Ģimenes studija

Bērnam nepieciešamās superspējas drošai interneta lietošanai

Ģimenes studija

Pieaugušo attieksme pret naudu ir bērnības pieredzes vadīta

Pusaudžu un jauniešu uzvedība tīmeklī un tās raisītie riski

Emocionāla pazemošana bērnu starpā pieaug, veido netiķeti uzvedībai virtuālajā vidē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vecākus satrauc kibermobings bērnu starpā, savukārt paši bērni uzskata, ka internetā var atļauties to, ko nekad nedarītu reālajā dzīvē. Ir sākts jauniešus izglītojošs projekts par digitālās vides etiķeti “Latvijas jauniešu netiķete”.

Latvijas radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par jauniešu drošību internetā un tehnoloģiju attīstības pieņemšanu.

Akcija pret emocionālo pazemošanu skolā - “Iekod pirkstā”

«Iekod pirkstā» – tāds nosaukums dots iniciatīvai, kas sākta, lai mazinātu kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu internetā bērnu un jauniešu vidū. Tāpēc ekspertu komanda apceļos Latvijas skolas, lai par šiem jautājumiem runātu ar jauniešiem. Akciju rīko mobilo sakaru operators "Bite" sadarbībā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Valsts policiju un Latvijas Drošāka interneta centru.

“Iekod pirkstā” aktualizē emocionālās pazemošanas problēmu skolā. Iekod mēlē ir teiciens, kad aicina paklusēt un nepateikt ko lieku, iekod pirkstā  ir aicinājums padomāt, pirms pazemot kādu internetā. Pazemošana internetā ir ļoti aktuāla, bērni arī uzticības tālrunim visbiežāk par to zvana. Pērn Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālrunis saņēmis gandrīz divsimt zvanu, kas saistīti ar kibermobingu.

Pazemošana notiek 24 stundas diennaktī - ja kādreiz jaunieši cits citu pazemoja tikai skolā, tad tagad internetā tas notiek ik dienu. Arī internetā esošie materiāli, ja tos neizdzēš, ir atrodami vēl ilgstoši, atgādinot notikušo.

Lielākā kibermobinga pazīme ir tā, ka par to zina daudzi, bet ļoti bieži neiesaistās situācijas risināšanā.

Bieži izrādās, ka varmāka nezina, nesaprot un nemāk sajust, ko otrs tādā situācijā jūt, bērniem nav empātijas. Vēl ir iespējams, ka pret varmāku citā vietā vai situācijā veic emocionālu vai citu vardarbību.

Bieži šo situāciju pusaudžu starpā var risināt, iesaistot abu pušu – varmākas un cietušo vecākus. Ja vecāki uzzina, ka bērns cieš no šādas varmācības, viņiem jāuzzina, kur ir šie pazemojošie materiāli, jāziņo konkrēto platformu pārstāvjiem, lai novērstu pārkāpumu par kādu publikāciju, video, fotogrāfijas publicēšanu. Vecāki var uzdot jautājumus un lūgt palīdzību www.drossinternets.lv.

Bērnam, kurš ir cietis virtuālajā vidē, ir jāzina, ka šajā notikumā nav atstāts viens, ka ir vecāki un sabiedrība, kas palīdzēs. Jāiesaistās skolai, saprotot, kas noticis ar bērnu agresora lomā, jāizzina, kāds ir agresijas iemesls.

Lai panāktu rezultātus, mainītu pusaudžu uzvedības normas, jāiesaistās daudziem cilvēkiem.

Konflikti pastāv un pastāvēs vienmēr, bērnam  jāiemācās tos risināt.

“Latvijas jauniešu netiķete”

Jāatgādina, ka 73% Latvijas jauniešu atzīst - viņu rīcība digitālajā vidē atšķiras no uzvedības klātienē, liecina "Samsung Skola nākotnei" veiktā aptauja. Tiešsaistē ievērojami lielāks skaits jauniešu patērē nelicencētu saturu, neaicināti izpēta citu privāto telpu, izmanto izdomātu identitāti, bezsaistē to darot ievērojami retāk. Aptaujas dati liecina, ka Latvijas jaunieši tiešsaistē dzīvo pēc citiem sociāliem un morāles noteikumiem - tas, kas ir aizliegts, ko jaunieši neatļaujas darīt reālajā vidē, to atļaujas virtuālajā.

Vecāku loma ir palīdzēt bērniem saprast, ko drīkst, ko nedrīkst atļauties virtuālajā vidē.

“Latvijas jauniešu netiķete” ir izglītojošs projekts par digitālās vides etiķeti. Paši jaunieši uzskata, ka savu rīcību internetā var noslēpt aiz anonimitātes, aiz domām par to, ka ir neredzami un nepamanāmi.

Jaunieši mēdz arī pārkāpt robežas, kuras vairs nav netiķetes robežas, bet likumpārkāpums.

Bieži uzvedību mācāmies caur sekām. Jauniešu izpausmes internetā var nest sekas – piemēram, pēc gadiem darba devēju var pārsteigt tas, ko potenciālais darbinieks darījis internetā. Tas ir likumīgi, jo jebkas, kas ir publicēts, vairs nepretendē uz privātumu.

Lai stiprinātu pieklājīgu un atbalstošu uzvedību tiešsaistē, šogad “Samsung skola nākotnei” ir izsludinājusi projektu konkursu 9.-12. klašu skolēniem “Latvijas jauniešu netiķete”. Skolotājiem tiek piedāvātas arī video lekcijas un darba lapas, ko iespējams izmantot mācību stundās, lai runātu par dažādiem netiķetes tematiem - autortiesību ievērošanu, medijpratību, drošu un ētisku saziņu internetā.

“Samsung skola nākotnei” aicina skolēnus radīt labas digitālas uzvedības vadlīnijas, kuras projekta noslēgumā varētu apkopot, izveidojot netiķeti jauniešu uzvedībai virtuālajā vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti