Ģimenes studija

No saulainās Valensijas Spānijā pārcēlties uz dzīvi Rīgā. Nunjesu ģimenes stāsts

Ģimenes studija

Nepieciešamā atbalsta sistēma jauniešiem, kas neplānoti kļuvuši par vecākiem

Pusdienu līdzmaksājums skolās un bērnudārzos Rīgā: vai novērstas tehniskās problēmas

Ēdinātāju asociācija: 12% bērnu Rīgā nav noslēgti līgumi par pusdienām; neizmantoto domes piemaksu vecākiem neizsniegs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No oktobra Rīgas pašvaldībā daļai skolēnu un bērnudārzu audzēkņu vecākiem ir jānodrošina pusdienu līdzmaksājums. Tehniskās sistēmas trūkumus, piesakoties līdzmaksājumam, daļēji ir izdevies novērst, notiek uzlabošanas darbi. Katrā pašvaldībā ir sava kārtība, Rīgas bērniem pusdienu apmaksu viena eiro apmērā dotē tajā gadījumā, ja vecāks dalās ar līdzmaksājumu ēdienreizei. Rīgas pilsēta nāk pretī vecākiem, lai "atslogotu" viņu maciņu, tas nav sociālais pabalsts, ko izsniedz vecākiem, ja bērns izvēlas neēst pusdienas vai vēlas ēst citā vietā, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja ēdināšanas pakalpojumu sniegšanā iesaistītie speciālisti.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Inflācijas ietekmē jau pavasarī skolu ēdinātāji un arī pašvaldības cēla trauksmi par augošajām izmaksām, kā rezultātā valdība lēma palielināt valsts mērķdotāciju 1.–4. klašu skolēnu pusdienām, bet, lai skolās paēstu arī 5. līdz 12. klašu audzēkņi, tad galvaspilsētā, kā arī daudzviet citur Latvijā pašvaldības noteica, ka vecākiem par pusdienām skolā būs jāveic līdzmaksājums. Rīgā šī prasība stājās spēkā no oktobra sākuma, jau nedēļu, pusotru pirms tam sākās neliels apjukums, jo bija jāslēdz līgumi starp vecākiem un ēdinātājiem. Līgumus varēja slēgt divējādi – parakstot papīra formu vai darot to tiešsaistes platformā "pusdielaiks.lv" elektroniski, kur bija grūtības to izdarīt, droši vien iesākumā lielam lietotāju skaitam vienlaikus mēģinot pieslēgties.

Latvijas Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāvis Jānis Meija apstiprina, ka sistēmā bija problēmas, sistēma tiek pilnveidota, kopumā lielākā daļa vecāku "tiek cauri", ap 90% no vecākiem pirmsskolas ēdināšanas līgumus noslēguši pusdienlaiks.lv.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes priekšnieks Ivars Balamovskis uzsvēra, ka jāpievieno visi dati portālā, lai varētu statistiski apkopot informāciju. 10.–12. klasēs varētu būt lielāks procents bērnu, kuri neizvēlēsies skolas ēdināšanu, bet ēdīs brīvajā ēdināšanas zonā, kur izvēlas ēdienu vai līdzi ņem pusdienu kastītes.

Meija pauda, ka

11–12% vecāku vēl nav izlēmuši par bērnu ēdināšanu Rīgas skolās. Nav konkrēta datuma, kad līgumus vairs nevar noslēgt, vecāki to var darīt tad, kad vēlas.

Noslēdzot distances līgumu, bērnu iekļauj ēdināšanā, ēdnīcas personāls, izmantojot mobilo telefonu, caur QR kodu var noteikt, kuriem bērniem pieteikts kavējums. Caur QR kodu tiek fiksēts ēdināšanas gadījums, bet caur to nevar veikt maksājumu, skaidroja platformas "pusdienlaiks.lv" pārstāvis Imants Felsbergs.

Kāpēc līdzmaksājums nepienākas tiem, kuri vēlas paši pirkt ēdienu skolā brīvajā ēdināšanas zonā, ne ēst skolas pusdienas? Balamovskis skaidroja, ka katrā pašvaldībā ir sava kārtība. Tas ir cieši saistīts ar iepirkumu,

Rīgas bērniem pusdienu apmaksu dotē tajā gadījumā, ja vecāks dalās ar līdzmaksājumu. Rīgas pilsēta nāk pretī vecākiem, lai "atslogotu" viņu maciņu, tas nav sociālais pabalsts, ko izsniedz vecākiem.

KONTEKSTS:

Rīgā no 1. septembra plānots palielināt maksu par ēdināšanu izglītības iestādēs, kas prasīs 16,9 miljonus eiro gadā. Izmaksu pieaugumu ir iecerēts segt daļēji no pašvaldības budžeta un daļēji ar 5.–12. klašu audzēkņu vecāku līdzmaksājumu.

Par to, ka iepriekš noteiktie 1,42 eiro dienā viena skolēna paēdināšanai ir nepietiekami, Izglītības un zinātnes ministrija, Veselības ministrija, Zemkopības ministrija, pašvaldības un vecāku organizācijas vienojās jau pavasarī. Tāpēc iesaistītās puses izstrādāja jaunu ēdināšanas maksas aprēķinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti