Ģimenes studija

Kompetenču izglītības modelis bērnudārzā: kā tas iedzīvojas ikdienā

Ģimenes studija

Azartspēļu atkarība. Pieredzes stāsti un ieteikumi palīdzības meklējumiem

Diagnosticējošais darbs tiešsaistē: Vai 3.klases skolēni tam gatavi

Eksperti: Diagnosticējošo darbu 3.klasē matemātikā tiešsaistē apgrūtina bērnu sliktās datorprasmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

3. klasē ir diagnosticējošais darbs matemātikā, šogad to varēs pēc izvēles kārtot gan rakstiski papīra formātā, gan tiešsaistē. Iepriekšējā pieredze novembrī pildītajā darbā liecina, ka bērnu datorprasmes nav pietiekamas darbu pildīšanai tiešsaistē. Eksperti uzskata, ka bērni daudz laika pavada viedierīcēs, bet neprot strādāt ar tastatūru, kas tiešsaistes darbā neļauj objektīvi novērtēt matemātikas zināšanas, skaidro raidījumā "Ģimenes studija"'.

Valsts Izglītības satura centra pārstāvis Austris Cābelis skaidro, ka pirms 10 gadiem ieskaišu darbus pārveidoja par diagnosticējošiem, mainot uzstādījumu – mērķis ir konstatēt esošo situāciju un pilnveidot rezultātus. Vērtējums ir punktos vai procentos, lai redzētu pilnveidošanas iespējas, tā ir principiāla atšķirība no eksāmeniem, kur nosaka rezultātu, kas tālāk dod iespēju turpināt izglītību attiecīgajā līmenī.

Diagnosticējošie pārbaudes darbi notiek pēc 3., 6. un 9. klases. Šajā laikā arī mainās skolotājs, svarīgi saprast, kādas zināšanas nodod nākamam skolotājam. Kaut  rezultātus starp skolām nesalīdzina, bet satraukums tomēr ir, uzskata Teikas vidusskolas direktora vietniece mācību darbā Ingrīda Priedīte.

Skolas netiek salīdzinātas savstarpēji, lai nesacenstos, bet gan lai novērtētu objektīvo situāciju. Diagnostikas darbu ir daudz, matemātika ir kombinētā diagnostiskā darba sastāvdaļa, tur ir arī valodas daļa. 6. klasē dabaszinībās ir diagnosticējošie darbi. Arī angļu valodā un latviešu valodā.

Līdz šim tiešsaistē notika tikai darbi dabaszinībās 6. klasei. Pirms tam vairākos priekšmetos bija pilotpārbaudījums. Pārbaudes darbi notiek sadarbībā ar “Uzdevumi.lv”.

Pārbaudes darbos tiešsaistē ir bažas par skolēnu datorprasmēm. 3. klases skolēni pildīja pārbaudes darbu tiešsaistē novembrī (tas bija izvēles darbs), saņemot par 20% zemāku vērtējumu, nekā pildot darbus papīra formātā. Skolēniem bija trīs mēneši, lai uzlabotu datorprasmes, ja tās nav pietiekamai attīstītas, par to jādomā, jo kompetenču izglītībā datorzinības dažādos priekšmetos integrēs no 1. klases, no tā neizbēgt, uzsver Cābelis.

Atšķirīgi rezultāti darbos bija bērniem, kuriem labi padodas rēķini galvā, tāpat bērniem, kuriem mācīšanās grūtības, bija labāki rezultāti, iespējams, tāpēc, ka labas datorzinības. Gatavoties var, pildot darbus datorā un uzdodot arī tiešsaistes uzdevumus pildīt kā mājasdarbus, ar pieredzi dalās Ingrīda Priedīte.

Arī starptautiskie pētījumi pāriet uz datorizētiem uzdevumiem, tāpēc ir labi tiem gatavoties. Iļģuciema skolas matemātikas skolotājas ir skeptiskas par uzdevumu pildīšanu 3. klasē diagnosticējušā darbā tiešsaistē, baidoties, ka datorprasmes aizēnos matemātikas zināšanas, pauž Linda Mihno.

Ja skolā ir bērniem sliktas datorprasmes, šogad darbu vēl varēs pildīt uz papīra. Piemēram, Teikas vidusskolā darbus pildīs tiešsaistē, bet dažiem bērniem, kuriem ir lielākas grūtības vai stress, būs iespējas darbu pildīt papīra formātā.

Ir skolas, kurās daudz paralēlklašu, nav iespējams vienlaicīgi pildīt darbus tiešsaistē tehniskā nodrošinājuma dēļ. Uztraukumam nav pamata, jo pārbaudes darbs notiek no 8.00 līdz 13.00, var darbu pildīt grupās.

Bērni ir virtuozi spēļu vidē, bet klaviatūru nav apguvuši, to lieto tikai reizi nedēļā datorikas stundā, tāpēc bērniem nav iemaņu. Vecākiem būtu jāpievērš uzmanība bērnu datorprasmēm, aicinot izmantot dažādas programmas, diemžēl bērni daudz laika pavada skārienjūtīgās viedierīcēs, bet nestrādā ar tastatūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti