Dienas ziņas

Šodien – Starptautiskā vecmāšu diena

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Eksperti: Jaunieši zaudē komunikācijas prasmes

Eksperti: Vasaras nometnes, hobiji, fiziskas aktivitātes palīdzēs jauniešiem pārvarēt mājsēdes sekas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pandēmijas mājsēdes iespaidu uz jauniešiem vēl atstās ilgi, skaidro psihologi. Bērniem būtiski katrā vecuma grupā attīstīt konkrētas prasmes, pandēmijas laikā daļai iztrūkuši divi gadi saziņā ar vienaudžiem vissvarīgākā vecuma posmā – tādas ir, piemēram, komunikāciju prasmes. Atbalsts un zināšanas pusaudžu audzināšanā būtu nepieciešams arī vecākiem.

Katrā cilvēkā ir psiholoģiskās noturības trauciņš, ja tas palicis tukšāks, grūtāk ir mācīties, nodarboties ar hobijiem un parādās trauksmes vai depresijas pazīmes, stāsta psihoterapeits Nils Sakss Konstantnovs. Šo iekšējo "trauciņu" gan var piepildīt.

"Komunikācija ar vienaudžiem ir iztrūkusi; tas ir ļoti svarīgi tāpēc, ka šobrīd mēs varētu domāt, ka viss ir atgriezies ierastajās sliedēs un varam vairs nepievērst uzmanību, bet bērniem ir tas, ko sauc par attīstības lokiem. Ja viņš tajā laikā, kad ir paredzēts, nedraudzējās, tad viņam tās prasmes īsti neizveidojas. Daudzi jaunieši, daudzas ģimenes stāsta par to, ka mūsu bērnus šķietami nekas vairs neinteresē. Vai viņiem nav nekādu plānu dzīvē. Tas arī ir saistīts ar šo – viņi ilgu laiku bijuši noslēgti un vienīgie iedvesmas avoti ir internetā, kas ne vienmēr ir super pozitīvi," pauž Konstantīnovs.

To daudzi novērojuši ģimenēs, arī pētījumi to apliecinot. Sociāli emocionālo prasmju trenere Maira Dzene uzsver, ka vasaras nometnes ir lieliska iespēja uzlabot jauniešu saskarsmes spējas. Viņa pati ir līdzautore jauniešu nometnei, viņa norāda, ka jauniešiem fiziskas aktivitātes ir būtiskākas, nekā varētu šķist.

Maira Dzene: "Tāds atbalsts šajā brīdī, es domāju, būtu nepieciešams arī vecākiem, bet pusaudžiem šis ir tāds kritiskais attīstības posms. Vajag pieskatīt, lai  jauniešiem ikdienā ir fiziskas aktivitātes. Tās ir kaut kādas iespējas atrast savu aizraušanos un interesi."

Projektos iesaistījies arī komiķis Jānis Skutelis, – pavadot vairāk laika kopā ar ekspertiem, viņš esot atklājis gluži vai jaunu pasauli par pusaudžu psihi. Viņš atzīst, ka paša meita arī izjūt pandēmijas sekas: "Man tagad pilnīgi viss ir jauns. Tajā brīdī, kad sāk noskaidroties, ka ir lietas, ko jaunieši apgūst konkrētā vecumā un, ja tajā vecumā viņi to nav apguvuši, tas nozīmē, ka būs sarežģīti pēc tam. Tas nenozīmē, ka viņi to nekad neapgūst, bet ka tās būs problēmas. Oi, tas viss ir ļoti saistoši, amizanti klausīties un ļoti žēl, ka tās nav zināšanas, ar kurām mēs kā ar alfabētu operētu."

Eksperti norāda, ka, lai sasniegtu visus jauniešus – ceļš pie viņiem ir caur skolām, tāpēc aicina arī viņām censties pēc iespējas vairāk domāt par bērna iekšējo psiholoģiskās noturības trauku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti