Aculiecinieks

Aculiecinieks. Gabaliņš Latvijas. Bērzaine Vācijā

Aculiecinieks

Aculiecinieks. Prāmja «Estonia» pasažieris

Aculiecinieks. No Džeza līdz Tutas dziesmām

Džezā tikai Tuta! Saruna ar komponisti Lauru Polenci

Brīvdienu rītos vecāki var ilgāk pagulēt, ja ieslēdz LTV 1 rīta programmu bērniem. Līdz ar citiem raidījumiem un multenītēm rīta programmā ir arī raidījums "Tutas lietas". Raidījuma dziesmu autore ir komponiste Laura Polence, kura kopā ar mūziķu komandu šovasar devās Tutas koncerttūrē, to bērni ir ļoti iemīļojuši.

Bumbas, krāsas,
Spēles, lelles,
Mašīnas un vietas –
Tutas lietas.

Lipīgs meldiņš, kas aizved mazo skatītāju ciemos pie meitenes Tutas un viņas draugiem – Lapsas, Feneka un Āpsīša. Tuta māca pareizi šķērsot ielu, sasveicināties, pagatavot ko skaistu vai dabā atpazīt putnu dziesmas. Daudz dzied arī pati Tuta. Par sastrēgumiem, mazo Lapsu un pasaulē pieklājīgāko vārdu. Un visas šīs dziesmas radījusi komponiste Laura Polence.

Raidījums "Aculiecinieks" Lauru sastop karstā augusta dienā Dailes teātrī. Viņa un pārējie mūziķi ir sešu pilnībā izpārdotu koncertu maratona vidū.

 

Laimīgā nejaušība

Tikko nospēlējusi vienu koncertu un gatavojoties nākamajam, komponiste Laura Polence smaida: "Es ļoti priecājos, ka nāk tik daudz bērnu un viņi visi ir tik priecīgi! Viss ir izpārdots! Super! Man liekas, ka veiksmes atslēga ir pati Tuta! Aktrise Liene Sebre uz bērniem iedarbojas burtiski ar maģiju! Cik sirsnīgi viņa prot saprasties ar bērniem!"  

Laura Polence Tutas koncertā

Projektā "Tutas lietas" Laura nokļuva netīšām. "Tā ir pilnīga nejaušība! Es satiku uz ielas Martu Selecku, kuru es atpazinu kā sava klasesbiedra māsu. Un viņa teica, ka viņai ir ideja radīt kaut ko bēbīšiem. Vienīgais, ko es atceros... es no paša sākuma nolēmu, ka tajā mūzikā ir jābūt kam tādam, kam it kā nepiedienas tur būt. Interesantai harmonijai, pavērsienam. Lai ir interesanti."

Bet tiešām neviens nevarēja paredzēt, kā Tutas lietas "aizrullēs". Tutas lietas radās 2018. gadā. Tagad raidījums ir nofilmētas arī angļu, zviedru, igauņu, ukraiņu un portugāļu valodā un dublēts turku valodā. Mazo latviešu auditorija vien ir ap 200 000 bērnu.

Laura Polence Tutas koncertā

Aktrise Liene Sebre: "Laura, pirmkārt, ir Tutas draudzene! Bet ne tikai kā mana kolēģe. Laura man nozīmē kaut ko daudz, daudz vairāk. Viņas dziesmas ir tik asprātīgas. Un kā viņa māk tās pasniegt! Tas ir tas, kas bērniem vajadzīgs." Liene saka, ka dzīvajos koncertos neiztikt bez kļūmēm. Bet Laura spēj būt mierīga un smaidīga pilnīgi jebkādos apstākļos. "Mēs vienmēr vadāmies pēc situācijas. Laura nekad nav dusmīga. Viņa vienkārši ir apbrīnojama un fantastiska! Laura ir kaut kas maģisks šai pasaulē."

Laura pati smejas, ka viņai ir Rīgas Doma kora skolas rūdījums. Diriģente Aira Birziņa nekad nedeva atlaides. Kavēt mēģinājumus bija kas neiedomājams. Bet tieši Aira "pierunājusi" bērniņu. Laura Polence atceras: "Pirms kāda laika mana mīļā, labā skolotāja Aira Birziņa teica – Laura, nu Tu ar tām bērnu dziesmām piedziedāsi sev bērniņu. Un tā arī notika! Man ir maza meitiņa-peciņa, viņai ir gads!"

 

Mājas Amsterdamā

 

Laura Polence

Laura jau 15 gadus dzīvo Amsterdamā, kur ieguvusi bakalaura un maģistra grādu Mākslu augstskolā. Dzīvesvietas izvēli nosaka ģimene. Jo Lauras vīrs Onno Govaert arī ir mūziķis un viņa spēlētais free džezs prasa noteiktu ģeogrāfisko atrašanos. Visi pārējie mūziķi, ar kuriem vīrs sadarbojas, dzīvo turpat Nīderlandē.

"Tur es satiku savu vīru. Viņš ir bundzinieks. Spēlē frī džezu, tāpēc mūsu domas par Latviju nav aktuālas. Jo viņam ļoti labi veicas Amsterdamā un Nīderlandē, var teikt, ka visās Beneluksa valstīs viņam ir labi panākumi un tāpēc jau 15 gadus es dzīvoju Nīderlandē."

Un tāpēc Laura ir tik laimīga, ka viņai ir Tutas dziesmas un klātienes koncerti. Jo džezs, kas ir Lauras pamatnodarbošanās un sirdslieta, pulcē daudz mazāk klausītāju.

"Tuta man palīdz palikt ilgāk Latvijā! Jo mani koncerti ir daudz mazākai klausītāju grupai. Bet Tutai ir kārtīga tūre! " Tā Laura tiek pie Latvijas vasaras, zemeņu groza un ilgām sarunām ar Latvijā palikušo ģimeni. "Man ir ļoti svarīgi viņus satikt!"

 

Miljons skatījumu mazajai Lapsiņai

Tutas lietas

Laura atzīst, ka koncertos nav viegli. Viņa pati spēlē klavieres un lielais flīģelis gan aizsedz skatu uz auditoriju, gan neļauj sekot līdzi visam, kas notiek uz skatuves. Visas notis jāzina no galvas, jo skatīties uz taustiņiem nav laika. Bet Laurai jāredz viss, kas notiek. Jo tā ir tieši Laura, kura čivina, vidžina, ņurd un pukst, pīkst, smilkst un dudina, lai uz skatuves esošie tēli – Feneks, Lapsa un Āpsis "runātu". Ar bērniem runā aktrises Lienes Sebres Tuta. Laura arī ir Tutas dziesmu balss.

"Es esmu balss Tutas dziesmās un ieskaņoju visas dziesmas. Man liekas, ka tas labi strādā.  Bet koncertos Tuta ir klāt. Un Laura ir klāt," smejas Laura.

"Tutas lietu" popularitāte ir apbrīnas vērta. Tiek šūtas drēbes ar Tutas tēliem, ir grāmatas un spēles. Nemaz nerunājot par mīkstajām rotaļlietām un pat dzirkstošu Tutas rabarberu dzērienu. Laura smejas, ka daudzi pieaugušie pat nenojauš, cik ļoti tas patīk bērniem. "Man viens radinieks prasa – nu, parādi man jūtūbā tās Tutas dziesmas. Nu, es arī sameklēju un spēlēju. Un tad gan viņš bija šokā. Ko? Miljons skatījumu? Viens miljons skatījumu vienai dziesmai? "

Jā, dziesmai "Maza, maza lapsiņa" ir tieši 1 044 709 skatījumi. Kārļa Vēdiņa vārdi, Lauras mūzika:

Mazu, mazu dzejolīti
Maziem, maziem burtiņiem
Maza, maza lapsiņa
Ienesa pa durtiņām.
Gribu lasīt dzejolīti,
Tomēr pārāk mazs ir tas,
Mazi, mazi viņa burti,
Mazas manas actiņas.
Lapsiņ, lapsiņ,
Nāc pa durtiņām iekšā!
Dzejolīti lasi,
Lūdzu, man priekšā!

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Pie Lauras komponētajām bērnu dziesmām noteikti vajadzētu likt brīdinājumu: Uzmanīgi! Lipīgs! Dungosiet visu atlikušo dienu! Viņa ir autore arī bērnu seriālu "Ukulele" un "Emī un Rū" dziesmām.

 

Džezā tikai Laura

"Kad man bija 18 gadi, es aizbraucu uz Amsterdamu brīvdienās. Ar draudzeni. Tas bija kaut kas tāds! Pirmo reizi lidojām ar lidmašīnu! Un, protams, apmaldījāmies pašā Amsterdamā. Man likās, ka esmu uz citas planētas. Bet es sajutu pilsētu un sapratu, ka varu te palikt. Man Amsterdama likās tik brīva un tik brīnišķīga. Un es atradu, ka ir forša skola, kur mācīties džeza vokālu."

Laura saka, ka džezs un pašas komponētā mūzika viņai dod lielu brīvību. Latvijā viņa bija tāds "akadēmiskais putniņš", bet gribējies mūzikā izplest spārnus. "Man patīk, ka mūzikā, ko es radu, es nosaku pati savus likumus. Ak, kāpēc es neizdevu desmit albumu tad, kad man vēl nebija bērniņš?" Laura smejas. "Pēdējā laikā komponēt ir milzu izaicinājums! Man vajag kaut nelielu brīvu mirkli, lai to darītu. Un vēl mans niķis ir dedlaini jeb pēdējais brīdis, kad darbam jābūt gatavam. Kad jau ir dedlainu dedlains, tad gan man melodijas rodas viena pēc otras."  

Ja gribas dzirdēt Lauras īsto mūziku, tā meklējama šeit:

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Par darbu pie Tutas dziesmām Laura saņēmusi arī divus ''Zelta mikrofonus'' kategorijā "Gada labākais mūzikas albums bērniem".

Bet emocijas, kas valda koncertos, ir grūti izstāstīt vai aprakstīt. Lielāki un mazāki, pamperdupši un pirmo klašu skolēni lec kājās, dejo un dzied līdzi Lauras dziesmām.

Draudziņ saku tev atā,
Lai tev veicas dārziņā,
Pasveicini citus bērnus:
Meitenes un arī zēnus!

Lauras mazajai meitiņai, protams, ir arī uzšūtā Lapsa un Zelta lapsa. Un Āpsītis! Nu kā bez Āpsīša! Bet Tutas dziesmas viņas meitiņai nav jāskatās internetā. Tās mamma dzied pati.

"Jā, es sapņoju kļūt par dziedātāju, kad biju maza! Par dziedātāju un aktrisi!" saka Laura Polence. Un sakiet vēl, ka sapņi nepiepildās!

Laura Polence

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti