultēties, zvanot uz diennakts bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti