Ralfs gatavo

"Ralfs gatavo 2". Kūciņas uz kociņa

Ralfs gatavo

Ralfs gatavo. Ravioli

Ralfs gatavo. Auzu pārslu, medus un kakao cepumi

Ekskursija veselīgo našķu ražotnē Raunā. Idejas interesantām brīvdienām kopā ar bērniem!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselīgo našķu atbalstītāju klubiņš, šķiet, pēdējo gadu laikā var lepoties ar ļoti strauju dalībnieku skaita pieaugumu. Un ja vēl pirms kāda laika Latvijas informācijas telpa nebija īpaši pārsātināta ar ziņām par to, cik kaitīgs ir kaut vai tas pats cukurs, tad nu jau kādu laiku ejam pareizajā virzienā. Sākot ar izmaiņām izglītības iestāžu ēdienkartēs un beidzot ar dažādiem televīzijas raidījumiem, kuros vienkāršākā vai sarežģītākā veidā tiek skaidrots, ko pārmērīga sāls, cukura, tauku vai pusfabrikātu lietošana nodara cilvēka organismam. Šajā ziņā Ralfs ļoti iecienījis LTV raidījumu “Pārtikas revidents”, un pēc katras epizodes nāk pie mums – vecākiem – ar lielo patiesību, ko nu šoreiz ir atklājis un uzzinājis.

Arī mēs raidījumā “Ralfs gatavo” ļoti vienkāršā, bērniem saprotamā valodā cenšamies parādīt, ka ēst veselīgi – tas ir gan stilīgi, gan garšīgi. Un arī, izvēloties ekskursiju vietas, reizēm uzsvaru liekam nevis uz konkrēta pirmatnējā produkta iepazīšanu, bet gan pastāstām par kādiem specifiskākiem nišas produktiem, kas paplašina redzesloku un ved šajā – veselīgu izvēļu virzienā.

Tieši šādā veidā mēs nonācām līdz Raunai, kur Zane Krēsliņa-Plētiena ar meitas Ances palīdzību jau 6 gadus rosās uzņēmumā “Latnature”. Un ja sākās tas viss ar stāstu par veselīgajiem dārzeņu čipšiem, tad šobrīd jau produktu klāsts ir krietni paplašinājies, un no dārzeņiem – burkāniem, bietēm, kalē kāpostiem, saldajiem kartupeļiem, ķirbjiem un vēl citiem - top arī cepumi, konfektes, rullīši, kraukšķīši un daudzi citi veselīgi našķi.

Turklāt var just, ka Zanei šī ir gluži vai misija – izdomāt vēl kādu jaunu recepti, vēl kādu jaunu veidu, kā dārzeņus pārstrādāt un pārvērst produktos, kurus ar gardu muti ēd pat tie, kuri uz formu un sastāvdaļu sarakstu sākumā raudzījušies ar lielu skepsi. Un par šo Ancei ir daudz ko pastāstīt, jo vasarās, kad nav skola, viņa palīdz mammai vadīt meistarklases, uz kurām ierodas gan bērnudārznieki, gan skolēni, gan darba kolektīvi un dažādu jubileju svinētāji. Un tā kā viena no programmām piedāvā pašu rokām pagatavot dārzeņu trifeles, tad klašu grupās par tām masas gatavošanas stadijā tiek mētāti dažnedažādi joki. Taču gala rezultāts, kuru var nogaršot gan uz vietas, gan iesaiņot un paņemt līdzi uz mājām, ir gan skaists, gan garšīgs.

Un mēs arī pārliecinājāmies, ka šis ir darbiņš, kas patiešām ir pa spēkam pat bērnudārzniekam. Jo trifeļu masas velšana bumbiņās Martinam likās kā aizraujoša spēlēšanās ar plastalīnu. Turklāt izrādījās, ka tās ir bērnu mīļākajās krāsās – sarkanas un zaļas, un šādā vecumā tādām niansēm tiek piešķirta ļoti liela nozīme.

Pie čipšu gatavošanas gan Martina spēki ātri beidzās, un šo darbu viņš atstāja brāļa Ralfa un Ances ziņā. Bietēs līdz elkoņiem, taču azartiski un nenogurstoši bērni tiešām pašu rokām sagatavoja veselu pannu. Protams – tas ir niecīgs daudzums, ja salīdzina ar apjomiem, kādos tas tiek darīts, kad produktus ražo pārdošanai, bet meistarklašu mērķis jau nav gala rezultāts. Drīzāk – tas ir process. Un Zane arī godīgi atzīst, ka ar lielāko prieku šajās stundās, ko pavada ar bērniem, ne tikai rāda, kā top viņas produkti, bet arī pārliecina par ideju, ka kaut ko ļoti līdzīgu ikviens var mēģināt pagatavot savās mājās. Galvenais ir - saprast, kas ir šādu veselīgo našķu pamatsastāvā, un – ar kādiem produktiem vispār mūsdienās var aizstāt cukuru.

Šķiet, stereotips, ka ēst veselīgi, tas nozīmē – grauzt tikai salātlapas, vismaz vairumā sabiedrības tā kā jau būtu uzvarēts. Taču vēl virkne citu ir jālauž... Un, protams, te arī var argumentēt, ka daļa vērtīgo vielu, kas ir svaigos dārzeņos, apstrādes procesā neizbēgami zudīs. Taču šie cepumi, konfektes, svaigie kokteiļi vai ogu rullīši tik un tā būs daudz vērtīgāki par visām klasiskajām, cukurotajām končām, sulām un cepumiem, kuru klāsts veikalu plauktos joprojām ir milzīgā pārsvarā un kurus vairums no mums izvēlas vienkārši pieraduma vai informācijas trūkuma dēļ. Jo, lai atrastu kaut ko kvalitatīvu, reizēm ir mazliet jāpameklē, jāizmēģina, jāsamaksā vairāk un varbūt dažas reizes jāviļas, bet galvenais ir saprast, ka šādas alternatīvas ir.

Es jau varētu gari stāstīt par to, kas vēl jūs sagaidīs vai pārsteigs, apmeklējot “Latnature” ražotni, bet visticamāk, līdz brīdim, kamēr jūs tur nonāksiet, šis tas jau būs pamainījies vai precīzāk – pienācis klāt. Jo arī šajā reizē saimniece Zane atklāj, ka viņas jaunākais hobijs ir gatavot bezgrēka kūkas, pēc kurām tuvējā apkaimē ir pat negaidīti liels pieprasījums.

Katrā ziņā – šī ir forša vieta, uz kuru aizbraukt kopā ar bērniem – padarboties, panašķoties un varbūt arī vienoties, ka turpmāk mājās centīsieties gatavot un arī veikalos izvēlēties veselīgus našķus. Ja ne uzreiz simtprocentīgi, tad vismaz pamazām. Jo galvenais attiecībā uz paradumu maiņu ir spert pirmo soli, un vēl foršāk, ja visa ģimene to dara kopā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti